Stiahnut.sk

Zlepšujte sa v hrách a porazte konkurenciu. Čo robiť pre vyššie MMR?

Niekto má na hry prirodzený talent, inému to príliš nejde. Ten prvý si s rankom pravdepodobne až tak ťažkú hlavu nerobí, druhý pokukuje po možnostiach, ako sa zlepšiť. Progres potrebujeme všetci, ale nie každému sa darí napredovať rovnako pohodlne a rýchlo. Platí to aj pri akýchkoľvek počítačových kompetitívnych hrách, kde na dosiahnutie vyšších hodností a MMR (MatchMaking Rating) potrebujeme neustále sa zlepšujúci skill. Ako dosiahnuť v hrách lepšie výsledky a vyššie MMR?

Vplyv má na to hneď niekoľko faktorov, z ktorých sa nie všetky dajú výrazne ovplyvniť, ale mnohé z nich áno. Aby ste sa stali v akejkoľvek hre lepšími a posunuli sa vyššie, môžete si pomôcť a začať sami od seba. Samozrejme, že sa nemusíte vzdávať zábavy, pretože "climbovať", ako sa posun v rebríčkoch nahor nazýva, sa dá aj bez prílišného sebazaprenia. V niekoľkých bodoch si preto zhrnieme základy, ktoré by mali postupne, ale s veľkou pravdepodobnosťou, viesť k lepším výsledkom z hier, vyššiemu MMR a príjemnejšiemu hraniu. Pretože šťastný hráč je lepší hráč, no nie?

Ak aspoň niektoré z bodov aplikujete do svojho času stráveného hrami, skôr či neskôr sa zveziete na vlne lepších výsledkov. Je pritom úplne jedno, či hráte online alebo offline, strieľačky alebo MOBA hry. Skrátka, ak investujete čas nielen do hrania, ale aj do analyzovania, pomaličky vám to bude do seba všetko krásne zapadať. Ak ste ochotný so svojou hrou niečo robiť, pokračujte v čítaní.

*Poznámka: Aj keď sa dá väčšina bodov aplikovať na akúkoľvek hernú činnosť na počítači alebo konzole, návod je zameraný na online hry, špecificky MOBA žáner s titulmi ako DOTA 2, League of Legends, Heroes of the Storm, Smite či Paladins.

Zlepšite svoj skill, nie svoje MMR

Akokoľvek zvláštne to znie, nesnažte sa naháňať MMR, ale snažte sa v hre čo najviac zlepšiť. Akonáhle si tento "mindset" osvojíte, uvidíte, že vás hry budú oveľa viac baviť. Postupne zistíte, že sa zlepšujete, a aj keď to možno hneď nepocítite, z dlhodobého hľadiska máte rozhodne vyhraté.

S vyšším skillom budú pre vás aktuálni súperi čoraz jednoduchšie poraziteľní a zrazu sa vaše štatistiky začnú zelenať. Prirodzene tak vyhráte viac máp, než ich prehráte a MMR v ranked zápasoch pôjde nahor. Nie vždy to musí byť pravda, ale v drvivej väčšine prípadov je MMR odrazom vášho skillu a nie naopak.

Snažte sa byť za každých okolností pozitívne naladený

Toxicita v online hrách. Spojenie s rovnako silným putom ako Tom & Jerry alebo Netflix & Chill. Všetci sme ju zažili a pravdepodobne sme aj svojou troškou niekedy prispeli k jej podporovaniu. To, ako k hre pristupujeme, je ale úplne zásadný element v tom, či sa nám bude v dlhodobom horizonte aj dariť. Pri 5v5 súbojoch veľa hráčov robí chybu a namiesto toho, aby sa stali súčasťou fungujúceho tímu, si narobia 4 ďalších nepriateľov a zrazu sa ocitnú na mape 1v9.

Ak každý začne od seba a prestane útočiť na všetky strany, pomaličky je možné zmeniť prístup ku hre a možno aj zlepšiť komunitu. Sme ľudia, nie vždy sa všetko v hre vydarí podľa predstáv, ale to isté platí aj pre súperov.

Nedržte sa chýb svojho tímu, ale snažte sa spoluhráčov podporiť, počkať si na chybu nepriateľov a vyťažiť z toho maximum. Ak náhodou prehráte? Nič sa nedeje, čoskoro spustíte vyhľadávanie ďalšej mapy. Spravte ale všetko preto, aby ste hru neznepríjemnili sebe ani tímu a nespravili tak so spoluhráčov nenávistné monštrá. 

Komunikujte. Ale s mierou

Komunikácia je základ úspechu. Preto sa nebojte využiť chat alebo hlasovú komunikáciu, keď na tom záleží. Koordinujte svoje plány ako jeden celok a podnikajte veci spoločne. Nesnažte sa hádať, kto mal v danej situácii pravdu, ale sústreďte sa na ďalší krok. Snažte sa byť na jednej lodi a hra pôjde ľahšie. Ak je spokojný celý tím, pravdepodobne robíte niečo správne všetci. A to už sa hry vyhrávajú celkom ľahko, no nie?

A ak sa náhodou stane, že sa stretnete s toxicitou, stále to môžete vyriešiť umlčaním súperov aj spoluhráčov pomocou tlačidla mute. To funguje na textové správy, hlasovú komunikáciu aj pingovanie na mape.

Sledujte profesionálov a dbajte na detaily

Ak sa budete zameriavať len na seba a hráčov s rovnakou úrovňou skillu, pravdepodobne sa nikam neposuniete. Doprajte si preto namiesto jednej hry stream profesionálov a venujte sa detailom. Ak to nemáte až tak mechanicky v rukách, stále to môžete dohnať kopou informácií, ktoré vaši protivníci s rovnakým MMR nebudú vedieť a vy tak získate výhodu.

Sledujte, kedy profesionáli wardujú, ktoré miesta sú najlepšie na umiestnenie wárd, ako efektívne farmia aj ktoré spelly si vyberajú a v akom poradí. Naučte sa, ktorí hrdinovia sú najlepší podľa picku vášho tímu a súperov a maximalizujte svoje šance na výhru.

Zvoľte správny build alebo si nastavte masteries v League of Legends podľa toho, komu čelíte. To všetko vám pomôže pri pochopení hry a zlepšení sa natoľko, aby ste sa v bracketoch posúvali vyššie.

Snažte sa porozumieť aktuálnej méte

Pri hrách ako DOTA 2 alebo League of Legends sú samozrejmosťou časté updaty. Takéto aktualizácie výrazne menia jednotlivých hrdinov/šampiónov, čo môže ovplyvniť ich schopnosť rozhodnúť zápas v najvypätejších situáciách. Je preto dobré sledovať, čo sa aktuálne zmenilo, ktoré postavy sú momentálne silnejšie a ktoré, naopak, slabšie.

S tým ide ruku v ruke aj sledovanie profesionálov – ak zaregistrujete, že niektorý hrdina/šampión je aktuálne oveľa viac hraný, pravdepodobne dostal výrazný buff a vy si tak môžete vziať túto výhodu v najbližšej hre pre seba. To isté platí aj o predmetoch a buildoch, takže sa nebráňte novým informáciám, pokiaľ to s climbovaním myslíte vážne.

Hrajte jedného hrdinu/šampióna dokola

Spamovanie postavy má svoje pre a proti. Nevýhodou môže byť, že vás po čase prestane hra baviť a stane sa príliš repetitívnou. Výhod je ale podstatne viac a potvrdí to každý, kto sa niekedy snažil dostať MMR na vyššie hodnoty.

Ak sa za jednu postavu naučíte hrať perfektne, máte oveľa väčšie šance na úspech. A platí to aj v prípade, že vás niekto "odpickne", to znamená, že si vezme hrdinu, ktorý je v 1v1 súboji proti vašej postave oveľa lepší. Vždy treba myslieť na to, že ste súčasťou jedného tímu a nie je všetko len o vás.

Navyše, drillovaním jednej postavy získate "edge" nad súperom, pretože budete presne vedieť kedy a kde máte byť, aký build zvoliť a akú taktiku zvoliť na laning phase aj late game. Pri Heroes of the Storm navyše zistíte, či je šampión na danej mape vhodným kandidátom na pick, alebo zvolíte inú alternatívu. Stručne a jasne – ak poznáte svojho hrdinu ako vlastnú dlaň, máte nad súpermi veľký náskok.

Zistite si o súperoch základy už v lobby...

... Alebo inak: Využívajte výhody internetu. Už pri vyberaní hrdinov/šampiónov sa môžete dozvedieť o súperoch veľmi veľa. Stačí si otvoriť dedikovaný tracker na internete, kde uvidíte všetky dostupné informácie o protivníkoch ešte skôr, než si vyberú, za čo budú hrať. Zistíte tak ich najobľúbenejších hrdinov, KDA a môžete tomu prispôsobiť bany alebo gameplay. 

Pozerajte replaye z vašich hier

Učiť sa nemusíte len na vlastných chybách, ale aj na chybách druhých. Či už je to DOTA 2 alebo League of Legends, v obidvoch prípadoch si môžete stiahnuť a pozrieť replay. Tak si prehráte dôležité okamihy ešte raz a pravdepodobne objavíte niečo, čo ste počas zápasu nezastihli. Videli vás nepriatelia prichádzať? Mohli ste ísť do súboja skôr? Aké bolo načasovanie vašej ultimátky? Zvolili ste vhodný build v danom zápase?

Spomalíte si hru, pretočíte kam chcete, zobrazíte vašu aj nepriateľskú víziu a zistíte, ako premýšľajú súperi. Vyskúšajte si pozrieť jeden replay a sami budete prekvapený, koľko ste toho zistili. Navyše, opakovanie je matkou múdrosti, tak prečo to nevyužiť a získať cenné informácie? Verte nám, že drvivá väčšina hráčov v nízkych bracketoch s nízkym MMR replaye nesleduje. Začnite a zlepšíte svoju hru.

Autor: Redakcia  |   Publikované: 8.8.2022   |   Zobrazené: 1022x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  8 1 7 f e 0  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia