Stiahnut.sk

Internet vecí

V jeho hlbšej podstate môžeme internet vnímať ako spojenie. Kým dnes si pod týmto spojením predstavujeme hlavne osamotené počítače schopné komunikácie na mnohých úrovniach a prezeranie webových stránok, v budúcnosti bude sieť oveľa hustejšia a ďaleko viac prepojená. Primiešajú sa do nej totiž "veci", teda "všetko". Internet vecí je internetom všetkého, čo bude mať ohromné ​​následky v budúcich rokoch a desaťročiach. Že nejde len o výkrik do tmy je jasné už z toho, čo všetko internet vecí umožní.

Dnes je IoT (Internet of Things) vnímaný hlavne ako prepojenie doteraz "hlúpych" súčastí domácnosti do jedného celku, ktorý je naplnený čidlami a ktorý je možné z jedného (vďaka internetu i vzdialeného) miesta ovládať. Lenže to je len fragment, alebo prvý krok vo vytváraní internetu vecí, ktorý bude začleňujúci. S autami a centralizovanou a "múdrou" dopravou už sa experimentuje, nasledovať budú však celé mestá, ktoré budú disponovať vnútornou komunikáciou (hlavne práve v oblasti dopravy, ale aj reklamy a bezpečnosti,...) pre zvýšenie efektivity jeho fungovania.

Možnosti internetu vecí v domácnosti

Je celkom možné, že zo všetkých tých "chytrých" vecí okolo vám ide hlava prasknúť. S chytrými telefónmi sme sa ešte ľahko zžili, ale čo chytré hodinky? Chytré náramky? Chytré chladničky? Chytré televízie? Do istej miery začíname na pretechnizovaní kedysi jednoduchých vecí vytvárať tak trochu alergiu. Lenže nástup internetu vecí nezastavíme - výrobcom sa príliš táto idea pozdáva a na voľbe spotrebiteľa už čoskoro záležať nebude, pretože každý kus domácnosti (relatívne) čoskoro bude do tejto všetko pohlcujúcej siete zapojený.

To, čo zažívame teraz, sú vlastne pôrodné bolesti internetu vecí - ak už doma nejaký kus chytrého vybavenia máte, pravdepodobne ide o ojedinelú záležitosť, ktorá okrem ekosystém internetu vecí pôsobí možno ako spestrenie, možno ako otrava a možno ako slepá cesta. Pravý zmysel internetu vecí v domácnosti je totiž v tichej spolupráci a komplexným ovládaním domácnosti.

Príklad:

Chytré žiarovky sa napoja na chytrú televíziu cez Bluetooth - keďže ide o LED žiarovky, možno im nastavovať teplotu svetla, ktorá ovplyvňuje nielen atmosféru miestnosti ale aj vnímanie ostatných vecí, vrátane obrazu televízie - vďaka spojeniu žiaroviek a televízie sa v tichosti automaticky nastaví taká teplota svetla, ktorá umožní pri súčasnom nastavení obrazu televízie ideálny prirodzený obraz.

Čidlá, spolupráca a ovládateľnosť

Jednotlivé súčasti internetu vecí, teda samotné veci, pre jednoduchosť tu môžeme hovoriť aj vybavenie domácnosti, sú v prvom rade vybavené prostriedkami na komunikáciu s ostatnými vecami v domácnosti. To si vyžaduje určitý štandard pre komunikáciu, ktorých už dnes bohužiaľ existuje niekoľko, pretože sa výrobcovia samozrejme nezhodli. V ideálnom prípade však kúpite žiarovku od jedného výrobcu, televíziu od druhého, žalúzie od tretieho a ďalšie vybavenie od mnohých ďalších výrobcov a tieto produkty sú schopné spolu komunikovať. O čom sa asi tak rozprávajú? Ide o dáta z čidiel, viď príklad vyššie. S týmito dátami potom nejakým spôsobom ďalej pracujú, či už podľa základného nastavenia, alebo podľa želania užívateľa. Povedzme, že človek vyžadujúci v miestnosti určitú mieru osvetlenia by mohol pri kooperácii žalúzií a žiaroviek ľahko docieliť to, že v prípade intenzívneho osvetlenia zvonku budú žalúzie osvetlenie plynule regulovať a večer naopak pomôže pridať LED osvetlenie. Alebo, že keď si v mobile nastavíte limit prijatých kalórií a plánovanú dennú aktivitu, tak vám pri vážení mäsa váha sama pošle do mobilu potrebné údaje, zatiaľ čo fitness náramok vás upozorní na to, že ten deň máte ešte ujsť aspoň kilometer. A osobná váha vám to každý deň poriadne spočíta a nastaví, že fitness hodinky vás musia donútiť k väčšej aktivite tým, že vám budú dávať pri dlhšej nečinnosti elektrické šoky, zatiaľ čo kuchynská váha znehodnotí všetko jedlo, ktoré už ide cez limit vášho denného príjmu kalórií.

Takýchto príkladov spolupráce, či už kontrolovanej používateľom alebo viac-menej autonómnej, nájdeme milióny. Zavreli ste pred odchodom do práce okná a zatiahli závesy, aby ste nemali v byte horúco, ale ono sa ochladilo a začalo pršať? Jednoducho si na svojom mobile, ktorý je k internetu vecí vo vašom byte pripojený, kliknete na "otvoriť okná", "roztiahnuť závesy" a "aktivovať odpudzovač hmyzu", načo sa všetky príkazy bezodkladne vykonajú.

Súčasti internetu vecí teda:

  • Zbierajú informácie relevantné k úlohe v ekosystéme (skrz vonkajšie i vnútorné čidlá, prípadne internet).
  • Zbierajú informácie relevantné k úlohe v ekosystéme (skrz vonkajšie i vnútorné čidlá, prípadne internet).
  • Spolupracujú s ostatnými súčasťami na vykonaní nejakého príkazu, či už defaultného alebo daného užívateľom.

Súčasťou môže byť čokoľvek - najprv samozrejme veci, ktoré už dnes na elektronike stoja, teda televízie, práčky, chladničky, LED žiarovky, klimatizácia,..., neskôr aj ostatné veci, napríklad práve žalúzie/rolety/závesy, poháre a čokoľvek ďalšie. 

Autor: Redakcia  |   Publikované: 9.12.2015   |   Zobrazené: 3387x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  6 0 1 8 8 5  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia