Stiahnut.sk

Gamifikácia občianskej poslušnosti

Iba málo totalitných konceptov môže súperiť s víziami George Orwella z jeho dystopického románu 1984. Útlak môže mať mnoho podôb, ale kým ide iba o útlak, hoci ten najpremyslenejší, vždy ako taký spôsobuje negatívne reakcie, ktoré môžu spôsobiť aj pád takéhoto režimu. Lenže moderná Čína sa podľa všetkého chystá všetky tieto negatívne konotácie, ktoré vyplývajú z presadzovania občianskej poslušnosti, obísť. A použije k tomu gamifikáciu, fenomén, pri ktorého použití môžu byť aj tie najotravnejšie činnosti skvelou zábavou a súťaží, v ktorej chcete byť jednoducho najlepší!

Ak sa vám nechce čítať a ovládate angličtinu, môžete si tento problém jednoducho naštudovať v tomto videu:

Nový čínsky systém pre hodnotenie občanov sa volá Sesame Credit - meno odkazuje na jedného z dvoch najväčších partnerov "v zločine" čínskej vlády, teda obrovská IT spoločnosť Alibaba, ktorá je známa aj svojím obchodom Aliexpress, platobným systémom Alipay a množstvom ďalších služieb, ktorými poskytuje čínsku alternatívu pre moderné trendy najmä v online odvetviach. Druhým partnerom je podľa autora videa Tencent, čínsky zábavný kolos, ktorý okrem iného vlastní Riot Games (League of Legends) a drží nezanedbateľné percento akcií aj v Epic Games alebo Activision Blizzard.

Ako Sesame Credit funguje

Jednoducho, Sesame Credit hodnotí to, čo robíte - vaše správanie na sociálnych sieťach a napríklad vaše internetové nákupy. Kupujete si pracovný odev alebo tovar od miestneho farmára? Vaše skóre ide hore. Keď si ale kupujete japonskú mangu alebo iný import nepriateľskej kultúry, vaše skóre ide dole.

Ku gamifikácii taktiež neodmysliteľne patria odmeny - za získané body sa dostávate vyššie a vyššie v rebríčku a dosahujete na ďalšie a ďalšie výhody. Vo videu je spomenuté napríklad ľahšie získanie povolenia na cestovanie alebo úveru v banke. Systém je zatiaľ v beta fáze, kedy je nepovinný, ale v roku 2020 by mala byť spustená ostrá a povinná verzia, z ktorej už nebude úniku. Ale prečo utekať, keď predsa môžete získavať len výhody? Práve tento aspekt - odmeňovanie miesto strašenia - robí zo Sesame Credit ozajstné nebezpečenstvo, ktoré sa vkradne do bežného života a pod zámienkou zábavy a výhod vás pomaly pretvorí v poslušného občana, ktorý nepočúva Stranu preto, že by sa bál, ale jednoducho tak robí preto, že ho to baví!

Najdesivejší mechanizmus

To "najlepšie" sme si nechali na koniec. Samotný pozitívny tlak na správanie podľa želania Strany je síce dostatočne desivý sám o sebe, ale až so zapojením skóre vašich priateľov do toho vášho je dielo skazy dokonané. Ak máte medzi priateľmi osoby s nízkym skóre, znižuje sa skóre aj vám! A to predsa nechcete... Takže poučíte danú osobu o tom, že sa správa ako hlupák - a keď ani to nepomôže, tak sa jednoducho od toho aj s ťažkosťami dištancujete. Podvratné živly tak zostanú izolované...

O implementácii negatívnych opatrení pre osoby s nízkym skóre sa ešte len hovorí, ale už výhody samy o sebe sú dostatočným problémom. Čo si o Sesame Credit a jeho unikátnom využití gamifikácie myslíte vy? 

Autor: Redakcia  |   Publikované: 6.1.2016   |   Zobrazené: 2613x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  6 2 2 9 3 3  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia