Stiahnut.sk

Ako najlepšie zabezpečiť domácu WIFI sieť?

Máte domácu WiFi sieť alebo si jednu chcete zriadiť? Je to jednoduché a nadmieru praktické. Internet po celom dome za jedny peniaze, či už potrebujete pripojiť mobil, tablet, notebook, čítačku kníh alebo napríklad hernú konzolu. Lenže hlavná výhoda WiFi je aj jej slabinou, pretože "lieta" všade možne, aj mimo váš dom/byt. Signál siete je možné často zachytiť aj u susedov, ktorí sa bez zabezpečenia môžu k sieti pripojiť a špehovať ju, prípadne na nej parazitovať.

Riešením je šifrovanie, ktoré z vašej domácej WiFi siete urobí nedobytný hrad. Existujú rôzne spôsoby šifrovania aj ďalšie postupy, ktoré môžu zabezpečenie šifrovaním zvýšiť alebo aj zastúpiť, hoci nikdy tak efektívne, ako kvalitné šifrovanie.

Pripojte sa do svojho routeru

Nastaviť router, to je základ, ktorý musíte urobiť - pripojte ho káblom do svojho počítača a otvorte internetový prehliadač. Do neho miesto adresy zadajte IP adresu vášho routera, ktorú nájdete napísanú na tele routeru alebo v manuáli. Pravdepodobne budete musieť zadať heslo, ktoré je opäť na rovnakom mieste (a odporúčame ho zmeniť, pretože je univerzálne a poznať ho môže každý).

Rôzne možnosti zabezpečenia

V nastavení routeru máte k dispozícii hneď niekoľko spôsobov, ktorými môžete svoju sieť aspoň trochu ochrániť:

  1. Skrytie siete – sieť bude neviditeľná a je možné sa k nej pripojiť len po zadaní jej mena a hesla (pre väčšinu užívateľov neodporúčame)
  2. Zmena hesla k routeru – to by mala byť úplne prvá vec, ktorú urobíte
  3. Nastavenie šifrovania a hesla – to je jediná spoľahlivá metóda zabezpečenia vašej bezdrôtovej siete, preto sa jej budeme venovať vo zvyšku článku oveľa podrobnejšie

Šifrovanie

Šifrovanie zabezpečí vašu sieť, respektíve heslo k nej. Každý, kto sa bude chcieť pripojiť, bude musieť heslo zadať alebo prelomiť. Pri staršej technológii WEP to možné je, u technológie WPA je teoreticky šanca na prelomenie pomocou slovníka, kedy útočník (respektíve jeho program) zadáva jednotlivé heslá zo slovníka a snaží sa tak objaviť heslo.

WEP

Toto zabezpečenie je s nami už vyše 15 rokov a je značne zastarané. Už viac ako 10 rokov je jeho prelomenie otázkou chvíle. Neodporúčame teda používať, pretože odhodlaného útočníka WEP ani nespomalí.

WPA

WPA je pokračovateľom WEP, ktorý sa však tiež podarilo pomerne skoro prelomiť. Opäť neodporúčame voliť tento spôsob šifrovania.

WPA2

WPA2 je od roku 2006 absolútnym štandardom, ktorý sa dodnes chváli tým, že je neprelomiteľné (neplatí pre nevhodne zvolené heslá zo slovníka). Pokiaľ chcete zabezpečiť svoju Wi-Fi sieť, vždy zvoľte WPA2 v kombinácii s heslom, ktoré sa nevyskytuje v žiadnom slovníku a je kombináciou písmen a číslic, prípadne aj ďalších znakov.

Autor: Redakcia  |   Publikované: 10.6.2014   |   Zobrazené: 10147x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  a 6 8 4 1 c  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia