Stiahnut.sk

Google Inbox – inteligentná alternatíva k Gmailu

Emailovej službe od Googlu, Gmailu, sa tu venujeme pomerne často. Je stredobodom všetkých služieb Googlu (vrátane mobilného OS Androidu) a aj sám o sebe je veľmi kvalitný a extrémne rozšírený. Nedávno Google ponúkol užívateľom úplne nový spôsob, ako s emailmi zaobchádzať. Paralelne s Gmailom tak dnes existuje Inbox, ktorý sa bude páčiť hlavne ľuďom, ktorí majú radi "čistý stôl“.

Inbox pristupuje k emailom ako k úlohám. Ak vybavíte email, ten vám zmizne do archívu (v Inboxe ide o zložku Vybavené). V doručenej pošte teda vidíte len tie emaily, s ktorými budete chcieť ďalej pracovať - v ideálnom prípade teda môže byť táto zložka aj prázdna. Trio najdôležitejších zložiek doplňujú ešte Odložené, kam sa presúvajú emaily, s ktorými sa teraz nechcete zdržovať a ktoré vám majú znovu prísť (objaviť sa v priečinku Doručené) neskôr.

Toto základné členenie je stredobodom Inboxu, ale existuje ešte jedna možnosť, ako si dôležité emaily udržať pred očami. Môžete to urobiť tak, že si email alebo celú skupinu emailov pripichnete - pripichnuté emaily budú na vrchu zoznamu Doručené a navyše majú aj vlastný priečinok, do ktorého sa dostanete kliknutím na ikonu pripináčika v pravej časti horného menu (hneď vedľa vyhľadávacieho riadku).

Ako Inbox získať a začať ho používať

Tento nový systém je prístupný cez webový prehliadač a v mobilnom telefóne/tablete. Ak ho chcete používať, dokonca si ho najprv musíte stiahnuť do mobilu a tam sa prihlásiť (dostupný je pre iOS a Android). Inbox síce môžete používať zároveň s Gmailom, ale to len teoreticky, pretože rozčlenenie emailov v rámci Inboxu dáva zmysel práve iba tam - po prispôsobení pošty pre tento nový program sa potom v Gmaili pošta hodí väčšinou do archívu (Všetky správy) a na to Gmail nie je stavaný, na rozdiel od Inboxu.

Inbox ponúka aj pomerne extrémnu voľbu - v Nastaveniach si môžete vybrať, že všetky vybavené emaily sa nepresunú do archívu, ale rovno do koša, čo rozhodne neodporúčame, pretože správy v koši sú automaticky po 30 dňoch mazané.

Automatické triedenie emailov

Prvá výraznejšia interakcia s Inboxom spočíva v zapnutí zoskupovania emailov do rôznych skupín. Tie si môžete vybrať - väčšina je jasne daná a preddefinovaná. Môžu sa vám tak zoskupovať emaily reklamné, nákupy (potvrdenie internetových transakcií), finančné (výpisy a správy z bánk), správy zo sociálnych sietí a napríklad z fór. Špeciálnou kategóriou sú ale emaily spadajúce do kolónky Automatické. To sú v zásade všetky ostatné emaily, u ktorých sa Google o nejaké to triedenie musí snažiť výrazne viac. Agreguje vám tak napríklad emaily od konkrétneho človeka, z konkrétnej služby a podobne. Treba podotknúť, že aj kategórie Nákupy, Financie, Sociálne siete, Reklamy a Fóra sú ďalej rozdelené podľa konkrétneho kanála (Facebook, Twitter, Google Play, Paypal, mBank,...). Napriek tomu je to práve zložka Automatické, na ktorú by ste si mali dať najväčší pozor, pretože tu sa Google môže pokojne spliesť, hoci automatika funguje pomerne spoľahlivo.

Ak by vám takéto triedenie nestačilo, môžete si vytvoriť aj štítky, ktoré naozaj týmto štítkom správy označia, takže sa to prejaví aj v Gmaili, keby ste ho chceli používať zároveň s Inboxom. To je v zásade všetko, čo s Inboxom môžete robiť. Ide o zásadne zjednodušenú alternatívu k Gmailu, ktorá je zameraná na produktivitu a uľahčenie práce užívateľom. Ocenia ho aj ľudia, ktorým je príjemné, keď majú všetko porobené a v kolónke "musím urobiť" im trčí nula položiek.

Na druhú stranu nevie Inbox nič špeciálne a nastaviť Gmail, aby sa správal podobne, nie je zas tak zložité, navyše Inboxu chýba bohatá nadstavba, ktorú má Gmail naozaj premakanú. Napriek tomu si dovoľujeme odhadovať, že Inbox bude svojou filozofiou vyhovovať ľuďom viac ako Gmail, ktorého pokročilé možnosti využíva iba zlomok z celkového počtu užívateľov.

Ďalšie drobnosti

S Inboxom už si nemusíte posielať emaily, aby ste na niečo nezabudli (ak ste túto zvrátenú metódu používali ako autor tohto článku) - miesto emailu si nastavíte Pripomenutie. To sa vám zobrazí v Doručených správach (môžete si ho aj pripnúť ako ktorýkoľvek mail).

Ďalším nutným detailom je implementácia chatovacej služby Hangouts. Bohužiaľ sa zdá, že inštaláciou Inboxu prichádzate o vyskakovacie okno, ktoré vás na nové správy v chate upozornilo, keď ste používali Gmail. To však môže byť iba dočasné.

Autor: Redakcia  |   Publikované: 30.6.2015   |   Zobrazené: 4467x

Značky

Podobné články

Diskusia

Daniel Olah
Daniel Olah

Dakujem!!!!!!!!!!!!!!!!

04.09 19:25 reagovat

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  d 8 3 0 2 c  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia