Stiahnut.sk

Verejné WiFi siete a bezpečnosť

Najmä väčšie mestá sú verejnými wifi sieťami doslova prešpikované. Najrôznejšie verejné miesta sa snažia držať krok s dobou a ponúkať svojim návštevníkom internetové pripojenie - kto by nechcel sedieť v kaviarni, kde si nemôže odfotený zákusok hneď postnúť na Facebook/Instagram s vhodným hashtagom?

Verejné WiFi siete so sebou ale nesú aj bezpečnostné riziká, ktoré nie sú úplne malé. Minimalizovať ich môžete vhodným nastavením svojho počítača (notebooku) a tiež rozumným užívaním, čo znamená hlavne vyvarovanie sa prihlasovaniu do internetového bankovníctva a ďalších citlivých účtov.

Na verejné WiFi je pripravený aj Windows

Keď sa na svojom notebooku s Windowsom pripojíte k novej WiFi sieti, systém sa vás spýta, či ide o Domácu, Pracovnú alebo Verejnú sieť. A nie je to otázka zbytočná. Ak sa pripojíte k verejnej sieti ako k Verejné, Windows zvýši zabezpečenie, čo sa okrem iného prejaví aj v tom, že váš počítač nebude na sieti dohľadateľný z ostatných pripojených zariadení.

Ak z nejakého dôvodu vyberiete zle (teda Domáca alebo Pracovná sieť), môžete to jednoducho napraviť. V pravom dolnom rohu na systémovej lište nájdete ikonu, na ktorú stačí kliknúť pravým tlačítkom myši a vybrať "Otvoriť Centrum sieťových pripojení a zdieľaní", kde v detaile existujúceho pripojenia vidíte, či je sieť Verejná, Domáca alebo Pracovná - na tento popisok môžete kliknúť a znovu výber vykonať.

Žiadne citlivé údaje

Každopádne pri používaní verejných "wifín" nevyužívajte žiadne citlivé údaje. Prihlasujte sa len do tých služieb, ktoré nie sú extra dôležité a zneužiteľné, rozhodne sa neprihlasujte do internetového bankovníctva a k iným účtom, kde je bezpečnosť na prvom mieste.

Verejné wifi siete sú tak vhodné naozaj len na bežné prehliadanie internetu a uploadovanie fotky na Instagram, akékoľvek citlivé údaje by sme pri ich využívaní nezadávali. Áno, vo väčšine prípadov by sa nič nestalo, ale v podobných prípadoch stačí jeden incident, aby sa váš život značne skomplikoval.

Autor: Redakcia  |   Publikované: 2.9.2015   |   Zobrazené: 3810x

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  c 3 0 5 7 2  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia