Stiahnut.sk

Najlepšie čítačky elektronických kníh k Vianociam

Hovoríte si, že Kindle je synonymom elektronických čítačiek a nemá zmysel hlbšie vyberať? To môže byť omyl, pretože konkurencia slávnej čítačky od Amazonu už dospela a v niektorých ohľadoch dokáže ponúknuť aj viac, než originál. Nebudeme však zastierať, že Kindle je stále najlepší, len nie pre každého. Začneme samotnými výrobkami, ale pod nimi máte aj dôležité informácie, ktoré vám urobia v problematike čítačiek jasnejšie.

Najlepšie čítačky

Čítačka je skvelý darček pod stromček pre každého náruživého aj príležitostného čitateľa. Väčšina dnešnej značkovej produkcie zvláda svoju úlohu veľmi dobre, napokon ide o veľmi špecificky zamerané zariadenia. Napriek tomu sú rozdiely medzi jednotlivými značkami a modelmi celkom markantné.

Amazon Kindle

Chcete základnú a lacnú čítačku, na ktorú sa dá spoľahnúť? Kindle piatej generácie nie je vôbec drahý a splní všetky priania začínajúcich i náruživých konzumentov elektronických kníh. Iba ak holdujete formátu EPUB, musíte sa pripraviť na nutnosť prevodu kníh v tomto formáte, pretože žiadna čítačka od Amazonu tento otvorený štandard nepodporuje.

Hlavné výhody: Cena, kvalita, obchod Amazon

Cena: 80 €

Amazon Kindle Paperwhite (2013)

Tam, kde sa bežný Kindle drží tradície a za dobrú cenu ponúka klasické funkcie, tam je Paperwhite asi najpokročilejším modelom na trhu vôbec. Jeho displej je biely, nie šedivý, čo znamená aj oveľa vyšší kontrast a čitateľnosť. Navyše obsahuje svetlo, v druhej generácii modelu navyše dokonale rovnomerné, ktoré nasvecuje displej, nie podsvecuje, čo je dôležité pre príjemné čítanie po dlhší časový interval. Paperwhite druhej generácie je tiež veľmi rýchly ak celkovému prekresleniu (bliknutiu) displeja nedochádza tak často, ako v prípade starších displejov. Pravdepodobne najlepšie čítačka súčasnosti. Ak vám nevadí nákup tovaru z USA, môžete ju mať už za 120 dolárov + poštovné a DPH.

Hlavné výhody: Vysoký kontrast, (biele pozadie displeja), integrované nasvietenie, rýchlosť

Cena: 160 € (líši sa podľa parametrov a verzie čítačky)

Kobo Aura HD

Kobo Aura HD je priamym protivníkom Kindle Paperwhite a nepočína si zle. Boduje hlavne rozšíriteľnou pamäťou, väčším výberom fontov, podarenou úvodnou obrazovkou a obrovským rozlíšením displeja, ktorý má trochu neštandardných 6,8 palcov, takže je väčšia ako bežné šesťpalcové čítačky vrátane Kindle. A samozrejme, na rozdiel od Kindle si poradí aj s EPUB formátom. Je však drahšia a to v SR aj v USA.

Hlavné výhody: Vysoké rozlíšenie displeja, integrované nasvietenie, väčší displej

Cena: 183 €

Nook Simple Touch

Vynikajúca čítačka Nook je skvelou voľbou pre všetkých, ktorí chcú Kindle bez Amazonu a s EPUB. Za nízku cenu dostanete čítačku, ktorá je postavená na veľmi výrazne upravenom Androide. Jej používanie je však úplne jednoduché a intuitívne. Čítačka ponúka aj pokročilé funkcie, ako je prihlásenie sa na sociálne siete a zdieľanie svojich knižných zážitkov s priateľmi cez Twitter, Facebook, alebo Gmail.

Hlavné výhody: Previazanosť so sociálnymi sieťami, nízka cena, kvalita

Cena: 80 €

Nook Simple Touch GlowLight

Aj Barnes & Noble (obchod stojaci za Nook) musí mať svoju podsvietenú čítačku, respektíve ju mal už pred Amazonom. Výborná čítačka je inak vlastne rovnaká ako Nook Simple Touch. Je rýchla a veľmi dobre sa ovláda.

Hlavné výhody: Minimálne odrazy svetla od displeja, kvalitné užívateľské prostredie, integrované nasvietenie

Cena: 140 €

JetBook Color

Ak chcete niečo extra, JetBook Color vás rozhodne nesklame. Je to totiž plne farebná čítačka, ktorá však nestráca výhody e-Ink displeja, pozri úplne posledný odsek článku o technológii e-Ink Triton. Nevýhod je ale bohužiaľ naozaj hodne - čítačka je naozaj obrovská a displej reaguje iba na dodávané dotykové pero. Prekresľovanie je stále typicky e-Inkové, takže obraz často bliká. Bohužiaľ je čítačka aj pomerne pomalá (otvorenie knihy, pohyb v menu), teda by sme ju odporučili hlavne trpezlivým čitateľom. A tiež majetným, pretože cena okolo 520 € ďaleko prevyšuje všetku konkurenciu.

Hlavné výhody: Veľký farebný displej, vysoké rozlíšenie displeja

Cena: 520 €

Čítačka vs. čítanie na tablete

Ako sa tablety usídľujú v čoraz väčšom množstve domácností, preberajú aj jednu funkciu čítačky. Nie je to žiadny div, ľudia na LCD displejoch čítajú bežne, či už na PC, alebo mobilných telefónoch. Tablety navyše disponujú všetkými potrebnými funkciami a veľkým displejom. Bohužiaľ, stále sa na dlhodobé čítanie veľmi nehodia. Dôvodom je predovšetkým podsvietenie, ktoré unavuje oči, a tiež zlá čitateľnosť na priamom (a občas i nepriamom) slnku. Hoci bežnej čítačke chýba farebný displej a atraktivita tabletov, stále ide o jasnú prvú voľbu, teda druhú, hneď po skutočnej knižke.

Nechce sa vám kupovať čítačka? Stiahnite si aplikáciu do mobilu a tabletu, ktorá vám ju nahradí!

Funkcie

Čítačky ponúkajú mnoho funkcií, ktoré priamo s čítaním nesúvisia. Môže ísť o internetový prehliadač, prehrávanie hudby a podobne. Zásadné sú však funkcie, ktoré sa čítania dotýkajú:

Dotykový displej

Nejde až o takú výhodu, pretože e-ink displeja nemožno plynule ovládať dotykom. Napriek tomu sa môže dotykové ovládanie hodiť a disponuje ním dnes snáď už väčšina čítačiek.

Nasvietenie

Elektronický atrament má výhodu v tom, že si vystačí s okolitým svetlom, ako klasická kniha. V tme však nejaký zdroj svetla potrebuje a vďaka nasvieteniu nebudete musieť rozsvecovať lampičku. Čítajte si kedykoľvek, kdekoľvek a bez ohľadu na úroveň svetla okolo vás.

WiFi

Väčšina čítačiek podporuje pripojenie k internetu a nákup v online kníhkupectvách, prípadne požičiavanie kníh a v niektorých prípadoch aj ďalšie špeciality (sociálne siete, internetový prehliadač, ...). Niektoré disponujú aj 3G pripojením (Simka ani dátový tarif netreba).

Veľkosť

Čím menšia čítačka, tým lacnejšia a prenosnejšia. To je všetko, nad čím sa musíte zamyslieť. Chcete čítať na veľkom deväťpalcovom displeji, alebo na menšom šesťpalcovom, ktorý ale môžete mať schovaný vo (väčšom) vrecku?

Ekosystémy

Samotné čítačky nie sú tak dobrý biznis, ako obsah na ne predávaný, teda časopisy a knihy. Preto býva čítačka napojená na veľkú knižnicu, v ktorej si môžu majitelia vybrať a kúpiť knižky podľa svojej ľubovôle.

Amazon

Amazon je najväčší, ale väčšina diel je v angličtine. Zároveň tiež nepodporuje formát EPUB (o ňom nižšie), ale svojim zákazníkom ponúka veľa výhod. Ak si vyberiete z knižiek, ktoré Amazon ponúka, nikde sa o vás lepšie nepostarajú.

Barnes & Noble

Ďalší obrovský obchod s knihami, Barnes & Noble, má tiež vlastnú čítačku, Nook, ktorá patrí k najlepším. Okrem toho zvláda aj slobodný formát EPUB.

EPUB

Ide o formát, v ktorom väčšina e-kníh (okrem tých na Amazone) existuje. Univerzálny formát bohužiaľ trochu sabotuje Amazon, ale prevod z EPUB do Kindlom podporovaného formátu nie je zas tak zložitý a slúži k nemu rada programov - mnohokrát ide navyše o lepší variant, ako čítačky, ktoré epub "podporujú", ale zobrazia ho len mizerne.

Čiernobiele alebo farebné?

Táto otázka už sa u čítačiek rieši dlho, ale drvivá väčšina sa stále obmedzuje na displej, ktorý zobrazí len odtiene šedej. Budúcnosť je však ružová a všelijako inak farebná a v súčasnej dobe existujú prinajmenšom dve (veľmi rozdielne) technológie, ktoré farbu do klasických čítačiek prinášajú.

Stupne šedej

Klasika je stále najlepšia, obzvlášť s novými a kontrastnejšími displejmi, ktoré jednoducho na čítanie kníh, novín i väčšiny časopisov stačia.

Mirasol

Mirasol je technológiou, o ktorej sa hovorí už dlho. Vybavená ňou bola aj jedna čítačka od Kyobi, ktorá bežala na Androide a fungovala ako klasický tablet, ktorý sa vďaka Mirasole ale hodil aj na čítanie na priamom slnku a neunavoval oči. Dnes je Mirasol súčasťou napríklad smart hodiniek od spoločnosti Qualcomm, ktorá za technológiou Mirasol stojí. Objavia sa v budúcnosti ďalšie čítačky s týmto výnimočným displejom? Dozaista, pretože Mirasol kombinuje výhody LCD a e-Ink displejov fenomenálnym spôsobom.

e-Ink Triton

Triton ide na všetko inak, narozdiel od Mirasolu. Ide vlastne o klasický e-Ink displej so všetkými neduhmi a výhodami, teda pomalým prekresľovaním, ale zato s dlhou výdržou. Do tohto displeja je ale vložená ďalšia, pasívna vrstva, ktorá čiernobiele mení na farebné. Výsledky sú naozaj fantastické, len čítačky s týmto displejom nie sú z najlacnejších. Pozri čítačka JetBook Color.

Autor: Redakcia  |   Publikované: 23.12.2013   |   Zobrazené: 10747x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  9 6 8 9 3 a  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia