Stiahnut.sk

USB-C: Univerzálny konektor, ktorému patrí budúcnosť

USB konektor a cez neho sa pripájajúce zariadenia sú tu s nami už veľmi dlho. Najprv sme ich používali iba na pripájanie dátových úložísk, ktoré nevyžadujú ku svojmu fungovaniu veľké množstvo elektrickej energie, ale neskôr sme sa nimi naučili nabíjať aj svoje mobilné telefóny, MP3ky a ďalšie drobné zariadenia. Klasické USBčka sme doplnili aj menšími (mini) a ešte menšími (micro) variantmi, načo sme si začali zvykať aj na také vychytávky ako je OTG (USB on-the-go).

A čo potom prenosové rýchlosti, ktoré medzi generáciami rástli závratným tempom, kedy dnešné USB 3.0/3.1 už z prehrávania filmov a ďalších veľkých objemov dát na "fleshky" robí krátky proces. Lenže všetok tento vývoj ľahko zatieňuje pomerne nový štandard a ďalší evolučný krok (alebo skôr skok), univerzálny obojstranný konektor USB-C.

Nesprávne ho nepripojíte

Ak budete mať v ruke USB-C kábel, vôbec nezáleží na tom, akú stranu kam vsuniete (pokiaľ teda nebude jedna zakončená sieťovým adaptérom, alebo inou špecializovanou koncovkou), pretože USB-C je obojstranný konektor. "Diery" sú rovnaké a navyše sú aj symetrické, takže už nebudete musieť špekulovať, či "to tam len zle strkáte", alebo či "to máte obrátene", keď sa nedarí do konektora zapojiť.

Zjednotenie veľkostí

Ako už sme spomenuli, zatiaľ čo PC si vystačí s typickým "veľkým" USB konektorom, pre menšie zariadenia vznikli ďalšie varianty, mini a microUSB. Je to pochopiteľné, pretože do mnohých zariadení by sa jednoducho USB konektor klasickej veľkosti jednoducho nevošiel. Lenže USB-C je výrazne menšie ako USB, teda môže ľahko nahradiť mini/micro varianty a byť tak skutočne univerzálne. Vo výsledku potom USB-C fleshky pripojíte rovnako dobre do PC, tabletu aj mobilu. Konektor je naozaj malinký, zhruba na úrovni microUSB.

Schopnosťami vedie

Schopnosti USB-C konektora, ktorý podporuje správne štandardy, môžu byť enormné. Rýchly prenos dát, na to už sme si tak nejako zvykli, ale napájanie zariadenia až do prúdu 5A pri napätí 20V je novinkou. To napríklad utiahne aj notebook, čoho je najlepším dôkazom nový Macbook, ktorý má jediný konektor na všetko, teda aj na nabíjanie - áno, je to USB-C. Navyše musíme pamätať na to, že USB-C potenciálne zvláda prenosy všetkého obojstranne, čo znamená oveľa väčšie možnosti pri napájaní periférií a zariadení, najmä s ohľadom na funkciu Continuum, ktorá by mala dať pod systémom Windows vzniknúť konvertibilným počítačom, ktoré budú štandard pre napájanie a pripojenie nutne potrebovať.

USB-C navyše zvládne ešte prenos obrazu, čo znamená potenciál nahradiť HDMI a Displayport. Nemalo by pritom ísť o žiadneho chudobného príbuzného, ​​ale o plnohodnotnú náhradu schopnú prenášať obraz v 4k. Ak sa všetko podarí a viac zariadení začne USB-C používať (čo sa deje práve tento rok a naplno to prepukne budúci rok), máme sa na čo tešiť. Nielen na malú veľkosť a predídenie nesprávneho zapojenia do konektora, ale aj na skutočnú univerzálnosť a nové možnosti využitia.

Autor: Redakcia  |   Publikované: 14.10.2015   |   Zobrazené: 2758x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  0 8 2 e e a  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia