Stiahnut.sk

Nepodceňujte mobilnú bezpečnosť – Ako chrániť svoje dáta a súkromie

Význam antivírusových programov pre mobilné telefóny je často podceňovaný. Na tieto aplikácie je nazerané ako na zbytočných žrútov drahocennej energie, čo sa prejavuje znížením výdrže. Ani jedno z týchto tvrdení však nie je pravdivé.

Naopak, antivírusový program, najmä vďaka svojim ďalším funkciám, znamená neoddeliteľný kus softvéru, ktorý navyše batériu takmer nezaťažuje (pozri kapitolu nižšie). Uvedomme si, že mobilné telefóny a tablety čím ďalej viac nahrádzajú PC a že z nich nakupujeme, fotíme, ukladáme si dôležité informácie a podobne. Adekvátna ochrana je teda namieste.

Batéria

Začneme obavami o spotrebu elektrickej energie. Tú sa testerom z AV-Comparatives podarilo veľmi ľahko rozptýliť. Počas meraní totiž zistili, že žiadny z testovaných programov nezobral mobilnému telefónu viac ako 3% z kapacity batérie za deň.

Všetko pre zabezpečenie vášho mobilu nájdete TU

Áno, spotreba energie je u niektorých úkonov antivírusov masívna, ale ide vždy len o krátke časové úseky. Bolo tiež zistené, že antivírusové programy skenujúce v cloude sú o niečo energeticky náročnejšie, než konkurencia s každodennými aktualizáciami.

Rada: Nebojte sa, antivírus batériu vášho smartfónu ani tabletu nijak podstatne nezaťaží.

Detekcia

Detekciu zvládajú všetky antivírusové programy veľmi dobre. Žiadny vyložene neprepadol, čo je veľmi dôležité. Na druhú stranu je tento spôsob ochrany skôr menej zásadný. Bezpečnostné riziká ležia pri mobilných zariadeniach hlavne niekde inde, o čom sa dočítate v ďalšej kapitole článku.

Rada: Neinštalujte aplikácie z neoverených zdrojov a zostaňte pri Google Play/Apple Store.

Funkcie špecifické pre telefóny

Ťažisko možných materiálnych aj duševných strát je pri mobilných zariadeniach predsa len niekde inde, než na PC, hoci sa obe platformy funkčne značne zbližujú. Majú napríklad spoločnú zraniteľnosť pre phishing útoky, ktoré sú do veľkej miery závislé na informovanosti užívateľov, a celkovo sú oba systémy náchylné na chyby tých, ktorý ich ovládajú. Preto je veľmi zásadná webová ochrana, ktorá filtruje nebezpečné stránky, pred ktorými je užívateľ varovaný. Spoločná je aj ochrana proti malwaru, ale ten je u mobilných zariadení skôr okrajovým problémom.

Ako najdôležitejšiu možno vidieť ochranu mobilu/tabletu pred krádežou, respektíve stratou, ktorá je častejšia. Mobilné antivírusy majú veľa možností, ako sa s týmito situáciami pobiť a našťastie ich aj využívajú. Základom by mal byť vzdialený prístup s možnosťou vymazania všetkých dát na mobilnom telefóne aj SD karte, aby sa vaše citlivé informácie nedostali do nepovolaných rúk.

Wipe sa aktivuje napríklad SMSkou, alebo cez internetové rozhranie - záleží na tom, čo ktorý výrobca antivírusu zvolil (Avast napr. umožňuje oboje). Samozrejme, bolo by veľkou hanbou, keby neexistoval aj spôsob, ako svoj ​​telefón nájsť pomocou GPS - aj také funkcie existujú a na základe dopytu majiteľa umožňujú odoslanie GPS koordinátu.

Pomocou vzdialeného prístupu je telefóny možné cez väčšinu programov aj zamknúť, aby ste tým zlodejovi trochu znepríjemnili život.

Rada: Využite možnosti diaľkovej správy mobilného telefónu, či už na vymazanie dát pri strate/odcudzení, alebo na vyhľadanie telefónu cez GPS

Reklamy

Mobilné systémy sú pretkané reklamami. Pri Androide by sa reklamy dali označiť za samotný zmysel existencie, ale ani iOS alebo Windows Phone sa nevyhnú aplikáciám, ktoré sú vo veľkej miere adwarom. Hoci nejde o riziko bezpečnostné, niektorí užívatelia jednoducho vyššiu koncentráciu reklám neznesú a tak sa im môže hodiť antivírusový program, ktorý na podobné aplikácie upozorní a ušetrí tak nervy i čas svojim užívateľom.

Rada: ak chcete byť upozornení na adware, stiahnite si niektorý z antivírusov, ktorý si s ním poradí (ESET, Bitdefender,...)

Staré známe firmy

Čo sa mobilných antivírusov týka, tak sa nemusíte spoliehať na neznámych šarlatánov a neoverené start-upy. Môžete sa obrátiť na firmy, ktoré v brandži fungujú už mnoho rokov. Odporučiť musíme samozrejme český Avast, ktorý je podľa AV-Comparatives opäť medzi najlepšími, pričom jeho konkurentmi sú takmer výhradne platené riešenia. Dobre si počínajú ale aj ďalšie, ako je ESET, Kaspersky, alebo Bitdefender.

Zdroj: http://www.av-comparatives.org/wp-content/uploads/2012/09/avc_mob_201209_en.pdf

Autor: Redakcia  |   Publikované: 14.5.2023   |   Zobrazené: 4495x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  0 2 0 f e 7  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia