Stiahnut.sk

Fotografujte lepšie: Jednoduché tipy pre krajšie fotky

Než sa začítate do článku, vedzte, že ide o návod pre úplných začiatočníkov, ktorí buď chcú načerpať základné informácie o fotografovaní, alebo chcú ľahko a bez výrazného premýšľania vylepšiť svoje fotky, napríklad z dovolenky alebo rodinných stretnutí.

TIP: Prečítajte si náš článok o retušovaní fotografií vo Photoshope, môžete tak zachrániť už spravené fotky.

Poznajte svoj foťák

Predpokladáme, že fotíte buď obyčajným kompaktom, alebo v horšom prípade mobilným telefónom. Ľudia so zrkadlovkami navyše v tomto návode nenájdu nič, čo by už 100x nevedeli. Nech už ale fotíte čímkoľvek, musíte svoj ​​foťák spoznať.

Zistite si najmä:

  • Aké fotografické režimy ponúka (nejde iba o nastavenie obrazu, ale niektoré fotoaparáty vám nastavením režimu splnia aj ďalšie želanie, napríklad potlačenie/vynútenie blesku alebo vypnutie zvukov a podobne) a ako ich rýchlo navoliť, pretože ak to nepôjde rýchlo a ľahko, tak sa s tým nikdy obťažovať nebudete.
  • Ako sa spúšťa makro, aby ste mohli robiť fotografie z bezprostrednej blízkosti, a z akej minimálnej vzdialenosti funguje, aby ste nestrkali objektív zase až príliš blízko k objektu, čo by vyústilo do neostrej fotky.
  • Ako sa vypína/zapína/vynucuje blesk.

Neumiestňujte svoje ciele do stredu fotky

Kompozícia snímku je síce veda, a to doslova, ale niektoré zásady nie je ťažké poznať a aplikovať. Základom je umiestňovať objekty, ktoré chcete fotiť, do priesečníkov tretín, nie doprostred. Názorne to vidíte na obrázku nižšie (červené kruhy). Farebné znázornenie na ilustračnom obrázku tiež ukazuje druhé využitie tretín a to na umiestnenie horizontu, prípadne akékoľvek ďalšie deliace línie - tu ide o jednu tretinu dajme tomu trávnatej plochy a dve tretiny neba, pričom pomer môže byť aj iný, alebo obrátený, len takmer zásadne nesmiete umiestniť horizont doprostred snímky.

Makro

Pre fotografie v režime Makro platí, že čím bližšie ste, tým väčšie detaily zachytíte a tým úžasnejšie fotografie dosiahnete. Samozrejme, keď prejavíte fotografický cit a hmyz, kvet, alebo akýkoľvek iný cieľ svoje fotky odfotíte z vhodného uhla a vo vhodný moment, tým lepšie.

Naučte sa s bleskom aj bez neho

Blesk je neodmysliteľným spoločníkom, ktorý dokáže fotku vylepšiť, ale aj úplne pokaziť. Väčšina užívateľov necháva voľné ruky automatickému režimu, ktoré bývajú dnes pomerne šikovné. Bohužiaľ však automatika nemôže vedieť, o čo nám ide.

Fotenie v protisvetle

Fotenie proti slniečku alebo inému zdroju svetla má dve základné pravidlá. Zakryte zdroj svetla, napríklad fotografovanou postavou a zároveň použite blesk. Fotografovaný objekt bude inak oproti ostatným častiam snímku v tieni, čo vyústi do prepáleného pozadia alebo do naopak príliš temnej postavy/budovy, ktorú sme chceli fotiť predovšetkým.

Nočný portrét

Asi najzložitejšie sú nočné portréty. Musíte totiž skombinovať dlhý čas fotenia (aby fotoaparát stihol načerpať svetlo, ktoré na fotke vykreslí dostatočne jasne pozadie, napríklad nočné mesto) a blesk "na pomalo", ktorý vám nakoniec ožiari aj postavu, ktorú chcete odfotiť. Skúsený fotograf to zvládne aj manuálne, ale vy chcete buď režim "Nočný portrét", alebo režim blesku "pomalej synchronizácie".

Zároveň si musíte fotoaparát o niečo oprieť, pretože dlhý čas fotenia inak znamená rozmazanú a nepoužiteľnú fotku. Ideálny je samozrejme statív, ale podobne dobre poslúži čokoľvek, o čo si môžete foťák alebo len aj ruky s ním oprieť.

Keď postavu len tak vyfotíte, úplne zanikne pozadie a z portrétu na pozadí krásnej nočnej siluety bude len prepálená postava umiestnená v totálnej tme, čo nie je fotka, o ktorú by ste stáli.

Úprava fotografií a prezentácia

Vaše fotografie potrebujú starostlivosť aj po tom , čo ich odfotíte. Je dobré si urobiť dva albumy - jeden budete prezentovať komukoľvek a ten druhý bude len pre vás alebo účastníkov akcie, dovolenky, alebo čohokoľvek iného, kde sa fotilo. Prečo? Každú skupinu zaujímajú iné fotky. Pre tú prvú, teda povedzme skupinu "náhodných zvedavcov" vyberte len tie najsilnejšie a najlepšie fotky, v takom počte, aby vám pri prezentácii nezaspali. Pamätníci naopak radi zaspomínajú aj s úplne banálnymi, alebo technicky nie dokonalými fotkami. Letmo zachytená postava na fádnom pozadí je stále zaujímavá, keď viete, že o sekundu neskôr sa váľala na zemi a všetci ste sa potom pol hodinu v kuse smiali na nešikovnosti fotografovaného.

Úprava fotiek je možná len do tej miery, do akej ju ovládate, ale aj spätne možno veľmi ľahko vykonať orezanie - zbaviť sa častí , ktoré na fotke nechcete alebo upraviť kompozíciu, aby ste fotenú postavu dostali zo stredu na priesečník tretín.

Ak o samotnej úprave chcete vedieť viac, očekujte náš článok o Photoshopovaní. Prípadne si vyberte z našej širokej ponuky stiahnuteľných programov pre úpravu fotografií.

Autor: Redakcia  |   Publikované: 10.3.2014   |   Zobrazené: 10038x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  3 6 c a 4 8  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia