Stiahnut.sk

Ako vybrať vhodný účtovný softvér

Účtovníctvo a správa sú jednou z najnáročnejších agend každej väčšej spoločnosti. Na uľahčenie všetkých úkonov a povinností v tejto oblasti slúžia účtovné programy a komplexné informačné systémy. Vybrať si správne riešenie ale nie je vôbec ľahké. Nesprávnou voľbou môžete navyše vašej spoločnosti spôsobiť nemalé problémy, respektíve finančné straty.

Ohľad treba brať na to, že každá spoločnosť je iná a má veľmi špecifické potreby. Rovnako ako samotné firmy, aj účtovné softvéry sa od seba líšia ako deň a noc. Veľmi zjednodušene povedané, niektoré sú šité na mieru malým firmám, iné väčším. Zakaždým preto majte na pamäti, že sa účtovný softvér vyberá najmä na základe týchto kritérií:

 • Je určený pre živnostníka alebo firmu? Pre akú veľkú? Hodí sa pre potreby účtovnej spoločnosti?
 • Potrebujete, aby program fungoval na základe multilicencie pre počítačovú sieť alebo stačí prevádzka na jednom konkrétnom PC?
 • Čo všetko musí softvér zvládať? Na daňovú evidenciu sa hodia úplne iné programy, než na ucelenú správu majetku.
 • Môže prípadný výpadok programu paralyzovať vašu spoločnosť alebo sa zaobídete bez profesionálnej podpory 24/7?
 • Je softvér aktuálny a implementuje s dostatočným predstihom zmeny v legislatíve?

Zodpovedajte tieto otázky a ujasnite si, čo všetko má účtovnícke riešenie zvládať. Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že potreby vašej spoločnosti pokryje hneď niekoľko programov, po dlhšom skúmaní pravdepodobne dôjdete k tomu, že pri žiadnom z ponúkaných programov nebudete musieť poľaviť zo svojich nárokov.

Najdôležitejšie je vidieť softvér v akcii, najlepšie pri spracovávaní konkrétnych úloh vykonávaných vo vašej spoločnosti. Na to slúžia testovacie verzie, ktoré sú spravidla na určitý časový úsek, či do vyčerpania počtu záznamov, zadarmo. Nechoďte ale naslepo – najprv si jasne stanovte priority a podľa nich vyberte jedného, dvoch kandidátov, ktorých vo firme vyskúšate v plnom nasadení. Programy ponúkané nižšie patria k najpoužívanejším a najobľúbenejším, no možnosti sú samozrejme oveľa širšie. Nie všetky programy však majú svoju bezplatnú a voľne dostupnú verziu, ako napríklad Orsoft.

Toto odvetvie má zaujímavé špecifikum. Väčšina programov bola vyvíjaná už v Československu a postupom času bola prispôsobovaná pre slovenské i české prostredie. Pre zahraničnú spoločnosť by totiž bolo veľmi zložité vytvoriť riešenie zodpovedajúce našej legislatíve. Komplikovaná by bola aj lokalizácia do slovenského jazyka.

PROFIT

Systém Profit osloví najmä drobných podnikateľov. Tým prináša celý rad užitočných funkcií a pre menej náročných je dokonca úplne zadarmo. S programom PROFIT ľahko vystavíte faktúry, povediete podrobnú daňovú evidenciu, knihu jázd alebo evidenciu skladov a majetku.PROFIT

V ponuke sú dve verzie – FREEPLUS, pričom FREE je samozrejme bezplatná, no o niečo horšie vybavená. Nejde však o žiadnu skúšobnú verziu, nie ste obmedzení počtom záznamov, ani časom. FREE verziu môžete skrátka používať dovtedy, pokým vám postačí jej funkcionalita. Podrobný zoznam rozdielov oproti platenej verzii PLUS (pomerne lacná licencia bez časového obmedzenia) je celkom obsiahly, ale najvýraznejším je absencia daňových priznaní a exportu do rôznych formátov či odosielania PDF dokladov cez e-mail. Bezplatná licencia tiež obsahuje reklamy.

Skvelou možnosťou systému PROFIT je spúšťanie priamo z USB disku, takže ho so sebou môžete mať prakticky neustále.

 • Verzia FREE je úplne zadarmo bez obmedzenia počtu záznamov. 

FlexiBee Start

Nástupca obľúbených programov z deväťdesiatych rokov PC-StromWinStrom, ktorý je určený predovšetkým malým a stredným firmám. Bez problémov si poradí s evidenciou majetku, mzdami i správou skladov. Program je možné nainštalovať na Windows, LinuxMac OS X, čo znamená, že ho môže používať takmer každá spoločnosť bez ohľadu na operačný systém.FlexiBee Start

Bezplatná verzia Start je pomerne osekaná, obmedzenia je ale možné odstrániť kúpou programu. Ten nemusíte ani prestať používať alebo reinštalovať, aktiváciou sa nedostupné funkcie jednoducho odomknú.

 • Verzia Start je obmedzená maximálnym počtom 100 záznamov

POHODA Start

Účtovný softvér od Stormware je jedným z najobľúbenejších nástrojov na daňovú evidenciu i plnohodnotné účtovníctvo v Slovenskej republike. Využívajú ho nenároční živnostníci i veľké spoločnosti, ktoré oceňujú výhodné sieťové multilicencie a vyčerpávajúce množstvo funkcií obsiahnutých v TOP variantoch.POHODA Komplet Start

Bezplatný variant Start má tú výhodu, že zahŕňa aj funkcie najvyšších verzií, aby si každý mohol pred kúpou vyskúšať úplne všetko a následne sa rozhodnúť pre optimálne riešenie. Ďalšou výhodu je fakt, že menej nároční klienti môžu Start využívať plnohodnotne. Na konci roka si len treba nainštalovať nový ročníka, ktorý zodpovedá moderným trendom a platnej legislatíve. Obmedzenia užívateľov licencie Start sú pomerne rozsiahle, od zakázania niektorých funkcií, cez stanovenie maximálneho počtu záznamov, až po vedenie najviac jednej účtovnej jednotky.

 • POHODA Start je obmedzená funkčne i počtom záznamov, je ju však možné využívať po ľubovoľne dlhú dobu. 

MRP-K/S

Šikovný účtovný systém MRP-K/S sa hodí na komplexnú správu účtovníctva spoločností, ktoré od jedného softvéru vyžadujú doslova všetko – dane, mzdy, evidenciu majetku, správu skladov, knihy jázd, atď. Bezplatný variant záujemcom umožňuje vyskúšanie plnej funkcionality, no po obmedzenú dobu.MRP K/S

Veľkou výhodou MRP-K/S je orientácie na sieťové riešenie, ktorému je prispôsobený aj obchodný model, kedy si spoločnosť kupuje len toľko licencií, koľko reálne využíva. Z pohľadu vnútorného fungovania programu je dôležité uviesť, že ide o aplikáciu pracujúcu na báze klient-server. Serverovú časť je možné nainštalovať aj na počítač s OS Linux. Serverová a klientská časť môže byť samozrejme nainštalovaná na jednom PC súčasne.

 • Na vyskúšanie sú všetky funkcie programu, obmedzenie je len časové. 

STEREO Start

Veľmi schopný účtovný softvér, ktorý ocenia hlavne menšie až stredné firmy. Zvláda všetko, čo sa od podobného programu očakáva, teda vedenie daňovej evidencieúčtovníctva, správu skladov, evidenciu majetku, daňové priznania, mzdy a ďalšie bežné veci.Stereo 2007

Užívateľom sa snaží prácu čo najviac uľahčiť. Preto je vybavený pokročilou automatikou, ktorá dopĺňa predpokladané hodnoty vo formulároch. Variant Štart je bezpatný a oproti platenej verzii značne obmedzený. Počet záznamov v jednotlivých agendách je limitovaný a na náhľadoch i v tlači je zobrazovaný reklamný text. Na platenú verziu môžete prejsť kedykoľvek, a to bez straty dát.

 • Bezplatná licencia Štart je obmedzená počtom záznamov a reklamným textom. 

Money S3 Start

Asi najpopulárnejší účtovný systém pre živnostníkov a menšie firmy na Slovensku, vytvorený spoločnosťou Cígler software, si poradí so všetkými bežnými agendami. Hravo zvláda daňovú evidenciu, správu skladov či evidenciu majetku. Samozrejmosťou je pravidelná aktualizácia a implikácia posledných zmien v slovenskej legislatíve.Money S3

Bezplatná licencia S3 Štart má obmedzenie len v maximálnom počte záznamov v agendách, inak ju môžete používať úplne plnohodnotne. Pre náročnejšie firmy existujú aj obsiahlejšie programy Money S4 a Money S5, predstavujúce informačné, respektíve ERP informačné systémy.

 • Obmedzenie variantu Štart spočíva v limite záznamov v jednotlivých agendách. 
Autor: Redakcia  |   Publikované: 13.11.2012   |   Zobrazené: 11775x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  9 0 1 1 5 d  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia