Stiahnut.sk

Ako zistím, kto si prezerá môj profil na Facebooku?

Náš profil na sociálnych sieťach, konkrétnejšie na Facebooku, je miestom, kde zdieľame čokoľvek od fotografií a videí, cez naše názory až po akýkoľvek obsah z internetu. Preto je na mieste otázka, kto si pozerá náš profil, prípadne kto si nás vyhľadal. Existujú nejaké možnosti, ako zistiť, kto zavítal na náš FB profil?

Na inej sociálnej sieti LinkedIn je zobrazenie toho, kto si pozrel náš profil, prípadne koľkokrát sme sa zobrazili vo vyhľadávaní, samozrejmosťou. Ide ale o platformu spojenú so zamestnaním a Facebook môže byť predsa len o čosi osobnejší. Možno si pamätáte na časy spred pár rokov, kedy bol Facebook plný zdanlivo šikovných nástrojov a služieb, ktoré ponúkali zobrazenie ľudí, ktorí si pozreli náš profil. Niektoré dokonca uvádzali aj presné čísla, koľkokrát daná osoba náš profil navštívila.

Podobných nástrojov bolo veľa – niektoré zobrazovali počet lajkov, iné ponúkali možnosť zistiť, kto si nás odobral z priateľov alebo ukázali počet správ, ktoré sme si s našimi kontaktmi vymenili. Nielen, že takéto nástroje mali často neželaný efekt a mohli narobiť viac škody ako úžitku, ale vo väčšine prípadov to ani neboli reálne čísla. No a potom prichádza na rad bezpečnosť.

Určite si pamätáte, ako ste museli nástrojom dať rôzne povolenia na prístup ku kontaktom, fotografiám a vašim príspevkom. Boli sme mladí, neskúsení a vidina zaujímavých údajov bola silnejšia než obavy, že by sa mohlo niečo stať.

Dnes už máme povedomie o ochrane na internete väčšie, a podobné nástroje už neexistujú v takej miere, ako pred rokmi. Facebook sa zmenil, ale túžba používateľov vidieť, kto si prezerá ich profil nie. Stále môžeme naraziť na rôzne reklamy, služby alebo aplikácie ponúkajúce možnosť, ako si zistiť, kto si prezerá náš profil či už na Facebooku, Instagrame alebo inej sociálnej sieti. V každom takom prípade ale IDE O PODVOD, ktorý môže viesť k INFIKOVANIU POČÍTAČA, UKRADNUTIU VAŠICH OSOBNÝCH ÚDAJOV a pod.

Väčšinou to funguje tak, že po kliknutí na reklamný banner alebo na tlačidlo stiahnuť budete presmerovaní na stránku, ktorá od vás bude chcieť buď zadať osobné údaje, alebo sa pokúsi nájsť dieru vo vašom internetovom prehliadači, systéme a môže dôjsť k infikovaniu vášho počítača. Rovnako môže dôjsť aj k odcudzeniu – KRÁDEŽI – prihlasovacích údajov na Facebooku, ktoré zadáte do formulárov v dobrej viere, že zistíte, kto si zobrazil váš profil na Facebooku.

Ďalšou hrozbou je, že sa vám do počítača nainštaluje neželaný softvér, ktorý si ani nemusíte všimnúť a ten o vás bude zbierať behaviorálne dáta, bude využívať výkon vášho počítača napríklad na ťaženie kryptomien, prípadne môže dôjsť ku krádeži finančných prostriedkov z vašich účtov. Preto si nikdy podobný typ aplikácií neinštalujte. Neklikajte na bannery sľubujúce zobrazenie ľudí, ktoré si prehliadli váš profil na Facebooku. NIKDY.

Sám Facebook sleduje, čo robíte, zaznamenáva, ktoré osoby si váš profil prezerajú a vidí, na aké reklamy klikáte. Jednoducho si tieto údaje uchováva, aby poskytoval lepšie návrhy príspevkov, reklám a, samozrejme, dokázal lepšie prepojiť ľudí na základe spoločných priateľov.

Tieto údaje ale nesprístupňuje verejnosti a už vôbec nie tretím stranám, kam spadajú napríklad vývojári škodlivých aplikácií a služieb skrývajúcich sa za možnosť, ako zistiť, kto si prezerá môj profil na Facebooku. Dokonca to Facebook uvádza aj na vlastných stránkach. Ide totiž o citlivé informácie – údaje, ktoré by mali byť prístupné len jednej strane - Facebooku.

Ak by Facebook tieto informácie ponúkal verejne, mohlo by to mať negatívny dopad na používateľov či sociálne interakcie.

Autor: Redakcia  |   Publikované: 18.11.2023   |   Zobrazené: 137x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  b 7 f 3 8 4  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia