Stiahnut.sk

Čo sú dočasné súbory a ako ich odstrániť z počítača priamo vo Windows?

Vedeli ste, že dočasné súbory je možné odstrániť aj priamo v systéme Windows? Na to, aby ste sa zbavili takzvaných "temporary files" nepotrebujete žiadny program tretích strán. Dnes už to vie tento operačný systém spraviť sám, bezplatne, efektívne a najmä podrobne. Na zmazanie dočasných súborov z počítača vám odteraz bude stačiť tento jednoduchý návod.

Mazať dočasné súbory sa odporúča z času na čas a to najmä v starších alebo menej výkonných počítačoch. Môžete si tak uvoľniť miesto na disku, ale aj zrýchliť chod PC a zvýšiť plynulosť procesov.

Čo sú dočasné súbory v počítači a prečo ich pravidelne vymazávať?

Dočasné súbory v počítači sú digitálne útržky - kúsky dát, ktoré sa vytvárajú a používajú v programoch a aplikáciách počas krátkeho obdobia. Sú ako pozostatky vašich digitálnych aktivít uložené v krátkodobej pamäti.

Ide napríklad o systémové logy, cache a cookies, kópie dokumentov alebo údaje o prehliadaní internetu. Pre lepšiu predstavu – zmysel majú napríklad pri prehliadaní internetu. Prvá návšteva akejkoľvek stránky môže byť sprevádzaná dlhším načítaním stránky, pretože prehliadač si ukladá statické (nemenné) prvky webu do dočasnej pamäte.

Akákoľvek ďalšia návšteva rovnakej stránky už ale bude vyzerať tak, že načítanie prebehne omnoho rýchlejšie, pretože prehliadač tieto prvky nemusí načítať z webového serveru, ale z pamäte počítača (uložené dočasné údaje/súbory).

Je dobré vedieť, že tento typ súborov do počítača ukladajú mnohé programy, dokonca aj tie, s ktorými bežne nepracujete a neotvárate ich.

Prečo by ste sa teda mali obťažovať s ich vyčistením? Nuž, predstavte si úložisko svojho počítača ako uprataný pracovný priestor. Ak nepotrebné dočasné súbory pravidelne nečistíte, je to ako nechať si na stole hromadiť papiere, až kým sa z toho všetkého nestane jeden veľký neporiadok. Ako príklad programov zameraných na odstraňovanie dočasných súborov uvedieme napríklad CCleaner.

V prípade týchto súborov to môže zaťažiť váš drahocenný úložný priestor, spomaliť počítač a dokonca ovplyvniť jeho celkový výkon. Odstránenie dočasných súborov je ako malé jarné upratovanie počítača, ktoré zabezpečí jeho plynulý a efektívny chod a uvoľní miesto na disku. Alebo malá službička počítaču aj vám, ktorá výrazne pomáha udržiavať váš digitálny priestor v najlepšej kondícii.

Ako uvoľniť miesto v PC vymazaním dočasných súborov?

V počítačoch s operačným systémom Windows sa dá dostať k úložisku so všetkými jeho súčasťami, a teda aj dočasnými súbory. Môžete tak urobiť cez vyhľadávacie pole vľavo dole, do ktorého zadáte „Nastavenia úložiska“.

Zobrazí sa menu s Aplikáciami a súčasťami, obsahom na pracovnej ploche, dokumentami v PC aj dočasnými súbormi.

Po kliknutí na „Dočasné súbory“ sa všetok obsah zobrazí prehľadne rozdelený do kategórií s podrobným popisom, čo ktoré pole znamená. Tu si môžete určiť, ktoré súbory si ponecháte, a ktoré, naopak, zmažete.

Autor: Redakcia  |   Publikované: 8.1.2024   |   Zobrazené: 225x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  2 d 9 a 5 2  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia