Stiahnut.sk

Ako vyčistiť PC?

​​​Čistenie zubov berie snáď každý za samozrejmú činnosť a jej prevádzanie je bežná a častá rutina. Podobne by mali aj užívatelia PC pristupovať k čisteniu svojho počítača. Aj keď samozrejme v inom časovom intervale. Otvoriť PC skriňu (case) aspoň dvakrát do roka je však minimálna perióda, ktorú je vhodné dodržiavať. Hráči, fanúšikovia taktovania a pod. by však svojho maznáčika mali čistiť častejšie.

Fyzické čistenie (prach)

Prach spôsobuje zablokovanie prieduchov a vzduchových ciest všeobecne. Tie sú dôležité pre správne chladenie komponentov. Navyše prach pôsobí ako izolant, ktorý udržuje teplo na procesore/v grafickej karte, čo môže veľmi ľahko viesť až  k jej prehriatiu a odstaveniu operačným systémom/BIOSom.

Postup pre čistenie PC od prachu nie je nijak zvlášť zložitý a užívatelia sa nemusia báť žiadnych zložitostí.

Mali by sa však dodržať niekoľko dôležitých zásad, ktoré zaistia bezpečnosť počítača aj ich samotných.

Zásady

  • Pracujte s vypnutým PC, ktorý bude odpojený od elektriny. V prípade notebooku vytiahnite baterku.
  • Čistite na stole, nie na koberci.
  • Vyvarujte sa statickej elektriny (napríklad vysávač nie je najvhodnejší pomocník).
  • Vodu nepoužívate. Bodka.

Postup čistenia

Tento postup sa primárne venuje stolným počítačom. Pri notebookoch sú možnosti obmedzené na základné vyfúkanie. Akákoľvek ďalšia činnosť si totiž vyžaduje rozmontovanie zariadenia.

Najskôr odmontujte obe bočnice a tie ofúknite/otrite od prachu.

Rada: K fúkaniu je vhodné použiť plechovku so stlačeným vzduchom, ktorá je určená pre citlivé komponenty. Plechovka sa nepretrepáva a užívatelia by mali počítať s tím, že rozťahovanie plynu je sprevádzané výrazným mrazivým efektom. Fúkať je preto dobré iba krátkym stlačením piestu.

Ďalej prehliadnite prieduchy a nasávacie otvory a tie prefúknite. Novšie resp. kvalitnejšie PC skrine disponujú filtrom pre nasávanie zdroja. Ten sa dá odobrať a vyklepať prípadne prefúknuť.

Stlačený vzduch

Nakoniec venujte pozornosť samotným komponentom a vnútrajšku skrine. Neexistuje nijaký presne daný systém. Ideálne je najskôr vyfúknuť veľké chuchvalce a následne ísť komponent po komponente.

Rada: Podľa starej múdrosti platí, že pri prefukovaní vetrákov (CPU chladič, klasické vetráky, zdroj, atď.), je dobré zablokovať ich lopatky proti pretáčaniu. Ideálne je použiť kúsok drievka – špajľu a pod., aby nedošlo k poškodeniu.

Ak čistíte po dlhšej dobe, nebojte sa jednotlivé súčasti vyňať (pokiaľ nechcete prepastovať chladič pri procesore, nechajte ho na mieste).  Určite tak vždy urobte pri grafickej karte. Tá je totiž na zahrievanie najnáchylnejšia a je skvelým lapačom prachu.  A tiež sa k nej inak poriadne ani nedostanete.

Len čo máte dôkladne komponenty prefúknuté, môžete všetko vrátiť späť do PC skrine. Potom chvíľu počkajte a nechajte zmiznúť miernu námrazu, ktorá sa mohla pri ofukovaní objaviť.

Softwarové čistenie (programy, mazanie údajov)

Softwarové čistenie nie je o nič menej dôležité, než to hardwarové. Navyše sa o neho väčšinou nemusí starať užívateľ sám, ale stačí len párkrát kliknúť a všetko už zariadia vybrané programy. Doby defragmentovania sú už dávno preč (ak máte SSD disk, tak dokonca škodí – znižuje celkový počet zápisov; ak máte Windows7 a novší, rieši problém s trieštením údajov operačný systém sám).

Vyčistenie PC od zbytočných, nevhodných a škodlivých súborov a aplikácií má hneď niekoľko blahodarných efektov. Dôjde k uvoľneniu miesta na disku, užívateľ skráti dobu spustenia PC a akákoľvek činnosť bude o poznanie svižnejšia. V neposlednom rade sa potom môže znížiť hlučnosť PC, keďže nebude musieť napríklad ťažiť Bitcoiny (túto činnosť vykonáva PC, ktoré bolo zapojené do Bitcoinového poľa po inštalácii určitej verzii bittorrentového klienta uTorrent).

 

Ccleaner

Základný pomocník, ktorý si rozumie primárne s prehliadačmi, dočasnými súbormi, záznamami o prechádzaní stránok a pod.

Ak nastavíte plný priechod programu, počítajte s tým, že prídete o históriu prehliadania a s najväčšou pravdepodobnosťou budete odhlásení z najrôznejších webových služieb (Facebook, email, fóra, atď.).

Ccleaner

Wise Disk Cleaner

Chytré čistenie pevného disku.  V kombinácii s ďalším produktom rady Wise sa potom jedná o veľmi účinné kombo, ktoré si poradí so základnými užívateľskými nešvármi. Tie totiž plnia pevné disky balastom a zbytočnými/škodlivými súbormi.

Wise Disk Cleaner

Wise Registry Cleaner

Program Wise Registry Cleaner pomôže s nápravou záznamov v registroch. Pokiaľ si užívatelia nelámu hlavu s odinštalovaním softwaru, často pri mazaní odstránia iba fyzické súbory, ale v systéme tak nechajú záznamy o nich. Wise Registry Cleaner potom tieto problémy v registroch napraví.

Wise Registry Cleaner

Ashampoo Registry Cleaner

Ďalší vynikajúci nástroj na čistenie registrov – ak Vás trápia údaje o programoch, ktoré ste dávno zmazali/odinštalovali, siahnite práve do programu Ashampoo Registry Cleaner.

Ashampoo Registry Cleaner

Eusing Cleaner

Komplexný nástroj na čistenie PC. Vie zatočiť s dočasnými údajmi, chybnými záznamami v registroch, nazhromaždenými údajmi v prehliadačoch a pod.. Rozhraním sa veľmi podobá slávnejšiemu Ccleaneru.

Eusing Cleaner

Avast! Free Antivirus 2016

Ak na svojom počítači nemáte nainštalovaný antivírový software, neváhajte a túto ihneď chybu napravte.

K dispozícií je obrovské množstvo verzií zdarma, ktoré sa dokážu o bezpečnosť PC skvele postarať. Avast! je jednou z najznámejších svetových značiek. Niektorých užívateľov môže prekvapiť, že sa jedná o produkt českej spoločnosti.

avast! Free Antivirus 2016

Rada:  Ak riešite už existujúce vírové napadnutie, využite skvelú funkciu antivírusov, ktoré sa dokážu spustiť v špeciálnom režime ešte pred zavedením operačného systému. Vírusy tak ešte nie sú aktívne a je ľahšie ich lokalizovať a hlavne odstrániť.

Spybot Search and Destroy

Spyware síce patrí k tým najjemnejším druhom škodlivého softwaru, ale neexistuje dôvod, prečo ho vo vašom systéme nechávať žiť.

Klasikou na poli detegovania a odstraňovania tohto nevyžiadaného softwaru je program Spybot Search and Destroy, ktorý by mali užívatelia čas od času spustiť a nechať si tak PC skontrolovať.

Spybot: Search & Destroy

Autor: Redakcia  |   Publikované: 30.1.2017   |   Zobrazené: 7946x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  0 7 2 f f 8  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia