Stiahnut.sk

Vyskúšajte najlepšie internetové dátové úložiská

Chcete mať najdôležitejšie súbory k dispozícii, nech ste kdekoľvek? Pokiaľ sa vám nechce so sebou stále nosiť USB flash disk, ktorý by ste skôr či neskôr niekde zabudli alebo stratili, môžete siahnuť po pohodlnej a bezpečnej alternatíve v podobe internetového úložiska. Cloudové služby znamenali v podnikovej sfére malú revolúciu, preto bolo otázkou času, kedy sa poskytovatelia online riešení zamerajú aj na bežných užívateľov. Za posledné roky sa s dátovými úložiskami doslova roztrhlo vrece a úložný priestor poskytuje množstvo spoločností v oblasti IT. Podobne ako v minulosti predstavovala mailová adresa na vlastnej doméne určitú prestíž, sú dnes vlastné úložiská považované za značku kredibility.

Najprv sa pozrieme na štyroch najsilnejších hráčov v oblasti zálohy dát. Je zrejmé, že k nim patria dve najväčšie softwérové spoločnosti MicrosoftGoogle. Ich služby nesú označenie SkyDriveGoogle Drive. Čoraz väčšiu popularitu však získava aj nezávislá služba DropBox a opomenúť nesmieme ani iCloud od spoločnosti Apple. Napriek tomu, že je orientovaný na špecifickú skupinu užívateľov, do prvej štvorky rozhodne patrí.

Microsoft SkyDrive

Microsoft SkyDriveMicrosoft na začiatku užívateľom ponúkal neuveriteľných 25 GB priestoru zadarmo. Tento objem sa však postupne znížil na 7 GB, čo je stále viac než kdekoľvek inde. Odôvodnenie, že tak učinil na základe prieskumu, v ktorom sa drvivá väčšina užívateľov vyjadrila, že viac priestoru nepotrebuje, je úplne na smiech.

SkyDrive je skvelý na prácu s MS dokumentmi (súbory vytvorené v niektorom z programov MS Office). Navyše je nenahraditeľný, ak s rovnakými dátami pracuje online niekoľko užívateľov.

Samozrejmosťou je možnosť okamžitej synchronizácie so všetkým pripojenými a povolenými zariadeniam. Plusom je podpora väčšiny operačných systémov (okrem Linuxu) a zaujímavé je aj  pohodlné zdieľanie súborov s vybranou skupinou užívateľov.

Microsoft ale konkurenciu poráža najmä v oblasti spoplatneného úložného priestoru. Dodatočných 100 GB Vás vyjde na 50$, čo je štvrtinová cena oproti rovnakej ponuke od spoločnosti Dropbox.

Za zmienku stojí aj fakt, že hoci Microsoft ako spoločnosť podporuje operačný systém Windows XP, aplikáciu SkyDrive v ňom nespustíte. Na jednu stranu ide o ďalší strategický ťah, ktorým sa MS snaží užívateľov násilne odpútať od starších verzií operačných systémov, na stranu druhú je to totálna ignorácia miliónov potenciálnych užívateľov.

 • Bezplatný priestor: 7 GB
 • Cena za nadštandardné služby: 50 dolárov za 100 GB na rok
 • Hlavné výhody: Výborná spolupráca s Microsoft Office

Microsoft SkyDrive

Google Drive

Google Drive logoGoogle svojim užívateľom ponúka 5 GB voľného úložného priestoru, ktorého obsah je možné synchronizovať s rôznymi zariadeniami. Veľkosť úložného priestoru teda nie je dôvodom pre zvolenie tohto riešenie, aj keď za ním stojí spoločnosť Google, ktorá predstavuje istotu v stabilite a ďalšom vývoji. Prečo sa vlastne rozhodnúť pre službu Drive od vyhľadávacieho giganta?

Ak používate GDocs, je pre vás Google Drive jasnou voľbou. Tak, ako pri ostatných službách, si aj v tomto prípade dáva Google záležať na vzájomnej a hlavne bezchybnej previazanosti. Dokumenty budete môcť vytvárať online aj offline, ukladať ich do rôznych formátov a odosielať ich na svoj Drive účet.

Ďalšou výhodou je možnosť využitia OCR služby slúžiacej na rozpoznávanie textu v obrázkoch.

Pre Google hovorí aj ďalšia vymoženosť, ktorou je náhľad videí. Je ich tiež možné prehrávať bez nutnosti sťahovania. Pri hudobných súboroch však táto možnosť absentuje, pravdepodobne z dôvodu požiadaviek nahrávacích spoločností.

Veľkým plusom je fakt, že v prehliadači bude schopní otvoriť približne 30 súborových formátov.

Pokiaľ si budete priať navýšiť voľný priestor, vyjde vás ročný prenájom ďalších 100 GB na 60$. Oproti riešeniu o Microsoftu si teda priplatíte 10 dolárov.

 • Bezplatný priestor: 5 GB
 • Cena za nadštandardné služby: 60 dolárov za 100 GB na rok
 • Hlavné výhody: Výborná spolupráca s Google Docs, funkcie OCR

Google Drive

DropBox

DropBox logoJe v stredoeurópskom kontexte najpopulárnejším riešením. K jeho obľúbenosti prispieva najmä jednoduché ovládanie a príjemné prostredie užívateľskej aplikácie. Podstatnou časťou úspechu služby je pozitívna spätná väzba ( čím viac spokojných zákazníkov mám, tým rýchlejšie pribúdajú noví). Dropbox je výborný v tom, že súbory stačí pretiahnuť do synchronizačného priečinku, o zvyšok sa postará aplikácia.

Synchronizačný priečinok je zároveň kameňom úrazu celej služby. Ak totiž chcete čokoľvek synchronizovať, rozumej uložiť, musíte súbor vložiť práve do tohto priečinka. Nie je teda možné označiť ľubovoľný priečinok a zvoliť funkciu synchronizácia.

Túto nevýhodu čiastočne odstraňuje fakt, že Dropbox využíva veľké množstvo externých aplikácií.

Zo svojej popularity služba patrične ťaží v komerčnej oblasti. V prípade, že si budete chcieť dokúpiť dodatočnú kapacitu úložného priestoru, ročný poplatok za 100 GB predstavuje astronomickú sumu 199$.

 • Bezplatný priestor: 2 GB (až 18 vďaka referralom)
 • Cena za nadštandardné služby: 100 dolárov za 100 GB na rok
 • Hlavné výhody: Najrozšírenejšie online úložisko, jednoduché zdieľanie s priateľmi, previazanosť s množstvom programov

DropBox

Apple iCloud

iCloud logoV úvode sme spomenuli, že služba iCloud je dostupná vymedzenej skupine užívateľov, čo ju popri ostatných globálnych poskytovateľoch online priestoru vytláča na okraj. Je určená výlučne pre užívateľov produktov spoločnosti Apple a jej použitie je prísne naviazané na podporované aplikácie (mail, kalendár, poznámky). To znamená, že nejde o vzdialené úložisko v pravom slova zmysle, a o diskovom úložisku nemôže byť vôbec reč. iCloud primárne slúži ako synchronizačná služba pre textové dokumenty. Ostatné funkcie sú potlačené do úzadia.

Bezplatne ponúka príjemných 5 GB diskového priestoru, lenže vlastné súbory si naň jednoducho neuložíte. Navyše musíte okrem desktopu vlastniť niektoré z mobilných zariadení s logom nahryznutého jabĺčka.

Cena ročného navýšenia priestoru je podobná ako pri DrobBoxe, 200$.

 • Bezplatný priestor: 5 GB (do limitu sa nepočíta obsah zakúpený cez iTunes)
 • Cena za nadštandardné služby: 20 dolárov na rok za ďalších 10 GB, 40 dolárov / 20 GB, 100 dolárov / 50 GB
 • Hlavné výhody: perfektné zálohovanie a synchornizácia zariadení Apple

iCloud

SugarSync

SugarSync logoPopri „veľkých hráčoch“ existuje niekoľko zaujímavých alternatív. SugarSync je jednou z nich a v mnohých smeroch má nad top službami dokonca prevahu. Pri bezplatnom používaní umožňuje synchronizovať neobmedzený počet zariadení a na ukladanie dát ponúka 5 GB. Podporuje počítačové systémy WindowsMac OS a k dispozícii sú aj mobilné aplikácie pre systémy Android, iOS, Symbian, Windows Mobile, Kindle, BlackBerry a ďalšie.

Umožňuje synchronizáciu viacerých zložiek na pevnom disku alebo na rôznych diskových oddieloch. Zároveň obsahuje zložku Magic Briefcase, ktorá je automaticky synchronizovaná so všetkými pripojenými zariadeniami. Dáta sú navyše šifrované pri prenose aj pri ukladaní. Samozrejmosťou je podpora webového zálohovania, pri ktorom údaje nie sú synchronizované a sú bezpečne uložené na internete.

 • Bezplatný priestor: 5 GB
 • Cena za nadštandardné služby: 150 dolárov za 100 GB na rok
 • Hlavné výhody: Podpora starších mobilných OS - Symbian a Windows Mobile, bezplatné vyskúšanie rozšíreného úložiská na 30 dní

4Sync

4Sync logo

Jednoduchý nástroj na zálohusynchronizáciu dát. Svojim užívateľom ponúka 15 GB voľného priestoru zadarmo, čím niekoľkonásobne prekonáva konkurenciu. Podobne ako DropBox využíva systém jednej koreňovej zložky, ktorá slúži na synchronizáciu. Kladom 4Syncu je podpora veľkého množstva zariadení a operačných systémov, napr. Windows, Linux, Mac OS, Android, iOS, Symbian, BlackBerry, atď.

Cena dodatočných 100 GB vychádza na slušných 78$ ročne.

 • Bezplatný priestor: 15 GB
 • Cena za nadštandardné služby: 78 dolárov za 100 GB na rok
 • Hlavné výhody: Funguje na všetkých bežných OS a mobilných zariadeniach, bezkonkurenčná bezplatná kapacita

Wuala

Wuala logoĎalší zástupca zálohovacích a synchronizačných programov. Výrazne sa však odlišuje v prístupe k službe internetového úložiska. Hlavný dôraz je totiž kladený na zabezpečenie dát, ktoré sú synchronizované medzi zariadeniami. Informácie sú zašifrované v počítači ich pôvodcu a v tejto podobe sa ukladajú na server. Súbory sú navyše rozdelené do niekoľkých malých častí, ktoré sú uložené v účtoch náhodných užívateľov služby Wuala (týka sa to iba bezplatnej verzie). Ak sa teda rozhodnete používať službu zadarmo, nielen že vaše dáta budú uložené v cudzích počítačoch, ale sami sa budete musieť zapojiť do zdieľania súborov iných užívateľov. V prípade, že Vami požadovaný súbor alebo jeho časť bude nedostupný či stratený, dôjde k presmerovaniu na záložné servery spoločnosti, na ktorých sú dáta duplicitne uchovávané. Obmedzenia prístupu k údajom sa preto obávať nemusíte. Rýchlosť synchronizácie logicky záleží na kvalite pripojenia užívateľov, ktorí Vaše dáta uchovávajú. 

 • Bezplatný priestor: 5 GB
 • Cena za nadštandardné služby: 109 € za 100 GB na rok
 • Hlavné výhody: Vysoké zabezpečenie vďaka šifrovaniu a zálohovaniu na švajčiarskych serveroch
Autor: Redakcia  |   Publikované: 1.10.2012   |   Zobrazené: 17389x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  4 a a a 8 f  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia