Stiahnut.sk

32 rozdielov medzi CS 1.6 a CS:GO

Hra Counter-Strike znamená pre svet online súťažných strieľačiek naozaj veľa. Za dobu svojej existencie (vydanie v roku 1999 ešte ako modifikácia akčnej pecky Half-Life) prešla hra mnohými zmenami a došlo k vydaniu hneď niekoľkých rôznych úprav, samostatných verzií a pod. V dnešnom článku sa zameriame na dve najhranejšie verzie a ich hlavné rozdiely. Hráči si iste správne tipnú, že ide o Counter-Strike 1.6 a Counter-Strike: Global Offensive.

Ak sa chystáte prejsť z verzie 1.6 na Global Offensive, pripravte sa na to, že aj keď vám základy pomôžu, v mnohých ohľadoch ide o výrazne inú hru a prvých niekoľko desiatok herných hodín si budete zvykať a učiť sa. V článku som sa pokúsil zhromaždiť čo najviac rozdielov, ktoré môžu niekoho prekvapiť, prípadne aj niečomu novému priučiť. Spomínané odlišnosti som sa potom pre prehľadnosť rozhodol radiť do blokov, ktorých ani nie je málo. Ak máte aj vy nejaké vlastné postrehy, neváhajte ich napísať pod článok do diskusie. Akonáhle sa ich pár zíde, doplním ich do článku.

Základné rozdiely  

 

Zmena enginu

CS 1.6 uzrelo svetlo herného sveta v roku 2003 a bežalo/beží na GoldSrc, čo bol upravený Quake engine. CS: GO vyšlo skoro o desať rokov neskôr - rok 2012 a využilo už v tej dobe veľmi známy Source engine. V hre je tak podporovaná fyzika, rôzne druhy materiálov, tiene a mnoho ďalšieho.

Príklon k proGamingu

Oproti CS 1.6 je oveľa viac hráčov, ktorí vlastnia Steam verziu a za hru tak zaplatili. Získali tak prístup k oficiálnemu matchmaking systému, ktorý hráčov páruje v rámci kompetitívneho módu do rovnako silných tímov. V nich potom prebieha živá audio komunikácia, hráči väčšinou hrajú podľa zavedených taktík a dodržiavajú pozíciu a štýl hry, ktorý sa v danej situácii hodí. Veľkú úlohu zohráva aj udržiavanie ekonomiky, o ktorej sa zmienim ďalej.

Ekonomika

Herné peniaze hrajú naozaj veľkú rolu a to nielen pre jednotlivcov, ale hlavne pre tím. V CS:GO si tak už každý hráč dáva pozor nielen na to, koľko má peňazí, ale ako je na tom jeho tím. V rámci komunikácie sa potom rozhoduje, či sa bude nakupovať, alebo sa kolo odohrá v tzv. Eco móde (šetrenie na ďalšie kolá).

Skiny zbraní

V CS 1.6 boli skiny výsadou hráčov, prípadne serverov. V CS:GO ideo cenenú a súčasne aj drahú záležitosť. Hráči totiž za reálne peniaze nakupujú virtuálne kľúče, pomocou ktorých môžu odomknúť debny so skinmi. Všetko je náhodné a získanie vzácneho skinu je tak veľkou udalosťou (a často hráča stojí veľa peňazí a nervov).

Úprava väčšiny mechaník

Do hry CS:GO zasahujú vývojári dosť pravidelne, takže vychádzajú neustále aktualizácie, ktoré často výrazne menia fungovanie hry a niekedy aj jej vzhľad. Oproti CS 1.6 potom došlo k zmene vzhľadu, štýlu chôdze, zvukov, systému streľby, hitboxov a mnohých ďalších atribútov.

Mapy

Hoci bola väčšina máp zachovaná (rozhodne tie progamingové), všetky si prešli výraznými zmenami. Hráči tak budú prekvapení novými vstupmi, novými možnosťami a mnohokrát aj rozptýlení množstvom detailov a pridaných predmetov (vraky áut, kvetináče, kopa debien, horiaci oheň a mnoho ďalšieho).

Spray logo

Sprejovanie loga pri začiatku kola a po každom zabití bolo jedným z výsostných znakov CS 1.6. Klávesom T tak hráči rôzne po mape sprejovali nielen svojou osobnú značku, ale aj tzv. Pasce. Obrázok nahej postavy, prípadne imitáciu protivníka. Súper sa počas hry na obrázok zadíval, zabudol sa sústrediť a často zomrel.

Zvuk

Vnímanie zvuku aj zvuky ako také sa veľmi zmenil a to k horšiemu. Hráči tak často u CS:GO nie sú schopní určiť nielen fakt, či ide zvuk z tunela alebo hornej chodby (mapa de_mirage), ale veľakrát ani smer, odkiaľ sa nepriateľ blíži.

Zbrane

 

Pridanie nových zbraní

CS:GO obsahuje pomerne veľké množstvo nových zbraní a to najmä medzi pištoľami (Tech-9, CZ75-Auto), SMG (PP-Bizón, MP7, MP9) a brokovnicou (MAG-7, Sawed-Off).

Úprava chovania zbraní

Prakticky všetky zachované zbrane z CS 1.6 doznali veľkých zmien. A to ako v sile, použiteľnosti, dostrele, cene a mierne aj vzhľade.

Posilnenie pištolí a samopalov

Hoci v mnohom ide o rozšírenia predchádzajúceho bodu, nemožno nespomenúť obrovský rozdiel medzi pištoľami a SMG v CS 1.6 a CS GO. CS 1.6 ponúkal niekoľko zbraní, ktoré boli naozaj použiteľné (M4, AK, MP5, AWP, Desert Eagle). CS:GO oproti tomu urobilo z väčšiny pištolí naozaj vražedné nástroje a veľa samopalov dokáže súperiť aj na strednú vzdialenosť s puškami. P90 potom hráča často privádza k šialenstvu, pretože je s ňou pomerne úspešne možné strieľať aj behať súčasne.

Deser Eagle už nie je na diaľku

Tzv. Deagle bol v CS 1.6 považovaný za ručnú sniper zbraň. Obrovský dmg, skvelá presnosť a ďalekonosnosť. V CS:GO je potrebné veľmi trénovať, aby bolo možné Desert Eagle riadne využiť. A rozhodne potom nie na veľké vzdialenosti.

Scout je lacnejší

SSG 08 čiže Scout stojí v CS:GO iba 1500 dolárov (teroristi), prípadne 1700 dolárov (CT). Možno ho tak zakúpiť už v druhom kole a to aj po prehre. Jeho veľkou výhodou je rýchlosť zoomovania, malá váha a hlavne schopnosť presnej streľby v skoku.

Štít, nočné videnie, baterka - odstránené

Štít predstavoval vtipnú a taktiež veľmi vyváženú položku CT vybavenia v rámci CS 1.6. V CS: GO sa už naďalej nevyskytuje. Rovnako tak bolo odstránené nočné videnie, prípadne baterka. Tá bola často využívaná pre zníženie FPS protivníka pri posvietení jeho smerom (vhodné pre defuse, prípadne proti určitým zbraniam - AK).

Možnosť výberu zbraní

Hráči si môžu zvoliť niekoľko typov zbraní, ktoré môžu v danej hre nakupovať. Môžu tak napríklad pri pištoliach vymeniť Dual Berreto za Tech-9 a pod. Rovnako tak je možné vyberať z dvoch verzií pušky M4A1 (s alebo bez tlmiča).

Tlmič je automaticky nasadený

Pri nákupe zbrane s tlmičom je už nasadený. Týka sa to ako pištole USPS, tak špeciálnej verzie M4A1-s. Tá sa navyše líši oproti klasickej M4A1 tým, že má v zásobníku len 20 nábojov a celkovo smie hráč niesť iba 60 nábojov (20 + 40). Ak chce hráč tlmič zložiť, opäť využije pravé tlačidlo. Pre odnímanie je však nutné dokončiť celú animáciu (nefunguje tak trik z CS 1.6, keď hráč po spustení rýchlo dvakrát prepol zbraň a tlmič bol odobraný).

Granáty

Veľmi dôležitá zložka, ktorá bola u CS 1.6 zabúdaná najmä z dôvodu nie úplne kvalitného fungovania. V CS:GO nemožno bez granátov hrať. Preto je dobré si všetky čo najskôr vyskúšať a naučiť sa ich používať.

Nové granáty

Do CS:GO pribudli dva nové granáty - zápalný a návnada. Zápalný vytvorí po podlahe horiaci priestor (u CT Incendiary 600 dolárov, menšia účinnosť; u T Molotov 400 dolárov, silnejšia). Granát je skvelý nielen v blokovaní prístupu chodbou, ale súčasne dokáže vyhnať protivníka z nebezpečných rohov a klasických pozícií. Návnada je falošný granát, ktorý iba vysiela zvuk streľby zo zbrane, ktorú hráč vlastnil pri jeho hode.

Dva módy hodu

V CS: GO je možné granáty hádzať klasicky ľavým tlačidlom, ale súčasne je možné použiť aj pravé tlačidlo a granát skôr len upustiť, než hodiť. Na oboje potom má vplyv hráčov pohyb, ktorý dokáže pridať alebo ubrať v sile hodu.

Smoke granáty

Dymové granáty boli v CS 1.6 trochu kontraproduktívne. Niektorí hráči si totiž v nastavení zapli 16-bitové farebné zobrazenie a smoke granáty tak pre nich boli neviditeľné. V CS:GO potom smoke granát vytvorí naozaj nepreniknuteľnú dymovú hradu, v ktorej sa dá jednoducho stratiť.

Flashbang

V CS:GO nielen oslepí a to na dlhú dobu, ale pridá aj stratu zvuku a súčasne hráčovi na chvíľu zafixuje obraz. Ten sa tak môže otočiť, ale stále uvidí pôvodný snímok pri výbuchu granátu. Oproti CS 1.6 potom už nefunguje špeciálna funkcia hodenia dvoch flash granátov rýchlo po sebe. To bolo možné pri podržaní ľavého tlačidla myši ihneď po tom, ako hráč jeden granát hodil.

HE granáty nepreniknú stenou

V CS 1.6 bolo možné granátom poraniť cez stenu a často sa to využívalo pri špeciálnych miestach na mape. V CS:GO už toto možné nie je.

Náraz granátu do hráča

Ak hodený granát (CS:GO) pred dopadom trafí hráča, dôjde k jeho otrasu a spomaleniu. Súčasne dôjde aj k miernemu poškodeniu v rámci jednotiek HP. Veľmi efektívne možno takto objaviť skrytého hráčov (za rohom, v smoke granáte a pod.).

Neviditeľné rohy

Aj tým najlepším sa pomerne často stane, že v CS:GO hodený granát narazí do neviditeľného okraja prekážky, rohu steny a pod.

Rozdíly v CS GO

Zaujímavosti z hry

Dierovanie

V SK 1.6 bolo dierovanie (streľba skrz debny, dvere, steny a prekážky všeobecne) jednou z naozaj hojne využívaných mechaník. Najmä pri hraní s AK alebo inou silnou zbraňou. U CS:GO je väčšina materiálov absolútne nepriestrelná a zostáva len niekoľko, ktoré sa dajú prestreliť. Prípadne vývojári označia niektoré steny a prekážky za priestrelné.

Prepínanie režimu streľby je počuť

Ak chcete niekoho v CS:GO nachytať na slivkách, neprepínajte u Glocku alebo Famasu režim streľby. Prepnutie je počuteľné.

Vytiahnutie noža počuť nie je

Oproti CS 1.6 však v Global Offensive nie je počuteľné vytiahnutie noža. Knife kill je tak v mnohých ohľadoch jednoduchší.

Nákup nábojov

V rámci ekonomiky si hráči CS 1.6 museli dávať dobrý pozor nielen na to, aby mali dostatok financií na nákup zbrane, ale aj nábojov do nej. V CS:GO nakupovať náboja nemožno a hráči každé kolo začínajú s automaticky nabitou zbraňou.

Defusal Kit

Defusal Kit, čiže klieštiky, pre rýchlejšie zneškodnenie bomby sú v CS:GO drahšie. Oproti pôvodným 200 dolárom stojí celých 400. Zmenila sa aj doba zneškodnenia s nimi aj bez nich a došlo k jej predĺženiu.

Ocenenie za výbuch/zneškodnenia bomby

V CS 1.6 získajú hráči za položenie a následný výbuch bomby 3 fragy. Rovnako tak tomu bolo aj pri jej zneškodnení. V CS:GO nebol tento bonus zachovaný. Za položenie bomby však celý tím získa 800 dolárov bonus.

Radar a farby

Hráči z tímu sú v CS:GO na radaru označení rôznymi farbami a možno ich tak pomerne jasne označiť pri komunikácii v hlasovom chate. Toto môže byť zmenené v nastaveniach.

Rôzne odmeny za zabitie

V CS:GO sa líši odmena za zabitie podľa použitej zbrane. Za zabitie nožom hráč získa 1500 dolárov. Brokovnica prináša 900 dolárov za zabitie, SMG (okrem P90) generuje 600 dolárov, väčšina ostatných zbraní 300 dolárov a AWP iba 100 dolárov. 

Autor: Redakcia  |   Publikované: 24.3.2016   |   Zobrazené: 6754x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  e 3 b 0 9 c  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia