Stiahnut.sk

Tipy a triky pre Windows 8

Nie je pochýb o tom, že Windows 8 prináša úplne inú užívateľskú skúsenosť, než predchádzajúce systémy od Microsoftu. Bohužiaľ je súčasťou noviniek často aj nezvyk, nepochopenie, neznalosť a problémy, ktoré užívatelia s Windows 8 mnohokrát majú. Pozrime sa, ako používať Windows 8 a hlavne rozhranie Modern UI, efektívne.

Desktop: chcite naspäť užitočné tlačidlo Start

Najkontroverznejšej zmeny, ktorej sa Microsoft  v klasickom desktopovom prostredí Windows 8 dopustil, bolo odobratie tlačidla Start. Vráti sa až vo Windows 8.1 (Blue), ale ani tam nebude plniť úlohu, na ktorú sme zvyknutí už od Windows 95. Tejto téme sme sa už venovali v samostatnom článku, takže odporúčame prečítať, zapamätať a používať. Môžete tak urobiť TU.

Život uľahčujúce klávesové skratky

Aj keď je Modern UI prostredím hlavne pre dotykové displeje, s klávesnicou ide vždy všetko rýchlejšie. A to hlavne vďaka klávesovým skratkám, ktoré okamžite sprístupňujú aj pokročilé funkcie, pre ktoré je inak potrebné niekoľkokrát prejsť po displeji prstom alebo myšou. Naučte sa ich a ušetria vám kopu práce.

Windows – dostane vás na hlavnú obrazovku Windows.
Windows + Tab (vľavo nad Caps Lock) – zobrazí sa zoznam práve spustených aplikácií.
Windows + PrintScreen (PrtScr) – vytvorí snímok obrazovky. Ten nájdete v zložke Pictures - ScreenShots.
Windows + D – dostane vás na pracovnú plochu.
Windows + M – všetko minimalizuje.
Windows + F – vyhľadávanie.
Windows + E – otvorí prieskumníka Windows.
Windows + X – rýchly prístup.

Ako zatvárať aplikácie

Multitasking vo Windows 8 pre aplikácie Modern UI funguje veľmi podobne, ako na telefónoch a tabletoch. Však to aj je prostredie určené hlavne pre tablety. Otvorené aplikácie nemusíte vôbec zatvárať, ale ak to chcete urobiť, môžete zájsť myšou do ľavého horného rohu a zobrazia sa vám spustené súbory, ktoré môžete zavrieť pravým kliknutím myši.

Vyhľadávanie vás poteší

Veľmi podarené vo Windows 8 je vyhľadávanie ( a Windows 8.1 vraj bude ešte lepší). Stačí kliknúť na Windows+F a zadať názov toho, čo hľadáte. Zároveň si vyberiete, kde to chcete vyhľadávať, či už v Store, na internete alebo napr. v nainštalovaných aplikáciách. V Start Menu môžete dokonca len tak začať písať text a začne sa vyhľadávať.

Zdieľanie

Zdieľať, zdieľať, zdieľať, funkcia potrebná na sociálnych sieťach aj v pracovnom styku. Vo Windows 8 je zdieľanie veľmi jednoduché, pretože sa s ním už od začiatku počítalo ako s dôležitou súčasťou systému. K zdieľaniu sa dostane, keď prejdete myšou do pravého horného rohu obrazovky.

Ach tie dlaždice

Na dlaždice môžete mať akýkoľvek názor, pravdou však je, že sa s nimi príliš dobre nemanipuluje, pretože neposkytujú príliš voľnosti. Aj napriek tomu však nejakú manipuláciu znesú. Vo Windows 8 sa všetky nové aplikácie pripnú na hlavnú obrazovku (vo Windows 8.1 by to tak byť nemalo) a vy si ich môžete presúvať. Do určitej miery je možné meniť aj veľkosť dlaždice a to kliknutím na dlaždicu pravým tlačidlom myši a vybraním požadovanej akcie (vo Windows Blue bude opäť vylepšené).

Problémy? Pomôže obnovenie

S Windows 8 prišiel aj veľmi jednoduchý spôsob, ako obnoviť systém, keď sa niečo pokazí. Nájdete ho v položke Nastavenia – Všeobecné a môžete voliť hneď z niekoľkých spôsobov, ako obnovenie uskutočniť. Od „jemného“ až po absolútne, takže si dávajte pozor, na čo klikáte.

Autor: Redakcia  |   Publikované: 12.8.2013   |   Zobrazené: 9290x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  9 3 c f 1 1  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia