Stiahnut.sk

Aký je rozdiel medzi Minecraft Java a Bedrock edíciou a ktorú verziu zvoliť?

Aký je rozdiel medzi verziami Minecraft Java a Bedrock? Na túto otázku pravdepodobne nepoznajú odpoveď nov hráči, ktorí s hrou ešte len začínajú. Nie je to vôbec zložité, ale ak chcete hrať plnohodnotne s priateľmi, musíte sa v rozdieloch orientovať. Zatiaľ čo Minecraft Java je oficiálnym názvom pôvodnej hry od Mojangu z roku 2009, verzia Bedrock je novším prírastkom, ktorý má pod palcom Microsoft od roku 2017. S príchodom novej verzie došlo k zlúčeniu a nahradeniu konzolovej, mobilnej a PC hry pod jednu verziu.

Toľko stručný úvod s hlavným zámerom obidvoch verzií. Bedrock je multiplatformný, čo znamená, že sa dá hrať na mobiloch, konzolách aj PC na rovnakých serveroch. Táto verzia tak nepozerá na to, na akej platforme hráte. No a vďaka nedávno vydanému Minecraft Launcheru si môžete všetko nainštalovať v jednom prostredí. Rozdielnosť ale ide, ako to už býva zvykom, ešte viac do hĺbky. Poďme sa teda pozrieť na to, ako hlboko. 

Rozdiely medzi Minecraft Java a Minecraft Bedrock verziami

Aj keď je rozdielov pomerne veľa, zameriame sa len na tie najhlavnejšie, ktoré ovplyvňujú gameplay aj hranie na rôznych platformách. Tak napríklad je rozdiel v generovaní sveta a spôsobe spracovania jednotlivých blokov. Líši sa chovanie minerálu Redstone, príkazy v Java verzii buď nefungujú, alebo fungujú inak v Bedrock verzii a zmeny nájdeme aj v ekosystémoch módov alebo v skinoch.

Oproti Java verzii nemá Bedrock k dispozícii režimy Hardcore ani Spectator, no na druhej strane ponúka multiplatformné hranie, kedy môžu hrať spolu hráči z akejkoľvek platformy ako mobil, PC či konzola. Pristavme sa na chvíľku ešte pri módoch.

Obidve verzie Minecraftu sa k nim stavajú svojsky. Minecraft Java, ktorý je na svete už dlho, má s módmi bohatú históriu a ponúka v nich skvelé možnosti od vývojárov aj komunity, ako si hru osviežiť. To je všetko úplne ZADARMO!

Na druhej strane Minecraft Bedrock edícia síce módy a rôzne obsahové packy síce ponúka, no väčšinou sú spoplatnené pre každú platformu zvlášť. Dokonca aj nástroje na tvorbu módov nie sú zadarmo a hráči si tak musia ešte zaplatiť, aby mohli niečo nové vytvoriť. Aspoň PC hráči môžu byť o čosi pokojnejší, pretože niektoré PC módy podporujú obidve verzie – ako platenú, tak aj tú zadarmo.

Multiplayer v edícii Minecraft Java a Bedrock

Prístup k multiplayeru je to, v čom sa obidve verzie Minecraftu líšia azda najviac. V podstate ale platí všeobecne toto pravidlo: Ak chcete s niekým hrať Minecraft, musíte používať obaja rovnakú verziu. A teda hráči edície Java môžu hrať len s hráčmi, ktorí hrajú Minecraft Java a to isté platí aj o Bedrock komunite. 

Každý si tak musí zvážiť, ktorú verziu si vyberie, prípadne na akej platforme bude hrať. Na PC ale ešte dôležitejšie, aby ste sa správne rozhodli vopred, pretože napríklad Bedrock verziu získate iba cez Windows 10 a Windows 11 obchod. Ako Java, tak aj Bedrock sú k dispozícii v rámci PC Games Pass predplatného.

Cross-play. Kde áno a kde nie?

Ako sme už spomínali, vo verzii Bedrock je úplne jedno, na akej platforme hráte, pokiaľ aj vaši priatelia používajú rovnakú edíciu Bedrock. zahráte si tak napríklad z mobilu spolu s konzolovými alebo PC hráčmi a nebudete nijak obmedzovaný. Cross-play je tak v tomto prípade povolený. Je ale známym faktom, že multiplayerové online servery sú v rámci Bedrock verzie o čosi menej zaplnené než tie na Jave. Minecraft Java cross-play nepodporuje.

Existuje ale cesta, ako obmedzenia v rámci verzií obísť. Ide o neoficiálny a voľne dostupný GeyserMC plugin, vďaka ktorému si hráči z Bedrocku môžu zahrať aj s tými mastiacimi na verzii Java. Po stiahnutí, inštalácii a dodržaní pokynov k pluginu sa tak budú môcť pripojiť k rovnakým serverom.

Tak ktorú verziu Minecraftu vybrať?

Hráči na konzolách a mobiloch veľmi na výber nemajú. Minecraft Bedrock je pre nich ako stvorený, nakoľko Java edícia tieto platformy nepodporuje. Pokiaľ ide o PC hráčov, tí sa môžu rozhodnúť, čomu dajú prednosť. Ak majú kamarátov, ktorí hrajú napríklad na mobiloch alebo konzolách, asi siahnu po Bedrocku aj za cenu nižšieho hráčskeho zážitku kvôli viacerým obmedzeniam.

Na druhej strane Java edícia pre PC poskytuje hráčom oveľa viac možností, ako si užiť kockovaný svet dosýtosti: Väčšie a staršie online servery, rozsiahlejšie módy a oveľa viac možností, prepracovanejší engine.

Autor: Redakcia  |   Publikované: 14.8.2022   |   Zobrazené: 1963x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  5 8 d 2 6 3  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia