Stiahnut.sk

Top 5: Najlepšie generátory obrázkov umelou inteligenciou

V rámci technológií spojenými s tvorbou obrázkov sa tento rok bez debaty najviac skloňovalo spojenie umelá inteligencia. Trend zaplavil internet a ktokoľvek si mohol a stále môže vytvoriť obrázky na rôzne témy. Stačí len zadať niekoľko výrazov a AI vám vygeneruje nádnerné, ale aj vtipné či groteskné obrázky.

Z pohľadu používateľov to pritom funguje veľmi jednoducho. Jednotlivé nástroje (alebo generátory obrázkov, ak chcete), pracujú s miliardami už existujúcich obrázkov a fotografií, ktoré sú využité podľa vami zadaných slov. Stačí tak vložiť niekoľko indícií, akým smerom sa má nástroj uberať, chvíľu počkať a voilà, váš obrázok podľa zadaných slov je na svete.

Nový druh umenia, na ktorý netreba mať ani talent, otvoril svetu možnosti, ako tvoriť na akúkoľvek tému. Existuje síce pár obmedzení, ako napríklad ochrana pred tvorbou propagačných alebo dezinformačných obrázkov, ale open-source povaha nástrojov na to jednoducho nestačí. Jeden z najznámejších nástrojov na tvorbu obrázkov umelou inteligenciou je Dall-E, ktorý denne vygeneruje približne 2 milióny nových obrázkov.

Zďaleka už ale na trhu nie je jediným nástrojom využívajúcim umelú inteligenciu na produkovanie obsahu. Tento rok hneď niekoľko jemu podobných programov prešlo z beta verzie do štádia, kedy sú k dispozícii pre všetkých. Okrem Dall-E sme tak privítali aj Midjourney alebo DreamStudio. Dokonca aj spoločnosti Meta a Google oznámili práce na svojich vlastných projektoch, ktoré budú pomocou AI produkovať aj videá. Konkrétne ide o Make-A-Video a Imagen Video nástroje. No a trend sa dotkol aj mobilných telefónov s aplikáciami ako Wonder, Dream alebo Starryai.

Práve nerozhodnosť veľkých spoločností pri uvedení svojich vlastných nástrojov na trh otvorila priestor menším spoločnostiam, ktoré nie sú pod takým drobnohľadom, ako ich úspešnejšie náprotivky. Téma je to stále čerstvá a neprebádaná, no ozajstní umelci už vyjadrujú svoju nespokojnosť. Zvlášť, keď nástroje môžu pracovať aj s ich dielami bez ich vedomia a regulácie či nároku na odmenu. 

Pri správnej kombinácii ľudského faktoru a umelej inteligencie ale vznikajú nádherné obrázky, ktoré sa po úpravách napríklad vo Photoshope stávajú hotovými umeleckými dielami. Aké sú tie najlepšie nástroje na tvorbu obrázkov pomocou umelej inteligencie? Poďme sa pozrieť na 5 najznámejších a najkvalitnejších z nich.

Dall-E

Asi najznámejším nástrojom je od prepuknutia AI šialenstva Dall-E. Pomenovaný je podľa nesmrteľného Salvádora Dalího, ako aj po rozkošnom robotovy od Pixaru WALL-E. Donedávna bol k dispozícii len pre hŕstku vybratých šťastlivcov v beta testovaní, ale aktuálne už je dostupný úplne pre všetkých.

Okrem kvalitných výstupov podľa zadaných slov ponúka ešte jednu možnosť – nahratie vlastného obrázku a následné nové editačné možnosti. Pri prvom registrovaní a otvorení programu majú používatelia k dispozícii 50 kreditov, ktoré môžu využiť na tvorbu 25  setov po 4 obrázky. V mesačných intervaloch potom na účet prichádza vždy 15 kreditov, ktoré otvárajú možnosti na tvorbu nových obrázkov.

Pre tých nedočkavých je tu vždy možnosť dokúpiť kredity za reálne peniaze. Rozlíšenie obrázkov je vždy 1024 x 1024 pixelov, ale v editačnom nástroji je možné kvalitu obrázka ešte o čosi navýšiť. V blízkej dobe bude Dall-E k dispozícii aj v niektorých produktoch od Microsoftu, napríklad ako súčasť Bing prehliadača s názvom "Image Creator".

Midjourney

Druhým najznámejším nástrojom v zozname je bezpochyby Midjourney, ktorý funguje na rovnakom princípe ako Dall-E. Stačí tak zadať niekoľko slov a program vám v priebehu pár desiatok sekúnd vygeneruje obrázky podľa zadaných kritérií. Zaujímavosťou je, že funguje primárne cez aplikáciu Discord, kde musíte zavítať do kanála "newbies".

Po registrácii a prihlásení do kanála na Discorde ďalej zadáte "/imagine" a za to slová v angličtine, ktoré chcete, aby obrázok obsahoval. Dostanete 2x2 náhľad štyroch obrázkov, ktoré môžete ďalej zväčšiť, ak sa vám páči výsledok, a to na celých 1664 x 1664 pixelov, alebo si jednoducho vytvoríte variácie.

K dispozícii máte zadarmo 25 obrázkov podla vášho zadania, po vyčerpaní limitu si za ďalšie výtvory už musíte zaplatiť. Ako Dall-E, aj Midjourney ponúka nádherné kreácie a vo vysokom rozlíšení a právom sa obidva nástroje radia k tomu najlepšiemu z oblasti tvorby obrázkov umelou inteligenciou.

Dream Studio Lite

Obľúbenou webovou alternatívou je aj DreamStudio Lite. Je k dispozícii v prehliadačoch na PC aj mobilných zariadeniach a nevyžaduje žiadne špeciálne kroky, ako napríklad používanie spolu s Discordom. Práve podpora smartfónov je to, prečo po nástroji siahne mnoho používateľov.

K dispozícii je zadarmo pre každého používateľa a bezplatne ponúka 200 generovaných obrázkov. Následne je potrebné si za každú snímku navyše priplatiť. Z hľadiska dizajnu a používateľskej jednoduchosti ide o vydarený nástroj, ktorý ponúka viaceré skryté funkcie v postrannom paneli.

Nechýba ani návod, ako funkcie používať. Engine po generovaní ponúka predvolene len 1 obrázok, ale je možné nastavenie zmeniť na zobrazenie 9 výsledkov naraz. Základný obrázok má rozlíšenie 512 x 512 pixelov a ak sa rozhodnete pre ponechanie obrázka, je možné toto rozlíšenie zvýšiť na dvojnásobné.

Craiyon

Dall-E mini. Tak sa v počiatkoch hovorilo nástroju Craiyon, ktorý sa snažil robiť presne to, čo jeho známejší náprotivok. Craiyon je k dispozícii úplne zadarmo a nemusíte sa ani nikam registrovať. Nevýhodou je, že sa v programe zobrazujú reklamy, ktoré môžu niektorých používateľov vyrušovať.

Jednoduché pracovné prostredie je k dispozícii na webe Craiyon.com, ktoré je navyše optimalizované aj pre mobilné zariadenia. Ak sa rozhodnete nástroj používať častejšie, nechýba ani oficiálna mobilná aplikácia.

Po zadaní výrazov na tvorbu obrázka počkáte niekoľko minút, počas ktorých sa spustia reklamy. Nevýhodou oproti ostatným OpenAI nástrojom na generovanie obrázkov je rozlíšenie obrázkov len 256 x 256 pixelov bez možnosti akokoľvek ho zväčšiť. Výhodou zase, že máte neobmedzené množstvo pokusov.

Wonder

Program Wonder poteší všetkých tých, ktoré chcú o čosi viac prispôsobiť výsledný obrázok svojim potrebám. Ide o nástroj, kde je možné zvoliť štýl, v akom sa obrázky vygenerujú. Samozrejme, existuje aj možnosť, kedy sa necháte prekvapiť a všetko si nastaví Wonder sám.

K dispozícii je vo verzii zadarmo, kedy máte k dispozícii 3 dni na vyskúšanie. Po uplynutí tohto časového obdobia si môžete predplatiť program na týždeň, alebo za 29.99 dolárov získate celoživotné predplatné. Zaujímavosťou je, že Wonder je k dispozícii iba v mobilnej verzii, konkrétne v aplikácii pre Android a iOS zariadenia.

Pri každom obrázku je možné vyskúšať možnosť re-create, kedy vám umelá inteligencia ponúkne nový obrázok v inom štýle. Ak si náhodou želáte úplne niečo iné, stačí si vytvoriť nový AI model. Ak sa vám výsledok páči, môžete ho kladne ohodnotiť alebo si ho stiahnuť do mobilu. Všetok obsah, ktorý si neuložíte, sa automaticky vymaže. S rozlíšením obrázkov je to veľmi sľubné, pretože sú generované v 1024 x 1536 pixelovom rozlíšení.

 
Autor: Redakcia  |   Publikované: 19.11.2023   |   Zobrazené: 4665x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  f 2 0 5 b c  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia