Stiahnut.sk

Ako vybrať televíziu

Vianoce sa blížia a s nimi aj čas, kedy sa pred televíznou obrazovkou schádzajú rodiny, aby si spoločne užili Popolušku, Pretty Woman, Mrázika alebo napríklad o niečo modernejšiu Lásku Nebeskú. A čo potom tie silvestrovské estrády! Ak ešte máte staršiu "hrubú" televíziu, alebo niektoré z prastarých "LCDčiek", dosť možno uvažujete aj vzhľadom k blížiacim sa sviatkom komercie a zhonu o zakúpení novej televízie.

Hoci sa o nových televíziách už nehovorí toľko ako pred rokmi (keď každého nezaujímali len mobily a tablety), stále ide o živý segment plný najrôznejších vychytávok, a to najmä marketingových. Čo vlastne dnes trh s televízormi ponúka a ako si vybrať televíziu, ktorá vás nesklame?

Technológie

Základné technológie sú stále tri. Máme tu "klasické" LCDčka, ktorým sa dnes ale hovorí "LEDky", pretože používajú LED podsvietenie, ktoré je priestorovo výrazne úspornejšie než to skôr používané. Ďalej ešte čiastočne vďaka LG prežívajú plazmy a z miliónových nákupných súm k nám medzi smrteľníkmi začínajú padať aj OLED televízie.

LED (LCD) televízory

Dnešný základ, ktorého najväčšou devízou sú nízka cena, malé rozmery, dobré prevádzkové vlastnosti (spotreba) a hlavne dostupnosť v celom spektre uhlopriečok. Nevýhodou je kvalita obrazu, ktorá sa kus od kusu zásadne líši a najmä v nižšom cenovom spektre môže ísť o vyložene "mizerný" zážitok zo sledovania. Ani drahšie LCD televízory neponúkajú obraz úplne porovnateľný s ostatnými technológiami. Napriek tomu je obrovská šanca, že práve LCD televízor bude tým, čo si v nasledujúcich mesiacoch kúpite.

Plazma televízory

Plazmové obrazovky boli priamym konkurentom LCD televízorov, ale tento súbor bol vzápätí stratený. Dôvody sú mnohé - zlé prevádzkové vlastnosti starších plášťov (v čase, keď sa rozhodovalo o budúcom víťazovi), veľkosť panelov a hlavne potom aj neschopnosť vytvoriť menšie obrazovky, ktoré domácnostiam dominujú. Čo do obrazovej kvality ide ale tiež o nevyrovnaný súboj, keď najmä Panasonic a neskôr aj LG produkovali televízory, ktoré v prirodzenosti i kvalite obrazu nemali konkurenciu. Tento stav vlastne platí dodnes.

Ak uvažujete o televízore s väčšou než metrovou uhlopriečkou, možno plazmy jednoznačne odporučiť, pretože rozdiel v prevádzkových vlastnostiach už nie je tak zásadný, zatiaľ čo v obraze stále áno. Bohužiaľ, problém bude so zohnaním televízie, pretože sa na našom trhu už takmer nevyskytujú. Ak predsa len nejakú nájdete, uistite sa, že ide o LG alebo Panasonic s rozlíšením FullHD (1920x1080).

OLED

Najmodernejšie (a najdrahšie) televízie sa robia s OLED displejmi. Najlacnejší OLED televízor možno kúpiť už za 1800€ a cena bude ďalej klesať, pretože sa nepochybuje o tom, že OLED sa stane dominantnou technológiou pre tvorbu televízorov. Spája totiž väčšinu výhod LCD a plazma technológií a pridáva niečo navrch. Pri veľkom počte vyrobených kusov bude mať nízke výrobné náklady, má skvelé prevádzkové vlastnosti, ľahšie sa vytvárajú panely s veľkým rozlíšením (väčším ako FullHD), vyniká obrazovou kvalitou a nie je problém vytvoriť zahnutý OLED displej pre televízie s veľkou uhlopriečkou.

Ako každá "nová" technológia, aj OLED má ale rad pôrodných bolestí. Cena je jasná, tá je stále veľmi vysoká, ale čo zamrzí viac, sú nedoriešené otázky životnosti, keď najmä modré diódy "odchádzajú" výrazne skôr ako červené a zelené, čo robí problémy najmä s kalibráciou (jas modrej sa znižuje rýchlejšie, teda sa vytráca farebná rovnováha) obrazovky.

Parametre

Čo rozhoduje o tom, ako dobrá televízia je? Potreba, rozmery, uhlopriečka, pozorovacie uhly, vernosť podania farieb, jas a kontrast, životnosť, odozva a obnovovacia frekvencia, cena a ďalej tu potom máme vlastnosti súvisiace s "chytrosťou" televízie, operačný systém, konektivitu a ďalšie. Stratiť sa v tom všetkom je ľahké, najmä vďaka tomu, že každý z výrobcov pristupuje k prezentácii parametrov "špecificky" - samozrejme, všetci výrobcovia predsa musia mať tie najživšie farby, najplynulejší obraz, intuitívne ovládanie (ideálne vám číta aj myšlienky a prepína ešte skôr, než na to pomyslíte) a podobne.

Základné vlastnosti

Uhlopriečka a rozlíšenie tvoria, spoločne so vzdialenosťou televízie od sedačky, svätú trojicu pri výbere televízie. Bohužiaľ, túto trojicu často narušujú dve veci - peniaze a priestor. Väčšina ľudí by si totiž mala zaobstarať väčšiu (a teda aj drahšiu) televíziu, ktorú navyše nemajú kam dať, pretože "obývačková stena". Pri vzdialenosti od očí len 2 metre by ste mali mať pre FullHD televízor uhlopriečku okolo 50 palcov, čo je 127 centimetrov. Väčšina ľudí sa však na televíziu pozerá ešte z väčšej vzdialenosti, pričom ani zďaleka televízor takto veľký nemá.

Ak teda chcete konzumovať aspoň FullHD obsah, tak podľa toho, ako blízko k televízoru sedíte, by ste mali mať aspoň:

  • 80palcovú televíziu na vzdialenosť 3 metre
  • 70palcovú televíziu na vzdialenosť 2,5 metrov
  • 50palcovú televíziu na vzdialenosť 1,8 metrov
  • 40palcovú televíziu na vzdialenosť 1,5 metrov
  • 30palcovú televíziu na vzdialenosť 1,2 metrov

Ak si sadnete ďalej, alebo sa zmierite s menšou obrazovkou, pripravujete sa o detaily, kvôli ktorým FullHD filmy a vysielanie máme radi.

Obnovovacie frekvencie

Vysokou obnovovacou frekvenciou sa dnes pýši väčšina obrazoviek, teda aspoň na papieri. Pravdou však je, že pokročili najmä technológie pre spracovanie obrazu, ktoré dojem plynulosti (teda to, čo od vysokej obnovovacej frekvencie chceme) navodzujú.

Túto otázku a reálne hardvérové parametre by ste mali riešiť hlavne v prípade, že chcete využívať televíziu aj na hranie hier, či už cez PC alebo konzolu. Príliš "rozmazaný" obraz vám hranie môže znepríjemniť a to aj vďaka takzvanému input lagu, kedy obraz reaguje s oneskorením na to, čo urobíte. Naozaj vysokého input lagu by ste sa dnes už dočkať nemali, ale všeobecne platí, že na nejaké profi hranie sa väčšina televízorov nehodí.

IQ

Chcete mať naozaj inteligentnú televíziu? Dnes si môžete aj z hlúpej urobiť geniálnu, stačí pripojiť napríklad Chromecast alebo podobný dongle, či nejaký z modernejších set-top-boxov s Androidom. Veľa televízorov už ale so systémom, kam sa dajú sťahovať aplikácie a kde sa dá pozerať na Youtube a internet, alebo dokonca aj hrať hry, prichádza v základe. Ak konzumujete aj iný obsah, než len z televízie alebo Bluray diskov, môže sa vám takáto televízia vyplatiť - a ak nie, už len ťažko narazíte na slušnú televíziu tradičného strihu.

Autor: Redakcia  |   Publikované: 11.11.2015   |   Zobrazené: 3722x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  b 6 0 b 1 4  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia