Stiahnut.sk

Nové procesory len s Windows 10

Vyzerá to, že si chce Microsoft trochu uľahčiť prácu a pri tom "tak trochu" urýchliť prechod užívateľov na Windows 10. Dohodol sa totiž s výrobcami čipov na tom, že nové procesory nebudú optimalizované pre beh na starších systémoch vrátane Windows 7 a Windows 8.1. Nie je to pritom hudba vzdialenej budúcnosti, týka sa to už napríklad nových Skylake procesorov od Intelu.

Intel, AMD i Qualcomm

Táto politika by mala platiť pre všetkých veľkých hráčov, nielen pre Intel. Plná podpora pre moderné procesory tak bude doménou neustále aktualizovaného Windows 10. Ak teda budete chcieť s plnou podporou a bez problémov používať nové výkonné procesory, budete musieť na Windows 10 prejsť - pri Windows 7 a Windows 8.1 bude možné, že procesory vôbec nepôjdu, alebo že budú nejakým spôsobom funkčne obmedzené.

Absurdný obrat

To, že nová verzia nejakého systému nefunguje na staršom hardvéri, nie je zas tak vzácne, hoci popravde sa to pri Windowsoch od čias náročných Windows Vista nestávalo - ale napríklad u mobilných telefónov môžeme vidieť, že podpora staršieho hardvéru celkom viazne. Poznáme aj opačné príklady, ale nejde o nič výrazné.

Rozhodne sa nestávalo, že by Microsoft urobil tak razantný rez, ku ktorému sa schyľuje teraz. Čo to pre zákazníkov, výrobca čipov aj Microsoft znamená?

Bežní aj firemní zákazníci majú po novom dve možnosti – upgradovať a hodiť starosti za hlavu, alebo si zachovať svoje staršie systémy s procesormi, ktoré sú kompatibilné. Firmy budú mať ešte pár rokov možnosť upgradovať na kompatibilné procesory, ktorých zoznam sám Microsoft dodá, aby nebol prechod tak skokový. Lenže to je všetko iba dočasné.

Ak bude chcieť hráč zostaviť nový herný PC s moderným procesorom, ktorý vydrží napríklad ďalších 5 rokov, bude musieť nutne siahnuť po Windows 10, hoci ho do toho dnes nič nenúti.

Intel a spol. na prvý pohľad môžu ušetriť, pretože navrhovanie riešení pre jeden systém je jednoduchšie ako pre 3, z toho dva v úplne odlišných podobách s/bez service packov a podobne. V určitých prípadoch to ale bude znamenať aj úbytok zákazníkov - pokiaľ sa bude používateľ pri upgrade rozhodovať, či vymení aj procesor, tak môže uprednostniť ponechanie súčasného, aby nemusel prechádzať aj na nový systém - a mnoho užívateľov naozaj nutne nový procesor nepotrebuje, čo platí pre firemných klientov i domácich zákazníkov, ktorí už teraz majú neraz v PC dostatočne výkonné CPU.

Jediný, kto zarobí tak ako tak, je Microsoft, ktorý sa bude môcť vykašľať na podporu nových procesorov vo Windows 7/8 / 8.1 a ktorý zároveň môže urýchliť prechod užívateľov na svoj zbožšťovaný Windows 10.

Je podľa vás takýto prístup fér, alebo by mal dať Microsoft používateľom možnosť voľby neprechádzať na Windows 10 a nestratiť pri tom nič z ostatných vymožeností, medzi ktoré patrí aj voľba procesora?

Autor: Redakcia  |   Publikované: 27.1.2016   |   Zobrazené: 3433x

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  8 4 a 2 a 6  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia