Stiahnut.sk

Tieto aplikácie najviac vybíjajú batériu mobilu. Máte ich nainštalované?

Pri výbere mobilu je pre mnohých používateľov smerodajné, ako dlho vydrží jeho batéria. Pretože už máme aplikácie na všetko, trávime so smartfónom v ruke veľkú porciu dňa. Preto aj nové mobily po dni intenzívneho používania večer jednoducho vypovedajú službu a je potrebné ich dobiť.

Výdrž už nezávisí len od kapacity batérie, ale aj od aplikácií, ktoré používame. Náročnosti nainštalovaných aplikácií na spotrebu batérie sa venoval portál pCloud.

Analýzou stovky najpoužívanejších „appiek“ prišli so závermi, ktoré z nich si najviac ukrajujú z batérie. Veľkým testom prišli aj k výsledkom o najväčších „žrútoch“ pamäte a aplikáciám, ktoré mobil najviac spomaľujú.

Ako zvýšiť výdrž batérie mobilu?

Všetky nainštalované aplikácie sa nejakým spôsobom podieľajú na spotrebe batérie smartfónu. Nemusíte ich ani používať, no z baterky ukrajujú aj v „pokoji“ na pozadí. Ak potrebujete, aby vám mobil vydržal viac, určite zvážte odinštalovanie aplikácií/hier, ktoré pravidelne (alebo vôbec) nevyužívate.

Rovnako tak si vždy, keď ich nepoužívate, vypínajte mobilné dáta, Bluetooth aj GPS. Práve tie dokážu ukrojiť z batérie veľké percentá aj pri neaktivite. Z dlhodobého hľadiska je potom odporúčané nabíjať mobil do približne 85 % (teda nie doplna) a nechať ho vybiť do 25 % a nie nižšie.

Batériu určite potešíte, keď si budete telefón nabíjať originálnou nabíjačkou, ktorú ste k mobilu dostali. No a ak sa chystáte von, dbajte na to, aby telefón nebol vystavený prílišným výkyvom teplôt. Nenechávajte smartfón na mraze ani na priamom slnku.

Aplikácie s najväčšou záťažou na batériu mobilného zariadenia

Pri hodnotení 100 najpoužívanejších aplikácií sa v pCloud zamerali na trojicu faktorov. Aké funkcie aplikácie používajú (poloha alebo napríklad kamera), ako využívajú batériu a či majú k dispozícii tmavý mód (dark mode). Na základe zozbieraných dát potom priniesli prehľadný sumár aplikácií, ktoré „zabíjajú“ baterku najviac.

Mnohé z aplikácií možno vo svojom zariadení mať nebudete, pravdepodobne ste o nich ani nikdy nepočuli. No nájdu sa aj také, ktoré sú na Slovensku a v Česku medzi používateľmi veľmi obľúbené.

Prvej dvadsiatke podľa zamerania jasne dominujú sociálne siete. Facebook, Instagram, YouTube, WhatsApp, Snapchat aj LinkedIn využívajú ďalších 11 dostupných funkcií mobilu ako poloha, kamera, mikrofón, Wi-Fi, fotografie a pod. Znamená to, že sú pre batériu záťažou, aj keď ich práve nepoužívate a sú spustené len na pozadí.

Zo spomenutých len Instagram ponúka aj tmavý mód, s ktorým sa dá ušetriť až 30 % batérie. Na prvých dvoch miestach sa umiestnili fitness aplikácia FitbitVerizon s online bankovníctvom. Obidve využívajú až 14 z celkového počtu 16 funkcií na pozadí vrátane 4 najnáročnejších – fotoaparát, Wi-Fi, mikrofón a poloha.

Do prvej dvadsiatky najnáročnejších aplikácií na batériu sa dostali napríklad aj Skype, Uber, Amazon, Telegram či Booking. Celý zoznam si môžete pozrieť nižšie.

Porovnať aplikácie, kde každá slúži na niečo iné, nie je ľahká úloha. pCloud sa o to ale predsa len pokúsili, pričom zohľadňovali využívanie funkcií na pozadí ako prístup k fotkám/súborom, používanie Wi-Fi, prácu s kontaktami, mikrofón, volanie, kalendár, mobilné dáta, polohu, úložný priestor, využitie internej pamäte či identitu. Cestovné aplikácie zaberajú v telefóne v priemere najviac pamäte RAM (United Airlines, Uber, Lyft) aj donáškové aplikácie Bolt, Wolt a Bistro.

Prvá päťdesiatka aplikácií

Do prvej päťdesiatky aplikácií najviac zaťažujúcich telefón sa dostali aj Reddit, Twitter, Spotify, Shazam, McDonald, Netflix, TikTok, Slack, Duolingo, Paypal, SoundCloud či Amazon Prime.

Riešením tak môže byť voľba aplikácií, ako aj spôsob, ako ich využívate. Rovnako tak je odporúčané pozrieť sa na povolenia jednotlivých „appiek“, prípadne zredukovanie v štýle výberu len jednej donáškovej aplikácie namiesto piatich, výber jednej streamovacej služby alebo uprednostnenie cestovnej aplikácie, ktorá vám vyhovuje najviac.

To všetko sú ale krajné riešenia, kedy si treba zvážiť, či vám ušetrenie niekoľkých percent batérie stojí za obmedzenie pohodlia a možností voľby mať v mobile všetko, čo chcete

Autor: Redakcia  |   Publikované: 1.9.2023   |   Zobrazené: 1397x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  5 6 1 b 3 a  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia