Stiahnut.sk

Ako stiahnuť Windows 11 zadarmo?

Spoločnosť Microsoft už v júni predstavila najnovší operačný systém Windows 11 v testovacej verzii, no až teraz ho začína postupne vydávať oficiálne. Zaujímavé je, že podľa Microsoftu mal byť Windows 10 posledným OS s postupnými aktualizáciami, no spoločnosť nakoniec zmenila stratégiu a tento rok predstavila úplnú novinku s označením 11.

Ešte predtým ale po istú dobu pracovala na zjednodušenom operačnom systéme Windows 10X, ktorý mal byť okresanejšou verziou postavenou na Chrome OS, ale z projektu nakoniec vzišlo a tak tu máme Windows 11.

Stiahnitte si oficiálny Windows 11 zadarmo

Dátum vydania Windows 11

Oficiálny dátum vydania pripadol na 5. októbra a k dispozícii je pre počítače, ktoré sú naň pripravené svojimi technickými parametrami. Pokiaľ ide o staršie PC, tým príde Windows 11 v rámci štandardných aktualizácií  operačného systému Windows 10 a zmena bude pomerne jednoduchá a intuitívna.

Úplné vydanie Windows 11 ale príde až niekedy v polovici roka 2022, čo znamená, že dovtedy bude Microsoft s prechodom na novší OS postupovať pomalšie. Nie všetky staršie PC ale budú môcť prejsť na Windows 11, ak nesplnia hardvérové požiadavky. Microsoft preto vydal jednoduchý nástroj Kontrola stavu počítača, ktorým si môže každý používateľ overiť kompatibilitu PC s Windows 11.

Asi najväčším problémom bude potreba pomerne nového CPU a prítomnosť TPM 2.0 bezpečnostného čipu v PC, ako aj Secure Boot. Majitelia Windows 10 sa ale nemusia zatiaľ ničoho obávať, pretože aktuálne najpoužívanejší operačný systém bude Microsoftom podporovaný až do roku 2025.

Čo je vo Windows 11 nové?

Asi najväčšou zmenou prešli Taskbar ikony a menu Štart, ako aj zaoblené okraje všetkých otvorených okien. Nebude chýbať ani zabudovaný Team chat pre lepšiu komunikáciu v tímoch. Okrem toho sa používatelia môžu tešiť na Widget panel s novinkami zo sveta, Snap Layouts pre lepšiu organizáciu Windowsu alebo také novinky ako upgrade predinštalovaných aplikácií, transparentnosť okien či tieňovanie pozadia. Zmenami prejdú aj Skicár, Kalkulačka, Fotky, nástroj na tvorbu snímok obrazovky a dokonca aj hodiny.

Po odpojení klávesnice od PC sa automaticky zapne tablet mód a pridané boli aj gestá viacerých prstov, ktoré nahradia tie aktuálne používané vo Windows 10. Hráči sa môžu tešiť na Auto HDR a DirectStorage funkcie, ako aj zabudovanú Xbox aplikáciu. Súčasťou operačného systému Windows 11 je aj podpora Wi-Fi 6E štandardu a dynamické refreshovanie, čím sa zase ušetrí baterka v notebookoch.

Minimálne hardvérové požiadavky pre Windows 11:

  • CPU: 1 GHz / 2 jadrá a viac / 64-bit
  • RAM: 4 GB
  • Pamäť: 64 GB
  • Systémový firmvér: UEFI, Secure Boot
  • TPM (Trusted Platform Module): v. 2.0
  • GPU: kompatibilná s DirectX 12 alebo WDDM 2.0
  • Displej: HD rozlíšenie a vyššie, 9“ uhlopriečka a 8-bitový kanál
Autor: Michal M.  |   Publikované: 6.10.2021   |   Zobrazené: 4051x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  4 c 6 a c e  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia