Stiahnut.sk

Majte obľúbené programy vždy poruke

Určite sa vám už stalo, že ste potrebovali použiť cudzí počítač, no Vaše možnosti boli kvôli absencii softwéru, ktorý bežne používate značne obmedzené. Pokiaľ sa do podobných situácií dostávate častejšie, odporúčame Vám, takzvané prenosné aplikácie. Zídu sa vtedy, keď nechcete alebo nemôžete do počítača inštalovať ďalší softwér. Programy vo verzii portable si jednoducho uložíte na USB flash disk a máte ich kedykoľvek so sebou. Jednoducho ich spustíte priamo z externého pamäťového zariadenia a o pár sekúnd sa môžete pustiť do práce.

Na nasledujúcich riadkoch Vám prinášame niekoľko tipov na programy v portable verzii, ktoré by na Vašom Flash disku jednoznačne nemali chýbať.

Populárne internetové prehliadače do vrecka

 

Mozilla Firefox Portable Edition

Firefox Mozilla PortableMatador medzi internetovými prehliadačmi, Mozilla Firefox, je dostupný aj v prenosnej verzii. Navyše ho je možné pomocou príslušnej jazykovej sady lokalizovať do slovenčiny. Mozilla poteší najmä náročnejších užívateľov internetu, ktorí vyžadujú robustný prehliadač bez kompromisov.

Nevýhodou portable verzie tohto browsera je jej čiastočná zastaranosť, pretože na vývoj prenosnej alternatívy nie je kladený taký dôraz. Zatiaľ čo je klasický Firefox momentálne (6.9.2012) vo verzii 15, pri portable variante sa budete musieť uspokojiť s verziou 12. Počítať môžete s podobnou veľkosťou ako pri štandardnom prehliadači Mozilla Firefox.

Google Chrome Portable

Google Chrome PortablePrehliadač od internetového giganta Google získava čoraz väčšiu popularitu. Chrome Portable je dostupný aj v slovenčine a môžete doň nainštalovať niektoré z množstva rozšírení, ktoré jeho funkcionalitu prispôsobia vašim požiadavkám. Google Chrome je kompaktný a rýchly prehliadač, ktorý nesklame v žiadnej situácii.

Užívatelia navyše získavajú možnosť synchronizácie. Pokiaľ ho teda používate na viacerých staniciach, môžete pomocou Google účtu (jednotný účet ku všetkým službám od Google, napr. Gmail) nastaviť Google Chrome synchronizáciu. Tá zabezpečí, že vo vašom prehliadači budú všetky záložky a užívateľské dáta, ktoré ste vytvorili na iných staniciach. To isté platí aj o nastavení vzhľadu a doplnkov.

Opera Portable

Opera PortableMalý, rýchly a nenáročný prehliadač Opera si môžete v portable verzii stiahnuť vďaka práci jeho užívateľov, ktorí z pôvodne desktopového prehliadača vytvorili program pre prenosné dátové zariadenia. Jeho vývoj neustále napreduje a kopíruje vylepšenia z nových verzií klasického prehliadača.

Opera je stále obľúbená pre nízke systémové nároky. Väčšia záťaž totiž nenastáva ani pri množstve otvorených kariet. Pozor si ale treba dávať na aktualizácie. Opera Portable sa nesmie aktualizovať. Prišli by ste o uložené nastavenia, záložky, heslá apod. Na zachovanie užívateľských údajov musíte preniesť profilové súbory do novej verzie.

Správa súborov a FTP

 

FreeCommander Portable U3

FreeCommander PortableZnámy súborový manažér, ktorý pripomína kultový Total Commander, je dostupný v dvoch prenosných verziách. Štandardná Portable je určená pre bežné USB flash disky a verzia U3 pre pokročilé a smart USB disky. Free Commander sa v mnohých stránkach vyrovná svojmu slávnejšiemu vzoru a vďaka pohodlnej inštalácii na USB pamäť je dobrou voľbou.

Filezilla Portable

Filezilla PortableIntuitívny, šikovný a komplexný FTP klient, ktorý si môžete stiahnuť aj vo verzii pre prenosné pamäte. Je lokalizovaný do češtiny, vďaka čomu sa v ňom zorientujú aj menej znalí užívatelia. Jednoduchá automatická synchronizácia a množstvo pokročilých funkcií z neho robia jednotku v oblasti freeware FTP riešení. Portable verzia je totožná s klasickou verziou.

Komunikácia a multimédiá

 

Skype Portable

Skype PortableNajobľúbenejší internetový software na bezplatnú hlasovú a obrazovú komunikáciu, s ktorým môžete zadarmo volať po neobmedzene dlhý čas. Hoci kvalita prenosu závisí od internetového pripojenia účastníkov, väčšinou zostáva na veľmi dobrej úrovni. Navyše umožňuje telefonovať a písať správy na mobilné telefóny a pevné linky po celom svete, pričom ceny sú často nižšie ako u našich operátorov. Všetky uvedené služby sú obsiahnuté v prenosnej verzii.

Aj keď ide o portable verziu, stiahnutý súbor je inštalátor, ktorý na Váš USB flash disk program nainštaluje. Dbajte na to, aby ste počas inštalácie boli pripojený k internetu, súbor si počas inštalácie sťahuje dodatočné dáta.

VLC Media Player Portable

VLC Media Player PortableVLC Media Player Portable patrí k najlepším prehrávačom multimédií. Videá prehráva s hardwérovou akceleráciou a zvládne väčšinu známych formátov. Videá dokonca dokáže streamovať cez internetové protokoly IPv4 a IPv6. Nemusíte ho vylepšovať a rôzne pluginy a kodeky, všetko potrebné obsahuje v základnom balíku. Pritom zostáva kompaktný a nenáročný.

Veľkou výhodou je možnosť spustenia programu vo väčšine operačných systémov. Využitie teda nájde na počítačoch s OS Windows, Linux alebo Mac OS.

XnView

XnView PortablePokiaľ hľadáte prenosný prehliadač obrázkov, ktorý dokáže viac, než len otvárať obrazové súbory, je XnView určený práve pre vás. Z USB pamäte dokáže s obrázkami slobodne manipulovať, tlačiť ich, upravovať (jas, kontrast, vyváženie, rôzne filtre) a konvertovať do iných formátov. Podporuje väčšinu grafických formátov, 400 pri čítaní a 50 pri editácii. Nespornou výhodou je lokalizácia do množstva jazykov.

OpenOffice.org Portable

OpenOffice PortablePopulárna voľne dostupná alternatíva k MS Office, ktorá známy kancelársky balík od Microsoftu v mnohom prekonáva. Prenosná verzia je lokalizovaná aj do slovenského jazyka a obsahuje slovenský slovník.

Rovnako ako pri klasickej verzii v nej nájdete textový editor, tabuľkový procesor, nástroj na tvorbu prezentácií či grafický editor a ďalšie kancelárske programy. Súčasti navzájom spolupracujú. Program je spustiteľný na všetkých bežných operačných systémoch.

µTorrent Portable

uTorrent PortablePrehľadný a plnohodnotný torrent klient na zdieľanie a sťahovanie súborov prostredníctvom siete P2P. Vďaka portable verzii ho budete mať vždy poruke, poteší aj slovenská lokalizácia. µTorrent vám umožní preberať milióny voľne stiahnuteľných súborov. Sťahovanie je vďaka využívaniu viacerých zdrojov spravidla rýchlejšie ako pri sťahovaní cez bežný internetový prehliadač. Navyše môžete preberať niekoľko súborov súčasne a upravovať poradie a parametre jednotlivých torrentov. BitTorrent technológia je známa šírením nelegálneho softwéru, takže si vždy dávajte pozor na sťahovaný obsah.

Autor: Redakcia  |   Publikované: 26.9.2012   |   Zobrazené: 13511x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  9 7 5 e 1 2  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia