Stiahnut.sk

Tvorba internetových stránok a blogov zadarmo – návod

Mnoho užívateľov internetu sa nás pravidelne pýta, ako vytvoriť internetové stránky zadarmo a s minimom úsilia, respektíve ako ich vytvoriť, aby to zvládol každý človek so základnou počítačovou gramotnosťou a bez znalostí programovania, tvorby grafiky či iných pokročilých techník. Preto sme sa rozhodli napísať článok, v ktorom sa pozrieme na to, ako si ľahko, rýchlo a hlavne bezplatne vytvoriť vlastné internetové stránky alebo blog. Nebojte sa, je to jednoduchšie, než si myslíte.

Internetové stránky je totiž možné vytvoriť online priamo vo vašom webovom prehliadači. Stačí navštíviť niektorú zo špecializovaných stránok, ktorá sa na túto službu zameriava. V krátkosti ale spomenie aj CMS systémy na správu webov a ukážeme vám programy na tvorbu internetových stránok. V závere sa budeme venovať tomu, ako si vytvoriť na internete vlastný blog.

Najjednoduchší spôsob je vytvoriť si stránku online

Pokiaľ hľadáte najľahšiu cestu na vytvorenie vlastného webu, máme pre vás riešenie. Stačí navštíviť niektorú zo špecializovaných stránok, ktorá túto možnosť ponúka a váš web bude na svete do niekoľkých minút. Na vytvorenie profesionálne vyzerajúcej stránky pritom postačí okno internetového prehliadača. Dnes sa pozrieme na portály Webnode, Webzdarma a Estranky, ktoré tieto služby ponúkajú. Platiť nemusíte nič, stačí sa zaregistrovať a v niekoľkých krokoch poskladať svoju stránku. Nevýhodou bezplatných služieb je, že sa k doméne vašej stránky pridá označenie portálu.

 

Webnode

Je u nás bezpochyby jednou z najpoužívanejších služieb na tvorbu webových stránok. Jej prostredníctvom si môžete zriadiť osobné, či firemné stránky, alebo e-shop. Služba pracuje s približne dvadsiatimi jazykovými mutáciami a využívajú ju ľudia vo viac než 80-tich krajinách sveta. Preto vás isto neprekvapí, že pomocou Webnode bolo doposiaľ vytvorených vyše sedem a pól milióna stránok. K dispozícii sú tri platené balíčky a jeden bezplatný, na ktorý sa pozrieme bližšie.

Najprv sa musíte zaregistrovať na portáli Webnode. Tvorba vášho webu začína už počas registrácie. Zadajte názov vašej budúcej stránky, váš email a prihlasovacie heslo. Ďalej zvoľte, na aký účel budú vaše stránky slúžiť (osobné, firemné, e-shop). Následne začína najzaujímavejšia časť, voľba šablóny a dizajnu stránky. Výber je vskutku pestrý a na svoje si prídete pri akomkoľvek type webu. Potom si vyberte, čo všetko má web obsahovať a prejdite do editoru, v ktorom odladíte detaily a dostanete možnosť pridať prvé príspevky.

Výhody:
 • Bez reklám
 • Mobilné verzie stránok
 • Pekný moderný dizajn
 • Prehľadný a jednoduchý editor
 • Možnosť plynulého prechodu na spoplatnený variant

Editor na úpravu stránok je veľmi intuitívny a práca s ním je hračkou. Nájdete v ňom niekoľko sekcií, ponúkajúcich rôzne možnosti. Môžete meniť vzhľad stránky, úvodný obrázok, pridávať a upravovať texty, štítky, fotky, vytvoriť prepojenie so sociálnymi sieťami, pridať mapy, videá, súbory, ankety, články, diskusné fóra, FAQ či spravovať reklamu a ďalšie. Funkcií je naozaj mnoho, preto určite oceníte prítomného pomocníka.

Obmedzenia:
 • 100 MB priestoru
 • 1 GB/mesačne na stiahnuté dáta
 • Doména .webnode.sk (napr. www.mojweb.webnode.sk)

 

Webzdarma

Portál Webzdarma je na našom internete tiež stálicou, takže ide o osvedčený nástroj na tvorbu internetových stránok. Táto služba rovnako obsahuje isté obmedzenia. Tým najdôležitejším je, že na vašu stránku umiestni reklamu, čo môže mnohým užívateľom prekážať. Každopádne ide o službu, pomocou ktorej môžete vytvoriť kvalitný web.

Výhody:
 • Emailová schránka o veľkosti 50 MB
 • Databáza MySQL o veľkosti 20 MB
 • Aktualizácia stránky pomocou FTP alebo webového rozhrania

Postup vytvorenia webu je jednoduchý. Na portáli Webzdarma otvoríte registráciu a vyplníte formulár, požadujúci zadanie názvu stránky a výber domény, kategórie a podkategórie. Potom musíte vyplniť autorizačný kód a v ďalšom kroku zadať svoj email, na ktorý vám príde aktivačný odkaz. Pokiaľ chcete, aby vaše stránky vyzerali naozaj dobre, určite si zadarmo aktivujte redakčný systém na ich úpravu a správu.

Obmedzenia:
 • Umiestnenie reklamy na vašej stránky
 • 200 – 500 MB priestoru (podľa reklamy)
 • Doména podľa výberu, 17 možností (napr. www.mojweb.wz.sk)

 

eStránky

Ďalšou možnosťou ako zadarmo a rýchlo vytvoriť web, je využiť služby portálu eStránky. Samozrejmosťou opäť je veľmi prehľadné a prívetivé rozhranie.

Výhody:
 • Jednoduchá a rýchla tvorba webu
 • Ľahká editácia
 • Bez reklám

Prvým krokom pri tvorbe webu pomocou eStránky je registrácia, kde si zvolíte názov webu, email, heslo a ešte balíček (volíme bezplatný). Následne je spustený intuitívny sprievodca, ktorý vás detailne prevedenie procesom nastavenia vašich stránok. S jeho pomocou vyberiete šablónu stránok, menu, nahráte fotografie a podobne. Po ukončení sprievodcu sa zobrazí, výborne spracovaný, editor. Ponúka mnoho možností a bonusom je okamžitý náhľad pri vykonaní zmeny. Na sprístupnenie všetkých položiek menu je nutná aktivácia.

Obmedzenia:
 • 200 MB priestoru
 • 1 GB/mesačne na prenos dát
 • Doména .estranky.sk (napr. www.mojweb.estranky.sk)

 

Systémy na správu obsahu webu

Na jednoduchú správu vašich webových stránok môžete použiť niektorý z CMS systémov (CMS – Content Management System). Často sú nazývané aj ako redakčné či publikačné systémy. Ide o webové aplikácie, pomocou ktorých môžete tvoriť alebo upravovať články a potom ich publikovať na vašej stránke. Obvykle ale majú omnoho viac funkcií, napr. správa užívateľov webu, správa diskusií, komentárov, súborov, obrázkov a iné. Predstavujeme vám tri najpoužívanejšie CMS systémy.

 

WordPress

Pravdepodobne najobľúbenejší CMS systém na svete, s ktorým ľahko vytvoríte a upravíte obsah webových stránok, blogov a pod.. Ide o open source aplikáciu, takže je úplne zadarmo. Vďaka širokej vývojárskej komunite je k dispozícii obrovské množstvo doplnkov a šablón, slúžiacich na vytvorenie jedinečných stránok. Administrácia WordPressu a jeho editor sú navrhnuté tak, aby ich dokázali obsluhovať aj neskúsení užívatelia. Jednoduchosť a výborná prehľadnosť aplikácii zaručili celosvetový úspech. Sťahovať môžete tu.

 

Joomla

Joomla je systém na správu obsahu webu, ovenčený mnohými oceneniami a obrovskou užívateľskou základňou. Opäť ide o open source bezplatný systém. S jeho pomocou môžete spravovať takmer všetky druhy webov a e-shopov. Vyniká komplexnosťou a nenáročnosťou. Hromadou doplnkov a rozšírení smelo konkuruje WordPressu a je iba na užívateľovi, ktorý zo systémov mu viac sadne. Joomla je jednoduchá a dostupná aj pre začiatočníkov, no pod kapotou skrýva mnoho pokročilých funkcií pre skúsených webmasterov. Joomlu sťahujte tu.

 

Drupal

Trio CMS systémov uzatvára Drupal, ktorý medzi svoje najsilnejšie stránky stavia modularitu a prehľadnosť. Je tiež rozšírený po celej zemeguli a slúži na správu známych i menej známych webov. U nás sa môže pýšiť pomerne širokou užívateľskou komunitou a je vhodný na tvorbu či správu osobných stránok, blogov, internetových obchodov i zložitejších systémov. Zadarmo si ho môžete stiahnuť tu.

 

Tvorba a úprava webov pomocou programov

Na vytváranie internetových stránok primárne slúžia špeciálne programy, ktorých je obrovské množstvo. Niektoré sú určené profesionálom, iné zasa menej skúseným užívateľom. My sme pre vás vybrali trojicu, pomocou ktorej si web zvládnete vytvoriť aj vy.

 

Artisteer

Znalosť programovacích jazykov nie je nutná, stačí správny program – Artisteer. S jeho pomocou vytvoríte webové šablóny, ktoré potom môžete použiť v niektorom z vyššie spomenutých redakčných systémov. Editor je navrhnutý v štýle MS Office, takže vám budú jednotlivé činnosti pomerne známe. Šablóne je možné jednoducho skladať a upravovať, pridávať tlačidlá, fonty, obrázky, motívy a ďalšie. Na všetko postačí klikanie myšou. Program si môžete stiahnuť tu.

 

Dreamweaver

Dreamweaver je určený o čosi zbehlejším užívateľom, nakoľko ponúka zložitejšiu funkcionalitu. Webovú stránku môžete vytvárať pomocou zabudovaného WYSIWYG editoru, tzn. vkladaním a presúvaním rôznych objektov, čo ocenia predovšetkým začiatočníci. Pokročilých poteší editor na úpravu zdrojového kódu, možnosť vytvárať CSS a HTML štýly či Flash buttony a ďalšie. Dreamweaver sťahujte tu.

 

WYSIWYG Web Builder

Posledným nástrojom je WYSIWYG Web Builder a zíde sa predovšetkým nováčikom. Umožňuje tvoriť stránky veľmi jednoducho – umiestňovaním objektov na stránku. Myškou presuniete prvky na požadované miesto, trochu sa s tým pohráte a web je hotový. Funkcia rýchly náhľad neraz uľahčí prácu a isto sa zíde aj možnosť vkladať prvky Flash, Java, ActiveX a ďalšie. Program si stiahnete tu.

 

Ako si zadarmo vytvoriť blog?

Pokiaľ ste ešte nikdy nečítali žiaden blog alebo ani netušíte, čo dané slovo označuje, vedzte, že ide o jeden za najrozšírenejších druhov prezentácie na internete. Každý človek s pripojením na internet si môže založiť vlastný blog a zverejńovať svoje myšlienky, názory, publikácie, no skrátka všetko, čo mu napadne. Umiestnením na internet sa blog stane prístupným pre všetkých. Ak bude ten váš zaujímavý a dobrý, zaručene si nájde verných čitateľov. Pomocou rôznych webov blogujú po celom svete milióny ľudí, vrátane známych osobností. My vám ukážeme najznámejší blogovací portál, na ktorom si môžete aj vy zadarmo založiť svoj blog.

 

Blogger

V prípade, že máte Google účet, môžete takmer ihneď začať blogovať na portáli Blogger. Ide totiž o súčasť portfólia služieb spoločnosti Google. A keďže je Google celosvetovým portálom, je globálnym aj jeho dosah. Jednoduchý editor a elegantný dizajn urobia z vášho blogu miesto, kam sa budete vždy radi vracať a nielen vy. Službu Blogger využíva aj množstvo celebrít. Treba tiež podotknúť, že k názvu vašej stránky sa pridá niektorá z voliteľných domén, napr. blogspot.com (teda mojblog.blogspot.com).

Autor: Redakcia  |   Publikované: 15.4.2013   |   Zobrazené: 11023x

Značky

Podobné články

Diskusia

ján kamenistý
ján kamenistý

som starší novinár a rád by som publikoval kompletné humoristicko-satirické stránky zložené z mnohých malých prvkov a fotografií -- je lepšia web stránkaalebo blog? stránky by som chcel obmieňať najviac v mesačných intervaloch, mohla by k ním byť diskusia -- a dá sa k tomu zohnať aj reklama?

12.11 16:52 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
v dnešní době a při použití většiny šablony pro redakční systém se stránky v mnohém podobají blogu (lineární řazení, možnost diskuze, přehledné časové označení). Doporučuji Vám proto vytvořit si webové stránky. Co se reklamy týče - určitě ji můžete na své stránky umístit. Základem by ale měla být vlastní doména.

13.11 11:24 reagovat

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  6 5 8 3 a 5  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia