Stiahnut.sk

Test najlepších antivírusov – marec 2013

Prinášame vám výsledky najnovšieho testu antivírusových programov od spoločnosti AV Comparatives. Tá pravidelne testuje antivírusy v niekoľkých oblastiach a my sa teraz pozrieme na účinnosť pri odhaľovaní škodlivého softvéru. Zacielime sa tiež na počet falošných poplachov. V prvom prípade sa zisťuje percentuálna úspešnosť pri odhalení škodlivých programov z vybranej vzorky a v druhom sa zisťuje počet prípadov, kedy antivírus nahlási škodlivý program, no v skutočnosti tomu tak nie je. Spoločnosť AV Comparatives vykonala rovnaký test v septembri minulého roku. O jeho výsledkoch sa môžete dočítať tu.

A aké antivírusové programy boli v teste zahrnuté? Ide o dvadsať riešení, zoznam ktorých nájdete nižšie. Je v ňom zahrnutý, napríklad, obľúbený Avast Free alebo aj AVG Anti-Virus, ESET, NOD 32 a ďalšie. Pre dôkladné preverenie bolo pri testovaní použitých 136 610 vzoriek škodlivých programov a ich zhromažďovanie bolo ukončené 22. februára 2013. Všetky antivírusy boli následne 28.2.2013 aktualizované na najnovšiu verziu. Test bol vykonaný na operačnom systéme Windows 7 64-bit.

Zoznam testovaných antivírusov

V abecednom poradí uvádzame úplný zoznam všetkých testovaných antivírových riešení.

 • AhnLab V3 Internet Security 8.0
 • avast! Free Antivirus 8.0
 • AVG Anti-Virus 2013
 • AVIRA Antivirus Premium 2013
 • Bitdefender Antivirus Plus 2013
 • BullGuard Antivirus 2013
 • eScan Anti-Virus 14.0
 • Emsisoft Anti-Malware 7.0
 • ESET NOD32 Antivirus 6.0
 • F-Secure Anti-virus 2013
 • Fortinet FortiClient 5.0
 • G DATA Antivirus 2013
 • Kaspersky Anti-Virus 2013
 • McAfee AntiVirus Plus 2013
 • Microsoft Security Essentials 4.2
 • Panda Cloud Free Antivirus 2.1.1
 • Sophos Anti-Virus 10.2
 • Symantec Norton Anti-Virus 2013
 • ThreatTrack Vipre Antivirus 2013
 • Trend Micro Titanium AntiVirus+ 2013

Ako sa testovalo?

Väčšina produktov bola nastavená defaultne na najvyššiu úroveň zabezpečenia. Niektoré produkty sa prepnú na vyššiu úroveň zabezpečenia automaticky po detekcii prítomnosti malware (napr. Avast, Symantec a ďalšie), no pri niektorých bolo nutné nastaviť najvyššiu úroveň manuálne. Napriek tomu bolo dosiahnuté objektívne testovanie.

AV Comparatives

AV-Comparatives je rakúska nezisková organizácia, ktorá vykonáva nezávislé testovanie antivírusových programov pre verejnosť. Spolupracuje s vysokými školami a vo svojom tíme často zamestnáva talentovaných študentov informatiky. Jej činnosť je financovaná poplatkami za účasť na testoch, ktoré platia vývojári testovaných produktov.

Treba podotknúť, že niektoré riešenia využívajú cloudové technológie, takže na svoj chod potrebujú pripojenie k internetu. Testovanie teda bolo vykonávané na pripojených počítačoch. Pokiaľ by však pripojenie nebolo dostupné alebo sa z nejakého dôvodu antivírus ku cloudu nemohol pripojiť, úroveň úspešnej detekcie škodlivých programov by dramaticky klesla.

Všetky vzorky škodlivých programov boli dôsledne vyberané z rôznych zdrojov. Išlo o spoločnosti i domácnosti, vlastný zber, ale aj databázy tvorcov bezpečnostných riešení. Na testovanie falošných poplachov boli použité bezpečné programy od rôznych tvorcov, ktoré sú dostupné zadarmo.

Výsledky testov

Tento test ukázal, ako sa programom darilo pri odhaľovaní škodlivého softvéru. Nasledujúca tabuľka znázorňuje umiestnenie antivírusov v tomto teste vrátene percentuálne úspešnosti odhalenia škodlivého softvéru. Test zahŕňal 136 610 vzoriek. Vyššie číslo je lepšie.

1.

  G DATA 2013

99.9 %

2.

  AVIRA

99.6 %

3.

  F-Secure

99.5 %

4.

  Bitdefender, eScan, BullGuard, Panda,         pEmsisoft

99.3 %

5.

  Kaspersky

99.2 %

6.

  Fortinet, Vipre

98.6 %

7.

  AVG, Trend Micro

98.4 %

8.

  Sophos, McAfee

98.0 %

9.

  Avast

97.8 %

10.

  ESET

97.5 %

11.

  AhnLab

92.3 %

12.

  Microsoft

92.0 %

13.

  Symantec

91.2 %

Ako môžete vidieť, všetky antivírusy zvládli úlohu veľmi dobre a dosiahli viac než deväťdesiatpercentnú úspešnosť. Jasným víťazom testu sa stal antivírus G DATA 2013, ktorý odhalil takmer všetky hrozby. Na druhom mieste sa umiestnila AVIRA a víťaznú trojku v tesnom závese uzatvoril F-Secure.  Pozitívom je, že až deväť antivírusov sa môže pýšiť výborným výsledkom, predstavujúcim viac ako 99%-nú úspešnosť.

Na druhom konci tabuľky vidíme najmenej úspešné bezpečnostné riešenia. Najhorším výsledkom sa prezentoval antivírus Symantec, ktorý sa ako jediný dostal pod 92%. V porovnaní s ostatnými antivírusmi dopadli pomerne zle aj produkty od Microsoft a AhnLab.

Test počtu falošných poplachov

Druhý test mal preveriť, koľko falošných poplachov jednotlivé antivírusy nahlásia. Za týmto účelom boli použité rôzne neškodné programy, ktoré určité antivírusy označili za hrozbu. Menšie číslo predstavuje lepší výsledok.

1.

  Microsoft

0

2.

  Fortinet

5

3.

  Kaspersky, Sophos

6

4.

  AVIRA

8

5.

  Bitdefender, BullGuard, ESET

9

6.

  F-Secure

11

7.

  Avast

14

8.

  McAfee

15

9.

  AhnLab, G DATA

19

10.

  AVG, eScan

21

11.

  Trend Micro

22

12.

  Symantec

23

13.

  Panda

28

14.

  Vipre

30

15.

  Emsisoft

38

Absolútnym víťazom tejto fázy sa stal antivírus od spoločnosti Microsoft, pretože nezaznamenal ani jeden falošný poplach. Do skupiny s výborným výsledkom patria aj riešenia, ktoré zaznamenali menej než 15 falošných poplachov. Najhoršie sa v teste darilo antivírusu Emsisoft. Nahlásil až 38 falošných poplachov. Oveľa lepšie nedopadol ani softvér Vipre, ktorý sa s číslom 30 tiež nemá čím chváliť.

V oboch testoch sa veľmi dobre darilo antivírusovému programu Avast, ktoré je jedným z dvoch testovaných Free riešení. To znamená, že sa nestratí ani pri porovnaní s platenými verziami ostatných produktov a patrí k najlepším na trhu. Program Avast Free si môžete stiahnuť tu.

Záverom

Je nutné si uvedomiť, že antivírus, ktorý detekoval vysoké percento škodlivého softvéru, avšak nahlásil vyšší počet falošných programov, nemusí byť hneď lepší ako antivírus, ktorý mal síce nižšiu úspešnosť pri detekcii škodlivého kódu, no užívateľa obťažoval s menším počtom falošných hrozieb.

Majte na pamäti, že tieto testy nevypovedajú o celkovej kvalite jednotlivých antivírusov. Test úspešnosti odhaľovania škodlivých programov ale patrí medzi jedno z najdôležitejších kritérií pre určovanie dôveryhodnosti antivírusu. Ďalej netreba opomínať parametre, akými sú doplnkové funkcie, cena, ovládanie, kompatibilita, užívateľské rozhranie, podpora a ďalšie.

Jednotlivé antivírusové programy si môžete stiahnuť tu.

Autor: Redakcia  |   Publikované: 7.5.2013   |   Zobrazené: 13678x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  e 0 6 b 0 3  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia