Stiahnut.sk

Continuum – najväčšie lákadlo mobilných Windows 10

Už samotný názov funkcie evokuje pokračovanie a nadväzovanie, čo je presne to, čo Continuum robí. Nadväzuje používanie mobilného telefónu na používanie "počítača", respektíve do podoby počítača ako telefónu.

K tomu je potrebných pár zásadných vylepšení, ktorá súčasné telefóny (s Windows Phone) neponúkajú. V prvom rade ide o univerzálny konektor USB-C, v druhom o dostatočný výkon a v tretej o OS Windows 10 Mobile. Preto sa Continuum objaví len na nových telefónoch, v prvom slede potom na Lumia 950 a 950 XL.

Dok je bránou ku skoro-počítaču

Continuum sľubuje v okamihu premeniť mobil na skoro-počítač. Po pripojení USB-C kábla do telefónu by vám mal ponúknuť plnohodnotné zobrazenie na monitore a plnohodnotné periférie vrátane myši, klávesnice alebo napríklad externého disku. Vďaka USB-C konektoru sa naozaj môžeme tešiť na to, že všetky tieto pripojenia pôjdu cez jediný konektor úplne bez problémov, podobný systém využíva napríklad aj nový Macbook, ktorý taktiež disponuje jediným USB-C konektorom. Lenže všetko toto musí niečo sprostredkovať - a tým niečím je dok (tzv. Display Dock). Malá (ale zatiaľ nechutne drahá) krabička, ktorá na jednej strane disponuje vstupom/výstupom na USB-C, na strane druhej potom množstvom konektorov: HDMI, DisplayPort, niekoľko USB a USB-C.

Na telefóne potom len nastavíte spojenie a môžete si užívať, ako váš telefón využíva "dospelé" príslušenstvo k nadviazanie na prácu skutočného PC. Ale aj Continuum má nejaké tie háčiky…

Jedno zariadenie, dva zážitky

Z mobilného telefónu PC neurobíš. To je dané už architektúrou ARM vs. X86, kedy pre spustenie desktopových (teda tradičných) programov potrebujete X86 procesor, ktorý sa v Lumii prinajmenšom v tejto generácii neobjaví. To znamená, že ani na veľkej obrazovke nepobeží klasický "Windows". To isté platí pre aplikácie, pri ktorých si budete musieť vystačiť s tými zo Storu, teda s Universal Apps (ktoré sú kompatibilné medzi mobilom, tabletmi i PC).

Prostredie Continua má aj ďalšie obmedzenia, tým najväčším je celkom nepochybne chýbajúci multitasking v zmysle niekoľkých aplikácií na jednej obrazovke - to sa zatiaľ nekoná a naraz budete môcť pracovať iba s jednou fullscreenovou aplikáciou. Niet sa ale čomu diviť, aj iPady majú s multitaskingom celkom ťažkosti (podporujú ho len tie najnovšie) a náročnosť na výkon je zatiaľ stále obmedzujúcim faktorom. Tu navyše naraz funguje telefón aj Continuum, takže osemjadro v Lumii má o zábavu postarané.

Naopak aplikačná základňa by mala byť pomerne široká (nie hneď, ale rýchlejšie než u bežných mobilných aplikácií pre existujúci Windows Phone), pretože Universal Apps majú konečne zmysel a to aj vďaka tomu, že ich vo Windows 10 je možné normálne spúšťať v rámci Plochy ako samostatné okná.

Po dobu používania Continua navyše môžete stále používať bežným spôsobom aj mobilný telefón, takže jeho pripojením k doku z neho nezostane len pohon pre monitor a príslušenstvo.

Cena

Ak by sme niekde videli problémy s presadením Continua, tak je to finančná nákladnosť. Za samotný Display Dock dáte 99 dolárov a telefón zaobstaráte za ďalších aspoň 610€. To znamená nejakých 680€, aspoň kým Lumia nezlacnie (a to ešte len ku koncu roka majú prísť na trh), alebo šikovní občania Číny nevyrobia alternatívu pre Display Dock za 5 dolárov aj s poštovným.

Ťažko si tak niekto Continuum kúpi cielene ako náhradu za PC, avšak pre majiteľov nových Lumií to môže byť príjemný bonus. Budúcnosť tohto alebo podobného riešenia je však vo hviezdach - potenciál na masové rozšírenie tú celkom iste je. USB-C a dostatočný výkon budú čoskoro aj v lacnejších modeloch a idea jedného prenosného zariadenia, ktoré len pripojíte k doku a máte skoro-počítač, nie je vôbec zlá, obzvlášť v momente, kedy by sa doky začali vyskytovať aj na verejných miestach, napríklad na vysokých školách, kde by si každý mohol pripojiť svoj mobil a plnohodnotne pracovať v dôverne známom užívateľskom prostredí.

Autor: Redakcia  |   Publikované: 25.11.2015   |   Zobrazené: 2790x

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  0 6 8 c 0 a  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia