Stiahnut.sk

Command&Conquer ožíva ako free2play

V dnešnom článku sa zameriame na jednu z najslávnejších herných značiek všetkých čias. Command & Conquer od Westwood, respektíve EA, takou legendou bezpochyby je. Donedávna sa mohla pýšiť aj výnimočnou kvalitou všetkých svojich hier, ale potom prišiel jeden „prúser“ a jedna absolútna katastrofa. Práve o tej katastrofe si môžete prečítať teraz, ale druhá časť článku bude venovaná aj budúcnosti, ktorá by mala značke vrátiť zašlú slávu.

TiberiumAlliances, alebo ako zničiť dobré meno

Aby sme boli féroví , TiberiumAlliances sa nehrá zle a už vôbec to nie je prvý prepadák v sérii. Tým bol posledný diel Tiberiovej ságy TiberiumTwilight. Čo si ale dovolili v EA s TiberiumAlliances, to už prekročilo všetky medze. Z legendárnej RTS vytvorili obyčajnú browserovú free - to - play stratégiu, ktorá sa najviac podobá farmárskym hrám, v ktorých klikáte na budovy po tom, čo vám vygenerujú nejakú surovinu. A pretože máte tých naozaj dôležitých surovín, alebo zdrojov jednoducho stále málo, budete buď čakať, alebo si kupovať všetko za skutočné peniaze.

Stvárnenie bojov je obzvlášť trápne. Opäť , neporovnávajúc s bežnými browserovými hrami, ktoré by TiberiumAlliances asi strčil do vrecka, ale s tradičnými dielmi C&C, ktorým sa boj v TA vôbec nepodobá. Svojim jednotkám totiž len vyberiete dráhu, po ktorej sa budú pohybovať, a aby ste náhodou neboli príliš úspešní a aby ste si museli kupovať veliteľské body (potrebné na vykonanie útoku), ste obmedzený aj podivným časovým limitom, aj keď už ste pár bodíkov od zničenia poslednej nepriateľskej budovy...

Aby sme ale len nekritizovali, keď budete nasledovať úlohy, ktorými vás hra zozačiatku zásobuje, budete môcť hrať vcelku plynule. Neskúšajte hlavne vymýšľať vlastnú cestu, pretože rôznych surovín je tu asi 10 a bez pomoci si môžete celkom zavariť tým, že nepostavíte niečo, čo vám produkuje jednu surovinu, ktorú potrebujete, aby ste sa pohli z miesta. Našťastie, keď postavíte niečo, čo ste postaviť nechceli, môžete to predať, čím dostanete späť aj väčšinu vložených zdrojov. Za splnené úlohy si potom môžete aj vyzdvihnúť odmenu, ktorá vám zo začiatku veľmi pomôže.

Keďže ide o F2P onlinovku, nemôžu chýbať boje medzi hráčmi a alianciami a hra ako taká je funkčná, graficky slušná a chvíľami vás dokážem aj celkom namotivovať, ale to je všetko. Nie nadarmo je to veľký prepadák, ktorý podľa fanúšikov série C&C pľuje na drahocenné dedičstvo.

Command&Conquer (predtým Generals 2) vráti značku na výslnie

Po fiasku s úplne nepochopiteľným krokom mimo prichádza pokračovanie so všetkým, ktoré však už od oznámenia ťaží tieň nekvality posledných hier v sérii aj určité špecifické rozhodnutia dotýkajúce sa najmä biznis modelu, ale aj singleplayeru. Poďme ale postupne.

Predtým Generals 2, dnes len Command&Conquer

Táto hra bola pôvodne prezentovaná ako pokračovanie fenomenálnych Generals. Hoci by si podľa nás pokojne toto meno aj mohla nechať, pretože z princípu rôznorodosti generálov a čiastočne aj z jeho súperiacich frakcií vychádza, bola premenovaná na prosté Command & Conquer. Dôvodom je najmä to, že od Generals 2 by hráči čakali hlavne výbornú singleplayer kampaň, ktorej sa aspoň spočiatku v tejto hre nedočkajú. Druhým dôvodom sú ambície, ktoré u najnovšieho prírastku v C&C sérii ďaleko presahujú univerzum Generals. Čo si pod tým predstaviť, zistíte nižšie, hlavne pri rozbore frakcií.

Frakcie

Spočiatku budú v hre tri frakcie, ktoré by sa do univerza Generals hodili úplne bez problémov. Konkrétne ide o Európsku Úniu, GLA a APA (AsianPacificAlliance). Ako to tak teda býva, jedni sú technologicky vyspelí (EU), druhí teroristi (GLA) a tretí vsádzajú na hrubú silu (APA). Ide teda o jasnú alternatívu k Generals, kde sme mali USA, GLA a Čínu.

Postupne však budú pribúdať ďalšie frakcie, ktoré budú pravdepodobne čiastočne nové, aby si hra získala publikum v rôznych kútoch sveta, a čiastočne verné univerzu C&C. Osobne by sme čakali niečo ako GDI, Nod, alebo mimozemské Scriny.

Grafika bude neskutočná

Z okolitých screenshotov aj videí na konci stránky sa môžete sami ľahko presvedčiť, ako veľmi podarená je grafická stránka hry. Umožnené je to hlavne Frostbite 2 enginom, na ktorom beží napríklad aj Battlefield 3. Zároveň sa vývojárom podarilo zachovať onen pocit, ktorý si pamätáme z hrania pôvodných Generals, za čo im tlieskame.

Singleplayer=skirmish, neskôr aj kampane

Možnosť singleplayeru našťastie z tejto onlinovky nezmizne. Dostupné by mali byť skirmishe, alebo herný variant, v ktorom sa budete brániť nájazdom AI. To by malo zaručiť, že hráči nebudú musieť hneď skočiť do bitiek proti skutočným hráčom, ktoré bývajú niekedy celkom demotivujúce kvôli rozdielnej úrovni schopností medzi veteránom a nováčikom.

Sľubované sú aj kampane, pravdepodobne zložené len z niekoľkých málo misií. Lenže na tie si budeme musieť počkať, pretože vývojári budú radi, keď v dohľadnej dobe uvedú do prevádzkyschopného stavu základ hry. Sľubovaná je však masívna práca na vylepšeniach, nových funkciách a obsahu. Základná hra by mala byť len skromným začiatkom pre veľkolepú RTS, ktorá vyrastie do ťažko predstaviteľných rozmerov.

Multiplayer aj v kooperácii

Od multiplayeru potom môžeme čakať všetko, na čo sme v RTS zvyknutí, ale kľúčový bude hlavne premakaný a férový matchmaking, ktorý nie je samozrejmosťou, a budeme teda veľmi zvedaví, ako sa to celé podarí zrealizovať. V online hre nesmie chýbať ani kooperácia, nech už si pred tým predstavíte čokoľvek-boje 2vs2, 3vs3, alebo postup misiami s kamarátmi? Nechajme sa prekvapiť.

Kedy, pre koho a za koľko?

Už dnes sa môžete prihlásiť do uzavretej bety, k čomu budete samozrejme potrebovať účet Origin.  Hra by mala vyjsť na jeseň 2013. Tomu ale príliš neveríme. Leto už predsa len pomaly vstupuje do svojej druhej polovice ... Alebo nás EA prekvapí a hru vydá pred Vianocami?

Platobný model je tiež veľká neznáma. Malo by ísť o free-to-play, ale čo všetko si budete môcť prikúpiť, netušíme. Áno, XP boost je jasný, rovnako ako vizuálne prispôsobenie hry, ale či sa bude ať kúpiť niečo dôležité, to netušíme. Hra bude potrebovať masívnu hráčku základňu, akú má dnes napríklad LeagueofLegends, aby EA priniesla to, po čom najviac túži, teda peniaze. Podľa nás na to značka C&C stále má, takže budeme dúfať, že si aj zadarmo zahráme výbornú hru z dôverne známeho univerza.

Autor: Redakcia  |   Publikované: 7.10.2013   |   Zobrazené: 4366x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  9 2 9 1 c f  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia