Stiahnut.sk

Zastavte Windows 10

V našich článkoch klasicky radíme, ako niečo opraviť, ako vykonať, nastaviť, prípadne ako aplikáciu/program správne nainštalovať. Dnes sa presunieme na druhú, temnú stranu barikády a povieme si, ako naopak zaistiť, aby k inštalácii nedošlo. Reč nebude o ničom inom, než o systéme MS Windows 10. Microsoft sa ho snaží pomerne nevyberaným spôsobom pretlačiť na nové aj staršie počítače.

Windows 10 plocha

Všetko začalo voľným prechodom z Windows 7, 8 a 8.1 (samozrejme s medziprechodmi). Nasledovalo vyhlásenie šéfa marketingu v Microsofte Chrisa Capossela, ktorý sa, citujem: "...bojí, že užívateľom, ktorí používajú 10 rokov starý systém, nemusí správne fungovať nová tlačiareň, nová hra a veľkou témou je samozrejme aj bezpečnosť...". (Zdroj: Forbes, Windows Weekly) Ďalšími klinčekmi do pomyselnej rakvy pre staršie systémy sa stali nové rady procesorov Intel s označením Skylake. Spočiatku mali byť podporované len poslednou verziou systému Windows a teda "desiatkou". MS postupne správu zmiernil na veľmi všeobecné - "niektoré môžu fungovať aj pod Windows 7 a 8". Veľkým finále sa potom stal automatický update systému. Najprv išlo o dobrovoľnú možnosť, následne o odporúčanú možnosť. Neskôr sa systém sám stiahol a ponúkol inštaláciu a v poslednej dobe sa potom čoraz častejšie objavujú správy o tom, že sa systém sám nainštaloval. A to bez možnosti mu v tom jednoducho zabrániť. S inštaláciou navyše prišlo automatické odhlásenie, tvrdé ukončenie programov a rozrobenej práce, zatvorenie tabu v prehliadači a pochopiteľne reštart. Už predchádzajúci systém pop up okien, ktoré ponúkali dve tlačidlá - Inštalovať hneď (Upgrade Now) a Inštalovať večer (Upgrade Tonight), nebol nijako čistý. Pre tých šikovných však existovala cesta von skrz malý červený krížik v rohu okna. 

Na dokreslenie si skúste predstaviť (a podľa všetkého ide o reálne príklady) takéto situácie:  

Doktor sa snaží zapísať pacienta na dôležitú operáciu, kedy odoslanie požiadavky až ďalší deň môže znamenať veľké meškanie v poradovníku.  

PR manažér odvoláva veľkú poradu s mnohými klientmi, pretože sa jeho systém rozhodol pre akútnu aktualizáciu. 

 

Návod na zastavenie núteného updatu 

Ak je update v behu, nemá zmysel PC vytrhávať z elektriny a pod. (A že to niektorí skutočne robia). V takom prípade radšej nechajte všetko dobehnúť a potom sa rozhodnite, či naozaj chcete ísť späť k pôvodnému systému. 

Akonáhle sa stále nachádzate vo vašej obľúbenej verzii systému a prechod si neželáte, siahnite po programe Never10. Názov logicky mnohé napovedá. Ide o relatívne drobnú utilitu, ktorá na váš počítač nič neinštaluje, ale je len užívateľským rozhraním. Microsoft totiž skrz aktualizáciu pre Windows 7 z júla 2015 (KB3065987) užívateľom dodal možnosť update zastaviť. Lenže na to išiel od lesa - užívatelia dostali motor (aktualizácia), ale nikto sa už nepostaral o volant (užívateľské rozhranie/ovládacie prvky). A práve s tými prichádza program Never10

Chybějící aktualizaceInstalace aktualizace

Užívateľom tak najprv ponúkne inštaláciu zmienenej aktualizácie. Pokiaľ neboli inštalované ani ďalšie aktualizácie, systém potom pochopiteľne nebude pripravený na updat a užívatelia môžu zostať v pokoji. No ak sa vyhli iba tejto aktualizácii, získajú prístup k mnohým ďalším funkciám. Samozrejmosťou je blokovanie updatu. Vo výbere je však aj zmazanie už stiahnutých súborov. Nechýba ani možnosť update opätovne povoliť

Zakázáno

Windows 10 nie sú zlé  

Operačný systém Windows 10 rozhodne nie je zlý. V mnohých ohľadoch dokonca ide o zďaleka najlepší systém od Microsoftu. No stojím si za tým, že ako u všetkého ostatného musí byť užívateľská vôľa chcieť niečo prijať. Ak aj dobrú vec užívateľovi bez pýtania vrazím a nedám mu na výber, ide jednoducho o ignoráciu jeho možnosti slobodne voliť. A to je zle. 

Autor: Redakcia  |   Publikované: 20.6.2016   |   Zobrazené: 6318x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  b 9 f a 2 4  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia