Stiahnut.sk

Prihlásenie

zabudnuté heslo | nová registrácia

Crowdfunding a financovanie hier i HW pred Kickstarter

Crowdfunding nie je žiadna veľká novinka, jeho predkov by sme našli už 300 rokov späť. Dnes sa však dostáva do popredia a jeho najväčšou platformou je Kickstarter.com. O čo ide, prečo to existuje, aké to má výhody a nevýhody? Všetko sa dozviete v článku a navyše si povieme ešte o pár najúspešnejších, či najnádejnejších projektoch.

O čo ide?

Crowdfunding je spôsob financovania projektov, ktorý sa vyhýba tradičným vydavateľským a producentským štruktúram. V preklade ide vlastne o davové financovanie . Páči sa vám nápad umelca, ktorý potrebuje milión korún na vydanie svojho albumu? Stačí nájsť tisíc mecenášov, ktorí vložia nejaké to euríčko a album bude na svete. Prispievajúci ľudia si väčšinou v tomto príspevku platia aj právo dostať výsledný produkt zdarma.

Výška príspevkov sa líši podľa toho, na čo sa poskytuje príspevok. Je zrejmé, že ak je podporovaný produkt hmatateľný a drahý na výrobu, bude minimálny príspevok zahŕňajúci aj získanie produktu vyšší, ako keď ide o softvér, alebo digitálne umelecké dielo.

Prečo to existuje?

Pretože prináša slobodu tvorcom, komunite aj davu. Tvorcovia sa v prvom rade nemusia o plody svojej práce deliť s investormi. Za získané peniaze vytvoria produkt, odvďačia sa podporovateľom podľa stanovených pravidiel a potom už idú všetky zisky im. V prípade, že by ich podporil investor, idú finančné náklady, riziká, ale aj zisk investorom.

Ďalším dôvodom je nespokojnosť ľudí s mainstreamom, ktorý síce zarába veľa peňazí, ale deformuje isté okrajové záujmové skupiny. Ideálne to je vidieť na úspešných finančných kampaniach pre herné projekty. Ide prevažne o old - school RPG hry (Shadowrun, Wasteland 2, Torment, Project Eternity) a ďalšie žánre, ktoré sa investorom veľmi podporovať nechce (vesmírny simulátor Star Citizen alebo adventúra Double Fine Adventure a mnoho ďalších).

Výhody

Ako prvú výhodu uvedieme, že backer (prispievajúci) nie je investorom. Z toho sa odvíja všetko ostatné. Každý backer riskuje len pomerne malú sumu, ktorú do projektu dáva, ale tiež za to nemá žiadne podiely na zisku. Nezaujíma ho teda, či projekt komerčne uspeje, čo je zásadné a dovoľuje to vzniknúť aj projektom pre veľmi úzku skupinu nadšencov.

Ďalšou výhodou je tiež to, že pre tvorcov je crowdfunding istotou, že im nikto nebude do tvorivého procesu zasahovať. S prípadným úspechom sa potom tvorcovia môžu tešiť aj na zisk, ktorý pôjde priamo do ich vreciek, nie na ďalšie luxusné domy a autá investorov. Nie je náhoda, že si svoje sny na Kickstarter plní aj tak známe vývojárske štúdio ako Obsidian, ktoré pre Bethesdu vytvorilo Fallout: New Vegas alebo pre LucasArts nemenej populárne Knights of the Old Republic 2.

Nevýhody a nebezpečenstvo

Hlavné nevýhody sú zrejmé - Backeri preberajú riziko, že o svoje peniaze prídu výmenou za neuspokojivý výsledok. Proste nikdy nikto nevie, či výsledná kniha, hra, alebo čokoľvek iné bude stáť za to. Raz sklamaný prispievajúci potom môže stratiť o celú sféru záujem a počet možných Backerov sa zmrští.

Inými slovami, stačí pár zaváhaní, ako je konzola pre android Ouya, a ľudia prestanú crowfundingu veriť.

Ďalším nebezpečenstvom je "evolúcia" tohto systému, ktorá síce nehrozí samotnému Kickstarterovi, ale do budúcna môže hrať dôležitú úlohu. Ide najmä o modely financovania, v ktorých sa z Backera stáva zároveň aj investor. To opäť povedie k tomu, že ľudia budú vyberať predovšetkým také projekty, ktoré majú šancu zarobiť im peniaze.

Kickstarter

Kickstarter je platformou pre crowdfunding, ktorá umožňuje tvorcom v najrôznejších kategóriách zmeniť svoje sny na skutočnosť. Teda za predpokladu, že sny s tvorcom zdieľa aj dostatočné množstvo Backerov. Medzi finančne najúspešnejšie projekty patria napríklad chytré hodinky Pebble, ktoré vybrali vyše 10 miliónov dolárov, alebo vesmírny simulátor Star Citizen, ktorý vybral na Kickstarteri 4 milióny, ale dohromady získal aj z iných zdrojov zatiaľ vyše 16 miliónov dolárov.

Spomenúť musíme aj Ouyu, ktorá vybrala 8 miliónov dolárov, ale zatiaľ sú z nej ľudia mierne povedané rozladení kvôli funkčnej obmedzenosti (zásadne orezaný android) a cenám hier aj podivnému ovládaču, ktorý je ťažký a nie príliš kvalitný.

A ako sa Kickstarteru darí? Skvele, hlavnými podporovanými kategóriami sú hudba a filmy, ktoré sú nasledované hrami. Len na hry bolo v roku 2012 odoslané vyše 83 miliónov dolárov rozdelených do 2 796 projektov.

Kickstarter samotný je spoločnosťou, ktorá inkasuje 5 % z vybranej sumy úspešných projektov, čo sa nám zdá viac než férové​​, pretože poskytuje kvalitnú platformu aj skvelý spôsob medializácie projektu.

Startovač.cz

Obdobou amerického Kickstarteru je v ČR platforma Startovač.cz, cez ktorú bolo zatiaľ úspešne podporených 9 projektov vrátane mobilnej verzie populárnej hry Brány Skeldalu a asi dvojnásobok projektov skončil neúspechom, čo je pomerne dobrý výsledok.

Autor: Jakub Dočkal  |   Publikováno: 28.10.2013   |   Zobrazeno: 510x

Značky

Podobné články

World of Tanks – najlepšie módy a zameriavače (2. diel)

World of Tanks – najlepšie módy a zameriavače (2. diel)

V tomto článku naväzujeme na náš veľmi obľúbený prvý diel špeciálu o módoch a zameriavačoch do World of Tanks. Dobrá správa je, že tvorcovia módov sa ďalej usilovne snažia, aby spríjemnili hranie tejto fenomenálnej akcie čo najväčšiemu…

League of legends – tipy a triky

League of legends – tipy a triky

Základné informácie o tejto online multiplayerovej hre môžete nájsť napríklad na Wikipédii a stiahnuť si ju môžete tu. Samozrejmosťou pre každého hráča je poznať túto stránku, kde nájdete všetky dôležité informácie o hrdinoch, predmetoch a pod.,…

Najlepšie Minecraft skiny - databázy, editory

Najlepšie Minecraft skiny - databázy, editory

Mincraft zďaleka nie je iba o kopaní a stavaní, no o tom ste sa mohli presvedčiť vďaka mnohým módom, herným úpravám a špeciálnymi mapám, ktoré hráčov privádzajú do úplne iného prostredia, kde je často základom úspechu boj o holé prežitie. Nemôžeme sa…

Najlepšie mapy pre Landwirtschafts Simulator 2013

Najlepšie mapy pre Landwirtschafts Simulator 2013

Ak si chcete trochu okoreniť svoje farmárske zážitky zo zďaleka najlepšieho simulátora poľnohospodárstva, máte k tomu skvelú šancu prostredníctvom máp, ktoré šikovní fanúšikovia pre túto hru vytvorili. Tieto mapy potom už nie sú obyčajnou plochou pre…

Minecraft - návod na výrobu zbraní

Minecraft - návod na výrobu zbraní

V minulom článku sme Vám priblížili základy výroby predmetov v hre Minecraft. Podľa počtu zobrazení si trúfame tvrdiť, že o podobné návody máte záujem, takže Vám prinášam ďalšie pokračovanie sľúbenej série článkov o Minecrafte. V dnešnej časti sa…

Diskusia

Žádosti o rady prosím směrujte do poradny.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  a f 4 d b 0  :
 
Odkaz :