Stiahnut.sk

Najznámejšie druhy licencií pre fotky, obrázky a hudbu

V dnešnom článku sa pozrieme na typy licencií, s ktorými sa najčastejšie na internete stretávame. Keď chcete použiť hudbu alebo obrázok na internete, je dobré vedieť, pod akou licenciou je dostupný. Vyhnete sa tým problémom, ktoré by s neoprávneným použitím autorsky chráneného diela mohli nastať.

Royalty-free

Ide o formu licencie, ktorá je čiastočným protikladom pre RM (Rights-managed). Keď si kúpite royalty-free obrázok, platíte len raz, nie za každé použitie zvlášť. Aj royalty-free však môže byť obmedzené maximálnym počtom použití, po ktorého prekročení sa platia ďalšie peniaze.

Rights-managed

Ide o pomerne striktnú formu predaja obsahu, pri ktorom je presne stanovené možné použitie zakúpeného obsahu. Výhodou je často kvalita a tiež možnosť si obsah kúpiť exkluzívne, čo je mnohokrát veľmi žiaduce. Licencia stanovuje napríklad formu použitia diela (na bilboard napríklad), dobu použitia diela, náklad, územie a podobne.

Public Domain

Ide vlastne o totálne slobodné dielo, ktorého autorské práva už nikto nevlastní. Najčastejšie ide o diela, ktoré vypadnú z inej licencie tak, že uplynie určitá doba (najčastejšie 50 až 70 rokov) od smrti autora.

Creative Commons

Nezisková organizácia Creative Commons sa snaží prispieť k ľahšiemu a právne jednotnému šíreniu voľne dostupného obsahu. Používa k tomu 4 hlavné kombinovateľné atribúty, z ktorých je možné zostaviť presne takú licenciu, akú si autor praje. Okrem toho existuje ešte takzvaná CC0, ktorá stojí mimo tohto systému.

CC0

Táto forma Creative Commons sa vyznačuje tým, že sa pri jej použití autor vzdáva všetkých autorských práv, ktorých sa v danom právnom systéme vzdať môže. Ide tak v zásade o Public Domain. Diela pod CC0 sa môžu voľne zdieľať, modifikovať, používať nekomerčne aj komerčne, nikde nemusíte uvádzať autora a svoje výsledné dielo môžete previesť do iných typov CC licencie.

BY

S dielom pod CC BY si môžete robiť, čo sa vám zapáči (pri rešpektovaní zákonov), ale musíte uviesť autora pôvodného diela. BY je tiež základom, ktorý obsahujú všetky ostatné kombinácie podmienok použitia.

BY NC

Dielo je pri uvedení autora možné použiť nekomerčne.

BY ND

V prípade BY ND možno dielo ďalej šíriť komerčne i nekomerčne, ale musí byť uvedený autor a dielo musí byť v nezmenenej podobe. Samozrejme je možné kombinovať s aj NC, z čoho vznikne najprísnejší možný variant, kedy nie je možné dielo upravovať a používať komerčne.
BY SA

BY SA označuje dielo, ktoré je možné upravovať aj komerčne využívať, avšak len za predpokladu, že výsledný produkt bude opäť ponúkaný pod totožnou licenciou. Opäť možno kombinovať s NC.

Autor: Redakcia  |   Publikované: 17.3.2015   |   Zobrazené: 3401x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  9 3 0 b 6 3  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia