Stiahnut.sk

Turistika v mobile: Najlepšie aplikácie nielen do Českej a Slovenskej prírody

Poznávanie malebnej krajiny Českej republiky a Slovenska vám výrazne uľahčia prémiové turistické aplikácie, ktoré môžete mať stále so sebou. Tieto digitálne nástroje sú priam nenahraditeľné pre začínajúcich aj skúsených turistov, pretože poskytujú podrobné online aj offline mapy, informácie o trasách, navigáciu v reálnom čase, informácie o ubytovaní aj recenzie iných turistov.

Či už plánujete krátku jednodňovú alebo viacdňovú túru, s týmito turistickými aplikáciami sa v Česku a na Slovensku nestratíte. Pomôžu vám nájsť najlepšie trasy, skontrolovať podmienky na ceste a dokonca si môžete aj zaznamenávať svoj postup. A keďže sú špecializované práve na tieto krajiny, môžete sa tešiť na naozaj podrobné informácie, „podpultovky“ a rôzne tipy a triky na zapadnuté cestičky či úžasné scenérie s možnosťou prespať na zaujímavých miestach.

Mapy.cz

Na začiatok si predstavíme do našich končín a do Európy všeobecne vynikajúcu aplikáciu Mapy.cz. Tá ponúka aktualizované a prehľadne spracované mapy, ktoré je možné stiahnuť a využívať offline. Teda presne tak, ako sa na turistike patrí. Nemusíte sa tak báť straty signálu ani prílišného vybíjania batérie.

Mapy.cz ponúkajú mapy prispôsobené na turistiku s prehľadne značenými cestami, ubytovaním, recenziami používateľov daných lokalít či podrobným spracovaním outdoorových aktivít v danej oblasti. Mimoriadne obľúbená je nielen pre svoje rozsiahle pokrytie, ale aj používateľsky prívetivé prostredie. Aplikácia je pre turistov po Česku, Slovensku a Európe všeobecne alfou a omegou. K dispozícii sú aj desiatky iných máp pre Android a iPhone, stačí si len vybrať tú preferovanú.

AllTrails

Ďalšou odporúčanou aplikáciou s podobným zameraním ako Mapy.cz je AllTrails, ktorá sa môže pochváliť rozsiahlou databázou viac ako 5 000 turistických trás len v Českej republike a približne rovnakým počtom aj na území Slovenska. AllTrails poskytuje podrobné mapy, recenzie používateľov a fotografie, čo uľahčuje výber ideálnej túry na základe vašich preferencií a úrovne zručností.

Funkcie GPS sledovania a offline mapy aplikácie sú obzvlášť užitočné na udržanie trasy bez obáv zo straty signálu v odľahlejších oblastiach. Výhodou sú informácie od aktívnej komunity turistov, ktorá prispieva cennými radami o rôznych lokalitách a môžete tak robiť aj vy.

Mapy sa líšia pre turistov, bežcov a cyklistov, nechýba monitorovanie vašej aktivity alebo informácie o kvalite ovzdušia v danej lokalite, počasie alebo peľová situácia v reálnom čase. Mapy a trasy sú v 3D a využitie nájdete po celom svete, obdobne ako s českými Mapami.

Aplikace do přírody

Aplikace do přírody je nie až tak známou, ale o to hodnotnejšou aplikáciou pre turistov, najmä teda po Českej republike. Ide doslova o skrytý poklad pre všetky dobrodružné duše, ktoré hľadajú inšpirácie na túry po krajine plnej známych aj neznámych miest, ako aj miesta na prespatie.

Aplikácia spracúva desiatky tisíc cieľov – miesta k prespaniu, drobné pamiatky, studničky, prázdne domy, hrady/zámky/zrúcaniny, vodné mlyny –, ktoré sú prehľadne členené do kategórií. U každej lokality je k dispozícii podrobný popis, nechýbajú ani funkcie ako rozšírená realita, ktorá nádherne zobrazí staré fotografie v mieste, kde sa práve nachádzate, prípadne si užijete aj staré mapy. Aplikace do přírody funguje aj bez internetového pripojenia a pre rodiny s deťmi potešia napríklad rôzne výzvy pri objavovaní Česka na mape.

Aplikácia vznikla zo stále existujúcej aplikácie Boudy, chaty, bivaky, ktorá už síce nie je aktualizovaná, ale stále ponúka cenný zdroj informácií, ak hľadáte iba miesta na prespatie po ČR.

Zaži Tatry

Pre turistov chystajúcich sa do Tatier nesmie v smartfóne chýbať aplikácia Zaži Tatry. S ňou sa dajú tieto majestátne hory spoznať tak, ako ste doteraz netušili. Keďže ide o špecializovanú turistickú aplikáciu pre Tatry, je spracovaná tak podrobne, ako to len šlo.

Na pohorie sa dá pozrieť z vtáčej perspektívy a v 3D mape, ktorá zahŕňa skoro 200 štítov, desiatky plies, 16 vodopádov a 21 chát a horských hotelov. Nechýba viac ako 200 turistických chodníkov s navigáciou s možnosťou ukázania aktuálnej polohy a prevýšenia.

Pre turistov prahnúcich po informáciách sú k dispozícii legendy o vzniku Tatier, fotografie, články a informácie o živote v nich a celkovo množstvo informácií podaných pútavo a pre každú špecifickú oblasť. A keďže sa pohybujeme vo vysokohorskom prostredí, predpoveď počasia nesmie chýbať.

Na kole i pěšky

Cykloturistika po Českej republike bude lepšia s aplikáciou Na kole i pěšky. Turistom v mobile poskytne tipy na zaujímavé miesta, výlety po cyklotrasách pre danú oblasť a rôzne záujmové body.

Nechýbajú ani atrakcie a pamiatky spolu s informáciami o strave, prenocovaní alebo napríklad aj o dobrých vínach v danej lokalite. Pri lokalitách sú vždy uvedené kontakty (ak je to možné) a podrobné popisy. Všetko prispôsobené pre cyklistov.

 

Ďalšie skvelé turistické aplikácie

Predpoveď počasia na mobil

Medzi výbavou žiadneho turistu by nemala chýbať spoľahlivá mobilná predpoveď počasia. Nech už sú plány akékoľvek, ide sa do hôr, na dlhú trasu po nížinách alebo je v pláne cesta na bicykli, sledovať počasie sa vyplatí. Vyberať môžete z desiatok skvelých aplikácií s predpoveďou počasia.

Rozhliadni sa

Ak sa chystáte na turistiku či výlet na Slovensku, poteší vás aplikácia Rozhliadni sa. V nej získate informácie o všetkých rozhľadňách v okolí, objavíte zaujímavé lokality s informáciami o doprave, podrobnými popismi alebo turistickými mapami a sprievodcom.

PeakFinder Earth

Vášnivých vysokohorských turistov či horolezcov poteší aplikácia PeakFinder Earth, ktorá zobrazuje panoorámu viac ako 300 tisíc vrchov po celom svete vrátane územia Slovenska a Česka. Názvy okolitých kopcov sú samozrejmosťou, rovnako ako nadmorské výšky, takže získate lepší prehľad o tom, na čo sa pozeráte. Nechýbajú offline mapy a jediné, čo potrebujete, je GPS poloha. Aplikácia pracuje s internými senzormi kompasom a gyroskopom.

Skály ČR

Skály ČR vás zase prevedú kompletnou databázou českých skál v prehľadnej mape. Aplikácia je primárne určená pre horolezcov a funguje aj offline.

Výlety a zábava s deťmi

No a ak plánujete trasy s celou rodinkou po Českej republike, určite sa bude hodiť aplikácia Výlety a zábava s deťmi. Rôzne tipy na skvelé trasy, členenie výletov podľa dopravného prostriedku, prehľadné kategórie, zaujímavé články o lokalitách a mnoho vyžitia pre celé rodiny. 

 
Autor: Redakcia  |   Publikované: 22.5.2024   |   Zobrazené: 167x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  2 d d 5 4 4  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia