Stiahnut.sk

Ako vytvoriť web

Chcete vlastné webstránky, ale neviete, ako na to? Dnes je ciest veľa, záleží len na vašich schopnostiach, ambíciách a investícii - časovej a prípadne finančnej. V zásade však vždy budete riešiť dve veci - čo a kam, pričom oboje je rovnako dôležité. Pod čo sa schováva samotný obsah stránky, teda jej dizajn aj ďalšie veci, ktoré s ňou súvisia - obrázky, text a podobne. Zato kam rieši, ako sa tento obsah dostane na internet.

Obsah

Ak sa zaujímate o tému tohto článku, pravdepodobne nemáte veľa skúseností s tvorbou internetových stránok. V zásade to ale nie je žiadna dráma - ak máte ambície vytvárať časom naozaj kvalitné stránky, môžete sa vrhnúť cestou štúdia HTML. To je jazyk, v ktorom sú internetové stránky napísané. Ak sa pozriete na hlavnú stránku Stiahnut.sk, tak tá je tvorená HTML kódom, ktorý má zhruba túto podobu:

Ani zďaleka to nie je kód celý a ani zďaleka nemusí byť kód bežnej stránky takto zložitý. Aspoň základy HTML sa vám navyše budú hodiť vždy, takže odporúčame sa oboznámiť s najdôležitejšími pravidlami a html tagmi.

WYSIWYG

Ak však chcete riešiť hlavne náplň vášho webu, môžete sa s kľudom obrátiť na wysiwyg editory, ktoré síce html kód tvoria, ale až na základe toho, ako vy chcete, aby stránka vyzerala. Chcete napríklad pekný obrázok v hlavičke? Do editora ho schováte skutočne ako obrázok a ten všetko prevedie do html kódu, ktorému nemusíte vôbec rozumieť.

Redakčné systémy

Treťou možnosťou sú redakčné systémy - to je asi najatraktívnejšia možnosť, pretože web ako taký tvoríte priamo na internete a nemusíte sa potom zaoberať tým, ako ho na internet dostať (tam musíte dostať len onen redakčný systém).

Redakčný systém je napríklad Wordpress - veľmi intuitívny a počeštený program, ktorý spravuje vašu www stránku bez toho, aby ste museli o html hoci len štrajchnúť. Výsledky môžu navyše vyzerať veľmi profesionálne, pretože Wordpress je veľmi ohybný systém, ktorý je možné upravovať rôznymi šablónami. Šablóny menia vzhľad webu, niekedy trochu, inokedy kompletne, ale zmena neznamená, že by vaše dáta na webe nezostali - proste sa len zmení rozloženie, vzhľad a ostatné veci. A ak si s html tykáte, tak vám tieto znalosti poslúžia aj pre tvorbu webu s WordPressom.

Čo sa vám bude hodiť?

1) FTP manager pre posielanie dát na svoje stránky (aj keď si vyberiete redakčný systém, najprv si ho tam musíte nejako nahrať)

2) Redakčný systém – napríklad Wordpress, Drupal, Joomla! a ďalšie.

Kam s obsahom

Teraz už máte potuchy o tom, čo musíte urobiť, aby ste mali niečo, čo na internete chcete prezentovať ako svoju www stránku. Zostáv vám však ešte jeden krok, ktorý je nemenej dôležitý. Musíte to na ten prekliaty internet aj fakticky dostať. Máte dve základné možnosti, web hosting platený a web hosting bezplatný. Že chcete radšej ten bezplatný? Nech sa páči, ale aj ten má svoje nevýhody.

Bezplatný hosting

Takmer bez výnimky sú lokality s neplateným hostingom zaťažené tromi problémami - nepeknou/nereprezentatívnou doménou, nepríjemnými obmedzeniami a reklamou od prevádzkovateľa na vašich stránkach.

Prvý problém je jasný - napríklad prevádzkovateľ webzdarma používa pár domén, napríklad "wz" a vy si potom musíte vytvoriť stránku, ktorá vyzerá pre názov minecraft takto: www.minecraft.wz.cz. Ak to pre vás nie je problém, môžete pokračovať.

Prevádzkovateľ bezplatných hostingov vás samozrejme musí nejako obmedziť, aby sa vaša stránka nerozšírila do gigantických rozmerov, čo by sa prevádzkovateľovi nevyplatilo. Webhosting zadarmo tak napríklad môže byť obmedzený na pár stoviek megabajtov priestoru, beh stránok bude pomalší a podobne. Opäť, nič čo by trápilo tých z vás, ktorí hľadajú drobnú osobnú prezentáciu na internete.

Tretím problémom potom môžu byť pre niekoho reklamy - hosting zadarmo je platený práve tým, že sa návštevníkom zobrazuje reklama. Prevádzkovateľ teda získa peniaze tak ako tak, len nepôjdu z vášho vrecka (nepriamo samozrejme áno, pretože si pravdepodobne čas od času kúpite niečo, na čo na internete existujú reklamy, ale to je už iný príbeh).

Veľmi obľúbeným bezplatným hostingom je zahraničný Wordpress.com, ktorý funguje ako blogovacia základňa, kde majú weby už predinštalovaný redakčný systém rovnakého mena, čo je skvelá kombinácia. Adresa webu (pre názov Minecraft) potom je www.minecraft.wordpress.com.

Platený hosting

Na vrchole (pre bežného užívateľa) je platený hosting - kúpite si priestor na serveri poskytovateľa, kúpite si vlastnú doménu a s ňou si potom robíte, čo chcete. Možno si na ňu nahráte Wordpress, iný redakčný systém, alebo hotové webstránky, to už je len a len na vás.

Aj relatívne lacný platený hosting vám ponúkne mnohonásobne viac možností ako ten bezplatný. Väčší výkon, viac miesta, viac voľnosti. Môžete si na neho napríklad hodiť redakčný systém Wordpress a vytvoriť si kvalitný veľký web, bez cudzích reklám (a ak reklamy nevadia, tak si tam môžete dať vlastné, ktoré budú zarábať vám). S plateným hostingom tiež prichádza aj zákaznícka podpora, na ktorú sa môžete obrátiť, keď sa niečo pokazí. K cene hostingu si ale tiež musíte pripočítať cenu domény, ktorá sa taktiež predpláca spravidla na rok dopredu. Doménu si môžete kúpiť rovno s hostingom, firmy väčšinou obe tieto služby ponúkajú, napríklad aj s finančným zvýhodnením. Doména musí byť samozrejmé voľná, aby ste si ju mohli kúpiť priamo u poskytovateľa - ak voľná nie je, musíte kontaktovať majiteľa a odkúpiť ju (kvalitnejšie domény sú však VEĽMI drahé).

Autor: Redakcia  |   Publikované: 16.9.2015   |   Zobrazené: 4511x

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  8 d 8 4 6 8  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia