Stiahnut.sk

Ako vybrať notebook

Nie je to ľahké, notebookov je na trhu šialené množstvo a každý užívateľ má rôzne potreby. Práve otázka čo od notebooku, respektíve počítača (nevyraďujte dopredu ani ten stolný, má veľa výhod), očakávate, by mala vyberaniu predchádzať. Napriek tomu začneme ešte inak, teda predstavením toho, čo vám dnes vôbec môže notebook ponúknuť, čo do istej miery môže formovať aj vaše očakávania od kusu, ktorý si nakoniec vyberiete.

Čo ponúka trh

Notebooky sa našťastie pomerne rýchlo zbavili podkategórie "netbookov", ktoré svojím nedostatočným výkonom spoľahlivo sabotovali užívateľské zážitky mnohých ľudí, ktorí sa nechali zlákať na extrémnu prenosnosť a "roztomilú" veľkosť, teda skôr malosť. Aj dnes však nájdeme kusy, ktorým by ste sa mali vyhnúť, nech už od počítača chcete čokoľvek - nie je totiž dôvod, prečo si kaziť život využívaním elektroniky, ktorá vás bude iba brzdiť a štvať.

Požiadavky vysokej prenositeľnosti dnes naopak spĺňajú hlavne luxusné ultrabooky, do ktorých patrí aj napríklad MacBook Air, alebo už dnes taktiež legendárny rad Asus Zenbook. Ultrabooky sa našťastie rýchlo stali obyčajnými, takže si ich dnes môžete kúpiť aj za cenu, za ktorú ste pred siedmimi rokmi kupovali najlacnejšie typy. Ich výhodou je reprezentatívny dizajn, nízka váha a veľmi kompaktné rozmery, veľakrát aj vysoký výkon, ale to už si musíte priplatiť.

Klasikou sú stále "pätnástky", ktoré dnes často disponujú už širokouhlým FullHD displejom - do tejto kategórie patria bežné univerzálne notebooky na "prácu" (proste na čokoľvek, čo nevyžaduje extra výkon alebo váhu pod kilogram), ktoré dnes spravidla zvládnu aj multimediálne povinnosti (videá a filmy v 1080p, či už na internete alebo harddisku).

Nakoniec by sme uviedli ešte herné notebooky - nutné poznamenať, že práve táto kategória ušla asi najdlhší kus cesty za posledných 5 rokov, pretože grafické karty sa stali výrazne efektívnejšími - dole tak išla teplota a tým aj náročnosť na chladenie, čo bol častý problém u pomerne lacných a veľmi výkonných herných notebookov v minulom desaťročí, ktorý spôsoboval časté problémy a zníženie životnosti. Ani dnes však chladenie ultravýkonných notebookov nie je príliš ľahké, napriek tomu je s modernými grafikami oveľa dostupnejší taký stroj, ktorý nielen rozbehne náročné hry v pekných detailoch, ale tiež sa neupečie už pri intre.

Čo od notebooku chcete?

Najdôležitejšia časť článku bude aj tou najkratšou, pretože iba položí niektoré otázky, na ktoré si musíte odpovedať, než k výberu pristúpite. Nemusíte sa nutne zaškatuľkovať do kategórie "na doma", "na cesty", "na hranie" a podobne, stačí, keď si ujasníte, čo od notebooku konkrétne chcete, zvyšok potom zariadi trh s obrovským množstvom modelov, z ktorých vám určite bude niektorý vyhovovať.

Chcete notebook často prenášať a používať na cestách?

Budete chcieť notebook, ktorý vydrží dlho na batériu a je ľahký - navyše sa vám k nemu bude hodiť aj taška, ktorá (podľa toho, či je v cene produktu) môže rozhodovať o tom, či sa daný model cenovo oplatí alebo nie.

Riešenie: Popremýšľajte o cca 13palcových notebookoch a skontrolujte si, či naozaj daný model oplýva nadštandardnou výdržou.

Chcete na notebooku hrať novšie hry?

Budete potrebovať slušnú grafickú kartu a procesor aspoň na úrovni Intel Core i3.

Riešenie: Samostatná grafická karta je nutnosťou, ale dajte si pozor, aby sa notebook príliš nezahrieval. K veľmi výkonnému notebooku si môžete prikúpiť ešte podložku s aktívnym chladením (vetráky) a rozhodne nikdy taký notebook nepoužívajte napríklad v posteli na deke, kde by ste blokovali výduchy vetrania.

Chcete sa na notebooku pozerať na filmy a videá, alebo na ňom rozumne pracovať napríklad s Wordom alebo internetom?

Odporúčame aspoň 15-palcový notebook s FullHD rozlíšením a plnohodnotnou klávesnicou (numerický blok). Zároveň nechcete model za 200€, pretože jeho pomalosť by akúkoľvek prácu s ním značne kazila. Hoci sa dá povedať, že dnes tieto základné veci "zvládne" každý notebook, trhané video, pomalé fungovanie a mizerná klávesnica vám spoľahlivo tieto úplne obyčajné úkony znechutia.

Riešenie: 15,6 palcov, FullHD rozlíšenie a dostatočný výkon, aby všetko dostatočne šlapalo. To už dnes nemusí znamenať extra vysokú investíciu, slušné notebooky aj s Windows zoženiete okolo 430€.

Chcete od notebooku reprezentatívny vzhľad?

Nielen ultrabooky dnes môžu zaujať vzhľadom, hoci sú svojou eleganciou práve títo drobci slávni. Za vzhľad nemusíte ani veľmi priplácať, pretože ruka v ruke s ním ide väčšinou aj slušný hardware, ktorý sa rovnako v najlacnejších modeloch príliš často nevyskytuje.

Riešenie: Tu musíte vyberať podľa svojho vkusu a podľa toho, na koho chcete zapôsobiť. Preverenými ultrabookmi sú MacBooky Air a Asus Zenbook, no kvalitných strojov nájdete viac - musíte sa však pripraviť, že za 400€ to asi nebude.

Chcete od notebooku nízku cenu?

Tak si dajte veľký pozor, obzvlášť pokiaľ mierite pod 400€, navyše s operačným systémom. Už niekoľkokrát sme to v článku spomínali, ale naozaj sa vyvarujte nákupu notebookov, ktoré sú príliš pomalé na to, aby sa nezadychčali, keď na nich spustíte Office, internetový prehliadač a video na Youtube - nešlo by o ušetrené tisíce, ale o vyhodené. Takéto notebooky nemožno odporučiť ani úplne nenáročným používateľom, ktorých by naopak takto poddimenzovaný stroj mohol od bližšieho zoznamovania s výpočtovou technikou odradiť.

Zároveň platí, že veľmi lacné notebooky už z princípu nebudú nikdy spĺňať ďalšie z "nadštandardných" požiadaviek, či už na mobilitu, výdrž, herný výkon alebo vzhľad.

Riešenie: Vráťte sa o pár odsekov vyššie k notebookom pre bežné domáce použitie. To čo odporúčame, teda dostatočný výkon v bežne veľkom notebooku, platí aj tu - nižšie by sme nešli, nie snáď z nedostatku rešpektu k vašej peňaženke, ale naopak z veľkého rešpektu k vašim nervom. Poznávacím znamením dostatočného výkonu sú aspoň 4 GB RAM, disk sshd (hybrid medzi SSD a HDD) a procesor aspoň Intel Core i3.

 

Autor: Redakcia  |   Publikované: 30.9.2015   |   Zobrazené: 2395x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  e 1 c 3 7 4  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia