Stiahnut.sk

Zabezpečenie systému Android: Základné tipy na prevenciu vírusových útokov

Žiadny telefón nie je imúnny voči vírusom a malvérom a platí to pre Android, ako aj iOS. Druhý menovaný je na tom síce s bezpečnosťou podstatne lepšie, pokiaľ ide o sťahovanie aplikácií z oficiálneho Apple Storu, no bezpečnostné riziká číhajú na používateľov aj na tomto operačnom systéme. Najmä v obchode Google Play pre Androidy denne pribúdajú aplikácie, ktoré môžu byť potenciálne nebezpečné a po čase sú z obchodu odstránené.

Ako si skontrolovať mobilný telefón, či v ňom nemáte vírus, malvér alebo iný škodlivý softvér? Existuje hneď niekoľko možností skenovania smartfónu, ktoré si bližšie popíšeme.

Môžu telefóny so systémom Android dostať vírusy alebo škodlivý softvér?

Vírus, špecializovaný typ škodlivého malvéru, pracuje s odlišnými charakteristikami a replikuje sa v jadre operačného systému alebo v kóde aplikácie podobne ako genetická infiltrácia ľudských buniek biologickými vírusmi.

Zatiaľ čo zariadenia so systémom Android sú zvyčajne odolné voči takýmto hrozbám, malvér obsahujúci vírusy a iné škodlivé subjekty ukrýva rôznych protivníkov, ktorí sa snažia ohroziť vašu bezpečnosť, poškodiť vaše zariadenie alebo vymáhať výkupné.

K prieniku škodlivého softvéru do zariadení so systémom Android bežne dochádza oklamaním majiteľov zariadení, čo znamená nevedomú inštaláciu prostredníctvom stiahnutých aplikácií, otvorením e-mailových príloh, SMS správ alebo obsahu webových stránok. Okrem toho môže prenos malvéru uľahčiť aj prepojenie s iným zariadením.

Ako sa prejavujú príznaky vírusu v mobile?

Príznaky napadnutia škodlivým softvérom sa prejavujú množstvom symptómov: pomalým výkonom, rýchlym vybíjaním batérie, neustálym reštartovaním a anomálnym správaním, ako sú časté pády aplikácií alebo netypické reklamy v aplikáciách. Výskyt neznámych aplikácií alebo abnormálne prehrievanie ešte viac podčiarkuje prítomnosť nevítaného votrelca vo vašom zariadení. Aké kroky by ste mali vzhľadom na tieto indikátory podniknúť?

Ako skontrolovať prítomnosť vírusov alebo škodlivého softvéru v systéme Android?

Prvým krokom je kontrola zariadenia so systémom Android na prítomnosť škodlivého softvéru. Pre operačný systém Android je k dispozícii množstvo aplikácií proti malvéru, pričom mnohé z nich ponúkajú bezplatnú verziu so základnými funkciami a prémiové možnosti za poplatok.

Väčšine používateľov systému Android postačí bezplatná verzia. Tieto aplikácie sú používateľsky prívetivé a zvyčajne obsahujú výrazné tlačidlo Skenovať po otvorení aplikácie. Medzi odporúčanými možnosťami vyniká napríklad Bitdefender Antivirus. Je intuitívny a poskytuje dostatočné funkcie aj vo svojej bezplatnej verzii.

 

Skontrolujte telefón na prítomnosť škodlivého softvéru pomocou aplikácie Bitdefender Antivirus

 • Stiahnite a nainštalujte aplikáciu a potom ju spustite.
 • Kliknite na tlačidlo Skenovať zariadenie.
 • Povoľte všetky požadované povolenia.
 • Keď aplikácia dokončí skenovanie, zobrazí výsledky.
 • Pri tomto skenovaní sme získali čisté hodnotenie. Ak program Bitdefender nájde škodlivý softvér, automaticky ho odstráni. Ak to nie je možné, ponúkne vám možnosť inkriminovaný súbor odstrániť alebo presunúť do karantény.


Väčšina aplikácií proti škodlivému softvéru funguje podobným spôsobom. Tu je náš zoznam najlepších antivírusových aplikácií, ak chcete vyskúšať ďalšie alternatívy.

 

Používanie služby Google Play Protect

Používanie služby Google Play Protect je rozumnou voľbou na zaistenie bezpečnosti vášho zariadenia. Ako oficiálny nástroj poskytovaný spoločnosťou Google ponúka komplexné skenovanie všetkých aplikácií na zachovanie bezpečnosti zariadenia. Na zvýšenie ochrany sa však odporúča doplniť program Play Protect spoľahlivým antivírusovým riešením tretej strany z dôvodu občasných obmedzení.

Tu nájdete návod na skenovanie aplikácií pomocou nástroja Google Play Protect:

 • Otvorte menu Nastavenia v zariadení so systémom Android.
 • Prejdite do časti "Zabezpečenie a súkromie".
 • Klepnutím na položku "Zabezpečenie aplikácií" získate prístup k príslušným nastaveniam.
 • Z dostupných možností vyberte položku "Google Play Protect".
 • Zvoľte "Skontrolovať", čím spustíte proces skenovania.
 • Po dokončení skenovania vás funkcia upozorní na všetky potenciálne škodlivé aplikácie zistené vo vašom zariadení.

 

Odstráňte všetky aplikácie stiahnuté mimo obchodu Play Store

Ak chcete chrániť svoje zariadenie, je nevyhnutné odstrániť všetky aplikácie, ktoré nie sú z obchodu Play Store.

Hoci sa vaše zariadenie môže v súčasnosti zdať bezpečné, existuje možnosť neaktívnych hrozieb z aplikácií, ktoré nepochádzajú z obchodu Google Play. Tieto aplikácie môžu byť podozrivé z rôznych dôvodov, vrátane porušenia podmienok služby alebo prítomnosti škodlivého softvéru.

Aplikácie, ktoré nie sú súčasťou obchodu Play Store, môžu obchádzať bezpečnostné opatrenia spoločnosti Google, čo predstavuje riziko infiltrácie malvéru alebo iných škodlivých aktivít. Stále však platí, že vírusy je do Androidu možné získať aj z aplikácií stiahnutých z Google Play obchodu.

Odstránením aplikácií získaných z iných zdrojov ako z obchodu Play sa zabezpečí dodržiavanie prísnych bezpečnostných noriem spoločnosti Google, čím sa zmiernia potenciálne hrozby.

Spoločnosť Google pravidelne čistí Obchod Play od aplikácií infikovaných škodlivým softvérom, čím znižuje pravdepodobnosť, že sa so škodlivým softvérom stretnete prostredníctvom oficiálnych kanálov. Nie vždy je však dostatočne rýchla a môže sa stať, že jej pod radarom prekĺznu aplikácie, ktoré vírus obsahujú a časť používateľov si ich už stihla stiahnuť do zariadenia.

Ak si nie ste istí, ako postupovať, odporúčame postupovať podľa príručky na odstránenie aplikácií pre systém Android.

Ako chrániť mobil pred vírusmi a iným škodlivým softvérom

Zabezpečenie zariadenia so systémom Android pred škodlivým softvérom si vyžaduje neustálu ostražitosť. Postupujte podľa týchto krokov, aby ste zabezpečili ochranu svojho zariadenia:

 • Dodržiavajte základné bezpečnostné opatrenia: Vyvarujte sa klikaniu na podozrivé odkazy v e-mailoch alebo správach a vždy uzamknite telefón, keď ho nepoužívate.
 • Zvážte antivírusový softvér: Hoci to nie je vždy nevyhnutné, antivírusové aplikácie môžu poskytnúť ochranu v reálnom čase. Držte sa renomovaných aplikácií a vyhýbajte sa zbytočnému sťahovaniu neznámych antivírusov a iných bezpečnostných aplikácií.
 • Využívajte službu Google Play Protect: Táto vstavaná funkcia kontroluje vaše aplikácie na zmeny a označuje akékoľvek nezrovnalosti. Držte sa aplikácií z Obchodu Play a pravidelne ich skenujte pomocou funkcie Play Protect pre zvýšenie bezpečnosti.
 • Udržujte svoje zariadenie aktualizované: Aktualizácie systému Android často obsahujú bezpečnostné záplaty. Okamžite inštalujte hlavné aj menšie aktualizácie, aby ste zmiernili potenciálne zraniteľnosti.
 • Zakážte ukladanie hesiel: Zabráňte hackerom v prístupe k uloženým heslám vypnutím tejto funkcie v nastaveniach zariadenia. Samozrejme, že je to voliteľné a nikto nepredpokladá, že si žiadne heslá neuložíte. Len vedzte, že je to najbezpečnejšie možné riešenie.
 • Monitorujte výkon: Neobvyklé spomalenie telefónu môže znamenať škodlivý alebo špehovací softvér. Buďte ostražití a okamžite riešte akékoľvek problémy s výkonom.

Dodržiavaním týchto pokynov môžete výrazne znížiť riziko ohrozenia bezpečnosti vášho zariadenia so systémom Android škodlivým softvérom.

Autor: Redakcia  |   Publikované: 27.3.2024   |   Zobrazené: 184x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  a c 6 3 1 b  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia