Stiahnut.sk

iOS7: Beta je tu, čo ponúka?

Na svojej veľkolepej konferencii WWDC Apple podľa očakávaní predstavil nový iOS vo verzii 7. Pre vývojárov už je na stiahnutie k dispozícii jeho betaverzia a my vám teraz povieme, na čo všetko sa môžu priaznivci jabĺčok tešiť – je toho naozaj veľa.

Dizajn

Zmena vzhľadu prostredia určite udrie do očí každého ako prvá. Systém vyzerá úplne inak. Áno, layout ikon na úvodnej obrazovke a horizontálne rolovanie medzi ponukami zostali zachované, no to je asi všetko. Ikony samotné sú úplne nové, ploskejšie a modernejšie.

Prostredie sa naopak snaží napodobniť 3D, nakoľko sa pri náklone zariadenia pohybuje pozadie, čo vytvára dojem plastickosti. Efekt je to vskutku zaujímavý, avšak celkom zbytočný. Zmenou si prešli tiež priečinky, ktoré budú po novom môcť obsahovať viac položiek. Vylepšené boli aj najrôznejšie efekty pri pohybe v iOS, takže všetko pôsobí ešte živšie.

Gestá

Veľkou zmenou sú gestá, ktoré boli pôvodne predstavené na iPadoch. Konečne sa ich dočkajú aj užívatelia iPhonov, takže budú môcť listovať v histórii Safari, medzi emailami a podobne. Gestami sa otvárajú aj notifikačné a kontrolné centrum či vypínajú bežiace procesy. Praktický dôsledok je jasný – jednoduchšia a rýchlejšia práca s mobilom.

Funkcie

Samotné fungovanie telefónu a aplikácií bolo tiež pozmenené. Poďme sa pozrieť na jednotlivé novinky:

Safari

Nová verzia obľúbeného prehliadača prináša efektné rolovanie medzi záložkami a tiež príjemnejšie minimalistické prostredie. Veľkým plusom je podpora gest.

Notifikačná lišta

Funguje obdobne ako na telefónoch s Androidom a ponúka aj podrobný náhľad na kalendár.

Kontrolné centrum

Opäť inšpirácia notifikačnou roletkou Androidu. Z kontrolného centra je možné ovládať pripojenie (WiFi, režim v lietadle, ...), AirDrop (viac o ňom nižšie), hudobný prehrávač a pár ďalších funkcií ako svetlo, kalkulačka alebo fotoaparát.

Fotoaparát a galéria

Aplikácia fotoaparátu prišla s viacerými novinkami, od jednoduchšieho aplikovania filtrov, až po prepínanie fotografických režimov pomocou gesta. Galéria bola obohatená o automatické triedenie fotografií podľa rôznych kritérií (tradičné albumy zostali zachované).

AirDrop

AirDrop je funkcia na jednoduchšie zdieľanie kontaktov a ďalších údajov s ostatnými iOS zariadeniami pomocou Wi-Fi.

Multitasking

Najviditeľnejšou zmenou je nový systém kariet pre bežiace aplikácie (značne inšpirovaný neúspešným WebOS). Noviniek je ale oveľa viac, predovšetkým v oblasti inteligentnej správy bežiacich aplikácií a ich aktualizácie podľa vašich zvykov, kvality pripojenia a pod.

Vývojári už teraz, ostatní na jeseň

Vývojári si už môžu betaverziu, bez problémov použiteľnú na iPhone 4S a iPhone 5, stiahnuť a nainštalovať do svojich prístrojov. Ostatní musia počkať do jesene, kedy bude predstavený (asi) aj nový iPhone, v ktorom budú prístupné všetky vychytávky iOS 7. Staršie modely sa budú musieť trochu uskromniť, hoci pri iPhone 5 predpokladáme len minimálne obmedzenia. Už dnes je však takmer isté, že iPhone 4S bude kvôli absencii 5Ghz WiFi ochudobnený o AirDrop.

Autor: Redakcia  |   Publikované: 18.6.2013   |   Zobrazené: 3784x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  5 d 8 3 9 d  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia