Stiahnut.sk

Komunikačné programy pre váš počítač

Mnoho z nás už cez internet komunikuje snáď viac, než bežným spôsobom a ako je zdravé. Spôsobov online komunikácie je navyše šialené množstvo, tak si v tom poďme urobiť poriadok. V prvom diele nášho špeciálu si predstavíme obľúbené klasické programy, ktoré si môžete nainštalovať do počítača. V nasledujúcich týždňoch vás potom čakajú ešte dva diely, jeden o webových aplikáciách, ktoré nemusíte ani inštalovať a ďalšie o podobnom softvéri pre mobilné telefóny.

ICQ

Legendárny program I Seek You má u nás takú tradíciu, že je používaný aj cez svoju zastaranosť hojne dodnes. V ôsmej verzii sa navyše autori pochlapili a konečne sa nám do rúk dostáva program, ktorý je použiteľný, nielen efektný a preplácaný. Okrem samotných ICQ účtov je podporovaná aj komunikácia cez Facebook chat a tiež Google Talk, čo v podstate znamená, že sa s novým ICQ dorozumiete v podstate naprieč všetkými dôležitými chatovacími platformami okrem Skype, ktorý napokon nenájdete ani v ostatných podobných programoch.

Hlavné výhody: lokalizácia do češtiny, podpora hlavných komunikačných platforiem, v ČR a na SVK dôverne známy program, i obrazová a hlasová komunikácia

Alternatíva: QIP, Miranda, Pidgin, Trillian, Kopete

Miranda

Pomerne unikátny klient Miranda IM je vo všetkých ohľadoch lepší, než samotné ICQ. A to vďaka trom základným výhodám. Po prvé, Miranda je malý a na výkon nenáročný softvér, ktorý plynule beží aj na veľmi slabých počítačoch. Po druhé, Mirandu ani nemusíte inštalovať, stačí ju rozbaliť, takže si ju môžete prenášať napríklad na USB kľúči. Po tretie, Mirandu je možné rozširovať pomocou pluginov, takže v základe ide o jednoduchý a prehľadný program, ktorý ale môžete naučiť úplne všetko. Podporovaná je aj komunikácia cez Skype, Twiter, IRC a mnoho ďalších, stačí si nainštalovať príslušný plugin.

Hlavné výhody: pluginy, mizivá záťaž PC, nemusí sa inštalovať, prehľadnosť a jednoduchosť, žiadne reklamy

Alternatíva: Pidgin, QIP

QIP

QIP patrí medzi obľúbené alternatívy ICQ, hoci ho nesprevádza práve dokonalá povesť. Veľká roztrieštenosť verzií a podivný ruský spam však nezabránili masovému rozšíreniu. QIP je totiž schopný komunikovať nielen s ICQ účtami, ale aj s rozšírenými možnosťami priamo cez QIP účet. Pre rôzne verzie QIPu vzniká veľa grafických tém a stovky smajlíkov a ďalších rozšírení, takže sa nemusíte báť, že by ste sa nudili. Celkovo ide ale skôr o zbytočnosti, ktoré komunikáciu nijako výrazne neuľahčujú, či nespríjemňujú.

Hlavné výhody: rozšírenie o ďalšie vzhľady a smajlíky, podpora IRC a pluginov, bohaté možnosti nastavenia

Alternatíva: ICQ, Miranda, Pidgin

mIRC

mIRC je klientom pre najstarší IM protokol IRC. Klient zvláda všetko možné aj nemožné, ale iba v rámci IRC - neženie sa do súboja s ICQ a ďalšími modernejšími systémami. Zostáva verný všetkým výhodám i nevýhodám klasickej IRC komunikácie. Akokoľvek je to vyspelý a kvalitný nástroj, trochu nás mrzí, že ide iba o trial, ktorý si bez zaplatenia jednorazového poplatku 20 dolárov naplno neužijete.

Hlavné výhody: perfektný klient pre IRC siete

Alternatíva: Miranda, Pidgin, Kopete

Skype

Tento program asi nemusíme dlho predstavovať. Patrí medzi základné piliere online komunikácie. Preslávil sa hlavne možnosťou hlasovej a obrazovej komunikácie, ale zvláda aj "obyčajný" chat. Jeho najväčšou devízou je ale rozšírenosť – ak si chcete zadarmo zavolať cez internet, pravdepodobnosť takmer rovnajúcej sa istote hovorí, že budete musieť použiť Skype, pretože ostatné podobné programy sú skôr na okraji záujmu, hoci ponúkajú napríklad aj oveľa viac možností.

Hlavné výhody: jednoduchá hlasová (obrazová i textová) komunikácia cez internet, Skype má skoro každý

Alternatíva: Ventrilo, MumbleTeamSpeak

Facebook Messenger

Chcete sa rozprávať s ľuďmi cez Facebook chat, ale nechce sa vám celý deň visieť na Facebooku, či už z dôvodu neustáleho lákadla, alebo jednoducho preto, že to zle vyzerá (napríklad v práci)? Riešením je program Messenger, ktorý vás udrží v spojení s priateľmi na Facebooku bez toho, aby ste museli navštíviť túto návykovú sociálnu sieť priamo. Samozrejme, Messenger dovoľuje aj prácu so statusmi.

Hlavné výhody: Facebook chat bez nutnosti navštevovať Facebook.com

Alternatíva: ICQ, Miranda

TeamSpeak

TeamSpeak poznajú hlavne nadšenci počítačových hier, ktorým príliš nezáleží na kvalite zvuku. V posledných verziách sa ale aj na tom zapracovalo, takže je TeamSpeak naozaj univerzálnym nástrojom pre skupinovú komunikáciu. Samozrejmosťou je systém miestností a veľmi rozsiahle možnosti nastavenia právomocí jednotlivých užívateľov. Užívateľské rozhranie je podarené, ale aj tak máte možnosť si ho ľubovoľne upraviť cez skiny a pluginy.

Hlavné výhody: bezplatné skupinové telefonovanie, systém miestností, kompatibilita naprieč platformami (Win, Mac, Linux)

Alternatíva: Ventrilo, Mumble

Autor: Redakcia  |   Publikované: 30.12.2013   |   Zobrazené: 12442x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  3 2 d d 7 5  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia