Stiahnut.sk

5 najlepších aplikácií pre tvorbu myšlienkových máp

Keď sa stratíte pri jazde autom, tak sa buď spýtate na cestu a necháte si nahovoriť nejakú hlúposť, alebo vytiahnete mapu. Keď sa stratíte vo svojich myšlienkach, prekvapivo je to opäť mapa, čo vám môže pomôcť späť na cestu za cieľom, ktorým môže byť kvalitné učenie, riešenie komplexného problému a podobne. Nič pre priaznivcov surrealizmu a efektívneho riešenia programov, ale pre všetkých ostatných tu sú s nami už pol storočia myšlienkové (mentálne) mapy.

Než sa presunieme na myšlienkové mapy s veľkými M a povieme si viac o tom, prečo fungujú, kedy nefungujú a aké sú ich slabiny, vrátime sa na chvíľku k tomu, čo by sme mohli nazvať takými demo mapami, s ktorými ale máme všetci svoje skúsenosti. Pri riešení komplikovanejšieho problému, alebo keď si potrebujeme utriediť myšlienky, pomáha hodiť to na papier. Spísanie dôležitých myšlienok už samo o sebe dá ich toku v našej hlave poriadok. Ak navyše o každej myšlienke premýšľame zvlášť (pretože ju vidíme napísanú), môžeme ľahšie prísť na riešenie problému, alebo si jednoducho sami pre seba ujasníme, čo je a čo nie je dôležité, čo sa dá z papiera aj hlavy vyškrtnúť. Aj to je jedným z hlavných prínosov myšlienkových máp, avšak tie idú ešte ďalej a vďaka prepracovanejšej metóde sľubujú aj lepšie výsledky.

Graficky a hierarchicky

Dve základné vlastnosti myšlienkových máp - sú graficky spracované a vždy obsahujú vzťahy medzi jednotlivými prvkami, ktoré sú navyše hierarchické. Bežná mentálna mapa začína jednou jedinou centrálnou myšlienkou, ťažiskom vášho myšlienkového snaženia, okom vo víre vašich nápadov. Ak budete chcieť napísať knihu, ale neviete presne o čom, môžete centrálny prvok pomenovať ako Moja Kniha. Zakreslíte ho ako takto pomenovaný kruh doprostred stránky a budete sa snažiť na túto základnú myšlienku nabaľovať ďalšie, ktoré vám pomôžu v určení toho, ako by ona kniha mala vyzerať.

V prvom rade chcete, aby kniha bola žánru Fantasy. Ale bez Elfov, naopak plná drakov, ktorí sú nesmrteľní. Kniha by mala mať aspoň 500 stránok, pretože milujete veľké knižky. Rozhodne nesmú chýbať obrázky, pekné a farebné. Neviete si predstaviť, že by mala byť písaná inak, než ako rozprávanie hlavného hrdinu, ktorý je mužom, mocným čarodejníkom bojujúcim proti drakom. A ako taká (veľmi jednoduchá) mapa vyzerá?

A čo vám z toho vzniklo? Prehľad myšlienok a atribútov, kľúčových slov. Že nevidíte príbeh knihy? Ten za vás myšlienková mapa nevymyslí, ale vďaka utriedeniu myšlienok už ale aspoň viete, nad akými prvky sa pri vymýšľaní príbehu budete musieť pozastaviť. Samozrejme existujú aj prípady, keď myšlienková mapa pomôže ešte viac. Respektíve sú myšlienkové mapy vhodné predovšetkým pre iné prípady, ako je kreatívna tvorba, kedy je občas nejaký ten chaos plodnejší než nalinkovaný postup.

Kedy dokáže myšlienková mapa najviac pomôcť?

  • Keď sa snažíte utriediť si myšlienky o konkrétnom probléme.
  • Ak sa chcete efektívnejšie učiť - tvorba väzieb a hierarchie napomáha ľahšiemu zapamätaniu.
  • Ak chcete nejaký problém, komplexnú stratégiu, alebo nápad prehľadne odprezentovať.

Aplikácie pre tvorbu myšlienkových máp

Už viete, čo od myšlienkových máp môžete čakať, ale aby ste nemuseli brať ceruzku do ruky a čmárať na papier, jednoducho použite niektoré aplikácie pre tvorbu myšlienkových máp. Ich použitie je spravidla veľmi jednoduché a intuitívne, ako v konečnom dôsledku celý princíp mentálnych máp.

Edraw Mind Map

Edraw Mind Map je programom pre PC, takže je v našom prehľade vo výraznej menšine. Ukážkovú mentálnu mapu vyššie sme vytvorili v ňom a vďaka mnohým šablónam a možnostiam zafarbiť si jednotlivé vetvy podľa svojho uváženia s ním rozhodne neurobíte chybu. Môžete si vyberať z obrovského množstva tvarov bublín a tiež šípok, ktoré spájajú vaše nápady. Vďaka tomu si ešte viac môžete odlíšiť jednotlivé vetvy myšlienok a presnejšie určíte vzťahy medzi myšlienkami, ktoré nemusia byť vždy nutne podriadené. Zmeniť si môžete aj pozadie, aby vaša myšlienková mapa mala tú správnu atmosféru. Starostlivé vizuálne vyhotovenie mapy totiž nie je nevyhnutne len pre vás - mentálne mapy sú obľúbenou súčasťou meetingov, brainstormingu a podobných stretnutí, ktoré sa okolo nápadov a myšlienok točia.

Freeplane

Freeplane je open source projekt, ktorý nevyzerá tak intuitívne ako Edraw Mind Map, ale namiesto toho ponúka veľmi zaujímavé funkcie pre každého, kto to s myšlienkovými mapami myslí vážne. Dovoľuje vám vkladať poznámky a hypertextové odkazy, jednotlivé myšlienky radí pomocou štítkov, umožňuje pridávať upozornenia a údaje z kalendára a podobne. Vďaka masívnej porcii funkcií sa vám možno bude hodiť aj niektorý z tutoriálov, ktoré sú štýlovo vytvorené tiež ako myšlienková mapa.

SimpleMind

SimpleMind je tradičným zástupcom aplikácií pre tvorbu myšlienkových máp na tabletoch a smartfónoch. V základnej verzii zadarmo poskytuje všetko, čo by ste si mohli od mentálnych máp priať a v platenej edícii ešte niečo málo pridáva (vkladanie obrázkov, synchronizáciu v cloude cez Dropbox). Farebné vetvy, rôzne druhy bublín a jednoduchý interface. Myšlienkové mapy sa vďaka nutnosti písať len minimum textu na prenosných zariadeniach používajú naozaj skvele.

Mindomo

Aplikácia Mindomo naozaj pekne vyzerá a to interface-om aj výslednými mapami. Spolupracuje naprieč platformami (iOS, Mac, Android, Windows) a ideálne sa dá využiť pre skupinové projekty, alebo ako ideálna súčasť prezentácií.

MindMeister

Ak máte pocit, že vďaka svojmu úzkemu zameraniu sú aplikácie pre tvorbu mentálnych máp v podstate totožné, nie ste ďaleko od pravdy. Aj MindMeister pôsobí až prekvapivo dôverne známym dojmom, avšak aj on má nejaké tie plusové body, ktoré ho od konkurencie (ale nie všetkej) odlišujú. Poteší export do rôznych formátov (v platenej verzii aj priamo do Powerpointu) a už vo verzii zadarmo synchronizácia s online účtom.

Autor: Redakcia  |   Publikované: 9.12.2014   |   Zobrazené: 21283x

Značky

Podobné články

Diskusia

Andrej
Andrej

Dobrý deň, Prosím Vás, mohli by ste mi poradiť, čo mám robiť, veľmi by ste mi pomohli s tým? Stiahol som si SimpleMind do môjho počítača(asi 30 dňovku) a za pár dí ca 20 som si spravil veľa myšlienkových máp ca. 18 a pre mňa veľmi dôležitých. Dnes ráno sa mi už SimpleMind v počítači neotvorila. Otázka 1. je, ako získam znovu prístup k tým mapám aby som si ich mohol aspoň nafotiť- ako sa k tým 18 mapám dostanem? Už som aj rozmýšľal že si zakúpim SimpleMind Single user za 23,99 eur. Otázka 2. je, a keby som si aj zakúpil SimpleMind Single user plnú verziu, našiel by som tam mojich 18 máp? Otazka 3.-keby som ich nenašiel a robím si ďalej mapy v tej zakúpenej plnej verzii, tak by mi tam už zostali natrvalo tie mapy, či mi zase po čase zmiznú? Ako to je prosím Vás Ten program zbožňujem a rád by som bol, keď si tam mapy vytvorím, aby mi tam aj ca 5-10 rokov zostali- čo smiem pre to urobiť? ďakujem a krásny deň, teším sa na odpovede Andrej

15.03 10:24 reagovat

Ondrej
Ondrej

Krásne podaná otázka, priam jak inkvizítor. Je mi jasné že niekto sa urobil blbým aby bolo ludom lepšie prednesené že to je ten naj program, dobrý nápad, dostačujúci, ale autor sa urobil moc blbým, za medzerou čiarka, velké písmenko kedy treba, to všetko sú fakty čo nezodpovedajú takej blbosti, teda autor otázok to pekne vykonštruoval, škoda že ho prezradila jeho rutina vzdelaného písania. Nepresvedčilo ma to o autentickosti otázok, už len preto pochybujem že bude program dobrý, ale vyskúšam ho.

21.12 13:05 reagovat

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  0 0 2 e c 8  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia