Stiahnut.sk

Drony zmenia svet, keď im to dovolíme

Dron je vlastne obyčajné bezpilotné lietadlo. Názov drone sa však čoraz viac spája s predstavou malého bezpilotného lietadla alebo helikoptéry, ktorú možno využiť na mnohé činnosti, niekedy aj bohumilé, zatiaľ čo pod bezpilotným lietadlom si predstavíme skôr využitie vo vojenskom prieskume a boji. Napriek tomu však obidva pojmy v zásade splývajú, a keď hovoríme o dronoch, môže ísť o prieskumné lietadlo počítajúce stavy ohrozených zvierat, lietajúcu kameru fotografujúcu nehnuteľnosť na predaj, ale aj útočný stroj určený k likvidácii nepriateľov bez ohrozenia zdravia vojakov.

Výhody dronov

Drony sú lacné a šikovné. Malé lietajúce stroje dokážu manévrovať, a keď spadnú, nič strašné sa nemusí stať, či už s ohľadom na finančnú stratu na drone, alebo na spôsobenú škodu na okolie. Ak je dron vybavený kamerou, zastane prácu oveľa drahších zariadení, či už pri filmovaní, novinárčine, alebo tam, kde sú podobné stroje novinkou, napríklad pri filmovaní a fotení nehnuteľností realitnou kanceláriou.

Cena, pre jednotlivca dostupná, pre väčšie spoločnosti a štáty až zanedbateľná, spolu s unikátnou použiteľnosťou pre bezpečné plnenie najrôznejších úloh, robí z dronov zásadný nástroj, ktorého dôležitosť v budúcnosti len porastie.

Kontroverzia spojená s dronmi

Drony sú, ako každá technológia, zneužiteľné. Je tak ľahké s nimi narušovať súkromie a to aj nevdojak, že sa o ich masívnejšom použití v mestskej zástavbe príliš neuvažuje. Ďalším problémom je manévrovateľnosť dronov - v zásade veľmi dobrá, avšak opäť je problém v mestskej zástavbe, tentoraz z dôvodu nepredvídateľného a pomerne silného prúdenia vzduchu. Možnosť, že drona vezme prievan a hodí ho do drôtov elektrického vedenia je nielen úplne reálna, ale tiež hojne spomínaná ako dôvod pre ich všeobecný zákaz. Najväčším problémom aj do budúcnosti bude ale otázka ochrany súkromia, ktoré dron dokáže narušiť s úplnou ľahkosťou a nenápadnosťou - ak vám pripadá, že sa bulvárni novinári už teraz dostanú všade, predstavte si, čo dokážu s dronmi. O susedoch nehovoriac...

Možnosti využitia…

…sú neobmedzené. Až na jednu výnimku sa nebudeme zaoberať vojenskými, napriek tomu nájdeme tucet zásadných polí, na ktorých drony slávia, alebo čoskoro zaznamenajú veľký úspech.

Netušené možnosti pre novinárov

Investigatívna novinárčina zažije s dronmi žatvu. Nebezpečné miesta už nebudú žiadnou prekážou - v prípade straty drona pôjde o škodu viac než znesiteľnú, čo sa nedá (naozaj nedá?) povedať o životoch žurnalistov. Tešiť sa môžeme aj na zábery z rôznych uhlov, ktoré by boli inak možné len s pomocou helikoptéry, ktorá je predsa len trochu drahšia a nápadnejšia.

Dodávky tovaru alebo napríklad pizze

Niektoré spoločnosti by drony rady využívali ako automatizovaného logistického pomocníka, ktorý by dovážal najrôznejšie zásielky. Veríme, že by dron svojou ohľaduplnosťou k tovaru a dôslednosťou predbehol mnohých poštárov a roznášačov, takže jediným problémom zostáva pohyb v mestskej zástavbe.

Priezkum a priama pomoc pri prírodných katastrofách

Drony sa dokážu pohybovať aj v miestach, ktoré sú pre ľudskú nohu nedostupné. Zasiahnu tak aj na miestach, kam by sa pomoc dostala neskôr (neskoro) a môžu účinne pomôcť – s donáškou liekov, potravín i vody. Navyše sa pomocou nich dajú ľahšie lokalizovať preživší a snaha záchranárov sa potom naštartuje tým správnym smerom.

Inšpekcia strojov, napríklad ťažobných

Už dnes sa drony používajú pre dohľad nad ťažobnými vežami, ktoré zo zeme pumpujú ropu. Dostanú sa aj na miesta, kam človek nie, alebo len s veľkým rizikom, takže ide o bezpečnejšiu a účinnejšiu prevenciu rozsiahlejších problémov technického charakteru, ktorým sa občas ťažobné stroje nevyhnú.

Pomoc pre záchranárov

Hľadanie osôb v ťažko prístupnom teréne je pre drony hračka. Vďaka svojej veľkosti môžu efektívne prehľadávať aj miesta, kam sa človek (bezpečne) nedostane. Vďaka tomu môžu byť aj užitočnejšie ako neporovnateľne drahšie (na obstaranie aj prevádzku) vrtuľníky.

Monitorovanie zvierat v divočine

Drony dokážu automaticky a spoľahlivo monitorovať pohyb a stavy divokých zvierat, čo pomôže prírodovedcom v ich bádaní. Potenciál vidíme aj v ochrane pred pytliakmi, kedy by drony mohli naraziť na pozostatky činnosti ľahšie a rýchlejšie, než sa to darí ochrancom prírody.

Dohľad nad hospodárstvom

Dron, najlepší priateľ poľnohospodárov? Aj to sa môže stať, pretože kontrola rozsiahlych hospodárstiev môže zabrať naozaj dlhý čas - s dronom to pôjde rýchlejšie, dôslednejšie a lacnejšie.

Mocný nástroj v rukou polície

Drony sú ako kamery v uliciach, len sa voľne pohybujú v priestore a dokážu tak zasiahnuť presne tam, kde polícia potrebuje. Špehovanie zločincov a podozrivých sa javí ako samozrejmé využitie, avšak opäť narážame na problém s ochranou súkromia…

Kontrola odľahlých miest

Či už kvôli ochrane prírody, alebo dohľadu nad štátnymi hranicami, drony dokážu bez väčších zásahov ľudského personálu vykonávať dohľad nad určitým územím.

Úžasné športové reportáže

Adrenalínové aj bežné športy sa s využitím dronov ešte viac priblížia divákom v televíziách. Nemôžeme asi čakať, že budeme Messimu pozerať cez rameno, pretože takýto nastrelený dron by bol asi poriadny problém, ale pri športoch, kde nič nepredvídateľne nelieta vzduchom nám dron ponúkne fantastické zábery.

Realitky už sa na drony trasú

S využitím fotiek a videí, ktoré drony za pár minút dokážu zaobstarať z rôznych výšok a uhlov, sa budú reality predávať samy. Efektné reklamy si pritom bude môcť dovoliť každá realitka pre každý objekt, pretože drony sú lacné.

A bulvárni novinári tiež

Tiež vám pripadá, že sú paparazzovia málo drzí a že tie topless fotky slávnej herečky mohli zaobstarať z väčšej blízkosti? Áno, drony to umožnia a nejaká ochrana súkromia bude jedno ako novinárom, tak aj čitateľom.

Dodávky lekárskeho vybavenia do prvej línie aj na území nepriateľa

A je tu ono jediné vojenské použitie, ktoré sme spomínali. Drony sa používajú aj k útoku, ale dokážu zachraňovať životy. Prekĺznuť okolo nepriateľov a dodať potrebné lekárske vybavenie je pre drony hračka, avšak vplyv je zásadný.

Autor: Redakcia  |   Publikované: 25.11.2014   |   Zobrazené: 9363x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  d 8 a 9 0 5  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia