Stiahnut.sk

Metro Exodus pre PC vyjde exkluzívne na Epic Games Store

Herná platforma Steam platila dlhú dobu za jediného zástupcu v odbore, akýsi monopol medzi hernými klientmi. Postupne sa objavil rad ďalších platforiem. Tie ale väčšinovo hostili vlastnú produkciu (Origin, Battle.net, Uplay, R * Games Social Club a pod.), čo bol jednoducho logický krok v optimalizácii zárobkov. U hry Metro Exodus ide o niečo trošku iné a situácia dosť možno predznamenáva novú, konkurenčnú dobu na poli herných obchodov a platforiem.

Metro Exodus mení Steam za Epic Games Store

Pokiaľ máte radi pútavé akčné hry z postapo prostredia a súčasne nie ste nadšení z trendu, kedy si každý vývojár vytvára svojho vlastného herného klienta, máme pre vás jednu dobrú a jednu zlú správu. Tou dobrou správou je fakt, že Metro Exodus, tretí diel postapokalyptickej akcie z prostredia rádioaktivitou zničeného Ruska, vyjde už za dva týždne, a to 15., respektíve 14. februára 2019 (USA verzus Európa). Zlou správou je potom zaradenie hry medzi exkluzivity nového herného obchodu Epic Games Store. Pre spustenie hry si tak budete musieť nainštalovať nové herného zástupcu menom Epic Games Launcher. Vzhľadom k tomu, že ide o rozhodnutie, ktoré vydavateľ Deep Silver zverejnil až na konci januára, sa všetko trošku zamotáva. Steam totiž Metro Exodus ponúkal v predobjednávkach už nejakú dobu. S oznámením ponuku stiahol, ale už uskutočnené predobjednávky zachoval. Hráči, ktorí si hru na Steame stihli zakúpiť, si ju tam tak budú môcť aj zahrať. Zvyšok PC hráčov sa bude musieť vrhnúť do nových vôd v podobe Epic Games Launchera a rozšíriť si tak sadu ikoniek herných klientov na ploche svojho počítača.

Exkluzivita pre Epic Games Store platí presne jeden rok, takže ak sa vám nechce inštalovať nového klienta, môžete si počkať na Steam vydanie na Valentín roku 2020.

Začína exodus hier zo Steamu?

Metro Exodus a jeho odchod zo Steamu rozhodne nebol prvým prípadom, kedy niekto opustil najväčšiu PC hernú platformu (pozri nedávny odchod The Division 2, za ktorým ale stojí štúdio s platformou vlastnou). Rozhodne však nejde o výrazný krok, ktorý v hernom a hlavne vývojárskom svete bude silne rezonovať. Nejde totiž o nič iné, než o percentá zo zárobku, ktoré musí vydavateľ odovzdať danej hernej platforme. Pri Steame ide o 30 %. Valve, ktoré Steam vlastný, vám poplatok zníži, ak predáte určité množstvo kusov (maximálne však na 20%). Epic Games Store oproti tomu požaduje "obyčajných" 12% z ceny a to bez ohľadu na počet predaných kusov. A aj keď je pravdepodobné, že na Steame by sa hry predalo väčšie množstvo, rozdiel v poplatku je tak výrazný, že sa vydavateľ dohovoril s Epicom. Ten navyše poriadne šliape do pedálov - používatelia si každé dva týždne môžu stiahnuť jednu hru zadarmo (Subnautica, Super Meat Boy, What's left of Edith Finch) a ak sa im podarilo pritiahnuť dve tak silné mená ako The Division a Metro, možno očakávať, že o ďalších ešte skoro budeme počuť.

Autor: Redakcia  |   Publikované: 4.2.2019   |   Zobrazené: 3079x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  4 8 5 4 e 2  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia