Stiahnut.sk

Nový Windows 10X: Všetko, čo potrebujete vedieť pred jeho inštaláciou

Rok 2021 značí príchod nového operačného systému od Microsoftu. Windows 10X, ako bude znieť jeho označenie, je aktuálne k dispozícii vo verzii tesne pred dokončením a my už vieme, aké sú dojmy verejnosti, ktorá s ním má skúsenosti. Vydanie má Microsoft naplánované na jar tohto roku, a tak sa zatiaľ pozrieme na všetky dostupné informácie, ktoré o tomto OS máme.

Živé dlaždice odchádzajú

Asi vás hneď zaujíma, aké vlastne budú rozdiely medzi novinkou a systémom Windows 10, ktorý sa aktuálne používa. Windows 10X sa snaží priamo konkurovať Chrome OS od Googlu a jeho základným rysom je zjednodušené prostredie, s čím súvisí aj dôraz na čo najdlhšiu výdrž batérie, napríklad v notebookoch. Takisto bude menej náročný na hardvér, čo znamená, že ho spustíte na slabších strojoch.

Tešiť sa môžete na zjednodušenú spodnú lištu úloh, kde bude figurovať len pár ikon v strede. Primárne bude slúžiť na spúšťanie procesov a nahradí sa tak tradičné menu Štart zo systémov Windows. Vzhľad čerpali vývojári u konkurencie, napríklad u Chrome OS alebo aj iných Android launcherov.

Celému oknu spúšťača dominuje vyhľadávacie pole, ktoré slúži na vyhľadávanie nielen v PC, ale aj na webe. Menej pozitívnou správou je, že ide o vyhľadávač Bing, ktorý v našich končinách až tak rozšírený nie je. Pod týmto vyhľadávacím poľom je zoznam aplikácií a webových stránok. Nechýbajú ani zobrazené najnovšie aplikácie v zariadení, dokumenty alebo naposledy otvorené súbory. Tieto položky je možné nájsť v sekcii Recent. Úplne sa stratili živé dlaždice.

Využívate niektoré aplikácie často? Pripnite si ich do taskbaru, resp. do spodnej lišty úloh. Zmeny zasiahli aj Prieskumníka. Opäť ide o zjednodušenie a primárne slúži na prehliadanie obsahu na cloudovom úložisku OneDrive, ale nechýba ani možnosť dostať sa k lokálnym súborom na disku. Synchronizácia týchto dvoch úložísk je samozrejmosťou.

Rýchle nastavenia – rýchle, ale nie vždy najlepšie vyriešené

Pri hodinách v notifikačnej oblasti sa nachádza špeciálne menu rýchlych nastavení, ktoré slúži na konfiguráciu najčastejšie používaných úloh v systéme. Pokiaľ ide o tie najpoužívanejšie, nemá s nimi Windows 10X problém, horšie to už je pri tých „menej používaných“. Tie sa dajú prispôsobiť a spravovať len v Nastaveniach (Settings). Plusom v tomto prípade je fakt, že klasické nastavenia, ktoré poznáme z pôvodných Windows operačných systémov, zostanú nezmenené.

Po inštalácii sa častokrát doteraz stávalo, že bolo potrebné uskutočniť veľké množstvo nastavení. Aj táto časť prešla zjednodušením, ktoré je riešené sériou uvítacích obrazoviek, kde bude možné zvoliť prvotné nastavenia. S tým súvisí aj nevyhnutnosť vytvoriť si Microsoft účet, ak ste tak ešte neučinili.

Windows 10X bol pôvodne zamýšľaný ako operačný systém pre hybridné zariadenia využívajúce napríklad dva displeje, no spočiatku sa predstaví na notebookoch. Aj preto sa vývojári zamerali na zjednodušenie a šetrenie batérie. Aby ste ale operačný systém mohli využívať, budete si s ním musieť kúpiť celé nové zariadenie. Na počítač, ktorý už vlastníte, nie je, a ani nebude, možné tento OS nainštalovať. Len upozorníme, že sťahovanie z webu sa neodporúča.

Nejde o nový plnohodnotný systém

Nová generácia operačných systémov od Microsoftu ešte neprišla a nemení sa to ani s 10X. Spúšťať je v ňom možné len aplikácie z obchodu Store, webové a PWE aplikácie. S tým súvisí prepojenie na budúcu ponuku streamovania aplikácií a v blízkej budúcnosti sa možno dočkáme aj podpory aplikácií pre Androidy.

Pre koho je systém určený?

Podobne ako konkurenčný Chrome OS bude Windows 10X primárne určený pre žiakov alebo nenáročných používateľov, ktorých práca spočíva najmä v používaní webu. Klasické aplikácie a plnohodnotnú prácu v desktope bude naďalej zastávať Windows 10.

Autor: Michal M.  |   Publikované: 17.1.2021   |   Zobrazené: 2438x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  f f 1 6 0 7  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia