Stiahnut.sk

Playstation 4 vs. Xbox One

V minulých týždňoch sa dvaja z troch hlavných hráčov na poli herných konzol odhodlali predstaviť svoje nadchádzajúce mašinky, označované za ôsmu generáciu konzol. Obaja majú na čom stavať a hoci sa dlho zdalo, že Xbox 360 zvalcuje svojho konkurenta od Sony, Playstation 3 zviedol a stále zvádza veľmi vyrovnanú bitku o srdcia hráčov. Ktorú konzolu si kúpite vy? Dobrá správa ja, že obe budete pravdepodobne môcť získať už počas tohto roka!

Čo bolo, je a bude

Hernému biznisu vládnu čím ďalej, tým viac tri slová: social, casual a online, často spojené do jedného (pre hard-core hráčov nechutného) celku. S novými trendmi sa však musia popasovať aj veľké konzoly a to vrátane priamej konkurencie, ktorá raketovo rastie predovšetkým v podobe smartfónov s narastajúcim výkonom a väčšími displejmi či tabletov.

Playstation 4 sa na prvý pohľad stále drží v dobe, kedy konzola slúžila iba na hranie. Podľa toho vyzerala aj konferencia, na ktorej bol predstavený – točila sa predovšetkým okolo hier a napriek tomu, že sociálne a online funkcie budú pri Playstation 4 vymakané do detailov, pôjde hlavne o stroj pre pravoverných hráčov.

Xbox One začína tlačiť na pílu a snaží sa predať do väčšieho množstva domácností, ktorým chce ponúknuť mnoho mimohernej zábavy (čítajte nižšie), teda aspoň podľa toho, ako bolo koncipované slávnostné predstavenie. Nedá sa však predpokladať, že by Xbox bol z hernej stránky nejako ochudobnený a stále pôjde o konzolu par excellence s kvantom exkluzívnych titulov a pekelným výkonom.

Wii U a ostatné

Konzola Wii U už tu s nami pár mesiacov je a ide o historicky prvú konzolu ôsmej generácie. Prečo sa jej v našom porovnaní nevenujeme bližšie? Najmä preto, že jej hardvér nemôže konkurovať systémom od Microsoftu a Sony. Nintendo skrátka zvolilo inú cestu, rovnako ako pri siedmej generácii, kedy bolo hlavnou prednosťou Wii revolučné ovládanie a zacielenie na príležitostných hráčov. Hoci obdivujeme tabletový ovládač Wii U, porovnanie s hardvérovou namakanou a inam smerujúcou konkurenciou nemá väčší zmysel. Hry na Wii U sú po technologickej stránke skôr na úrovni momentálnej generácie konzol, čomu zodpovedá aj spektrum titulov, ktoré sú na Wii U často zo súčasnej generácie portované.

Aby sme boli úplní, do ôsmej generácie sú radené aj handeldy Nintendo 3DS (3DS XL) a Sony Playstation Vita. Do budúnosti sa za ôsmu generáciu možno budú považovať systému typu NVIDIA Shield, Steam Box alebo Ouya.

Výkon

Čo sa výkonu týka, mal by zodpovedať tomu, čo od nového herného hardvéru očakávame. Obaja konkurenti vsadili na grafické karty o AMD/ATI, mnohojadrové procesory a 8GB operačnej pamäte. Vzhľadom na to, že väčšina vývojárov bude chcieť vydávať svoje hry s minimom práce navyše na obe konzoly, nedá sa očakávať drastický rozdiel vo vizuálnej podobe hier. Výnimkou budú exkluzívne tituly, akými sú dielka od Naughty Dog pre Playstation (Uncharted, Last of Us) alebo Turn 10 Studios pre Xbox (séria Forza).

Vzhľad

Podľa obrázkov sa zdá že nový Xbox  One bude pôsobiť nesmierne obyčajne a archaicky a Sony by sa muselo s svojím doposiaľ nepredstaveným dizajnom Playstationu vskutku snažiť, aby sa mu podarilo vytvoriť niečo obyčajnejšie a nudnejšie. Ide však o otázku vkusu a budeme radi, ak sa pod článkom rozohní správna plamenná diskusia s vašimi názormi.

Aktualita: Design Playstation 4!

Ovládače

Na prvý pohľad sa viac činilo Sony, ktoré predstavilo ovládač DUALSHOCK 4 s tlačidlom pre okamžité zdieľanie a tiež dotykovou plôškou. Čo sa týka Microsoftu, zmeny sú na prvý pohľad menšie a to predovšetkým z dvoch dôvodov – už ovládač pre Xbox 360 bol perfektný a redmondský gigant teda venoval oveľa väčšiu pozornosť hlasovému ovládaniu a gestám cez Kinect.

DUALSHOCK 4

Nová inkarnácia legendárneho dualshocku prináša hromadu nových vychytávok (v ktorých je možné vidieť silnú inšpiráciu ovládačmi od Nintenda a tiež handheldom PS Vita). Ide najmä o:

  • Share-button, s ktorým môžete okamžite zdieľať videá a screenshoty
  • Dotykovú plôšku, ktorá zvládne aj multi-touch a rôzne gestá
  • Reporduktor, s ktorým sa ľahšie dostanete do víru hrania

Xbox One controller

Z dizajnového hľadiska si nový ovládač s tým pre Xbox 360 nespletiete, no zmien naozaj mnoho nie je:

  • Vibrujúce triggery sú asi najväčšou inováciou
  • Presnejšie analógy
  • Upravená ergonómia – snáď nie k horšiemu, pretože si nevieme predstaviť, že by mohol padnúť do ruky ešte lepšie
  • Klasický D-pad, ktorý naozaj oceňujeme, nakoľko tú šialenosť použitú v predchádzajúcej verzii nebolo možné rozumne používať

Situácia je teda jasná a Sony sa snaží dohnať dokonalú ergonómiu Xbox 360 controlleru, zatiaľ čo Microsoft sa spolieha len na doťahovanie detailov pri pár novinkách – "aby sa nepovedalo". Pre PC hráčov môže byť dobrou správou, že nový ovládač pre box nie je na prvý pohľad nijako úzko fixovaný na konzolu (podobne ako pri Xbox 360) a mohol by sa objaviť aj vo verzii pre počítače.

Online funkcie

V tejto oblasti veľa rozdielov nečakajte – Xbox One aj Playstation 4 sa budú čím ďalej, tým viac spoliehať na digitálnu distribúciu, zdieľanie, sociálne služby a okrem iné aj na ukladanie a hranie v cloude. Microsoft aj Sony sľubujú že si sťahované hry budete môcť zahrať ešte predtým, než sa stiahnu celé.

Mimoherné možnosti

Aby páni a dámy z Microsoftu či Sony v niektorej z vyššie uvedených oblastí prepadli, museli by sa fakt zblázniť. Skutočná diferencia medzi konzolami sa však prejavuje až tu, v oblasti, ktorá priamo s hraním nesúvisí.

Hoci v tomto ohľade "začal" Playstation so svojím Blu-ray prehrávačom a možnosťou prehrávať filmy v najvyššej kvalite, ktorá dodnes Xboxu 360 chýba, karta sa pri novej generácii výrazne obracia. Zatiaľ čo Playstation bude zrejme klasickou old-school hernou konzolou, Microsoft sa rozhodol ovládnuť celú obývačku. Najčastejšie slovo pri predstavovaní Xboxu One? Televízia.

Nebudeme zachádzať do detailov, ale Microsoft chce z Xboxu vytvoriť multimediálne centrum, na ktorom sa budete pozerať na televíziu, telefonovať cez Skype, surfovať na nete, sledovať filmy, prehrávať hudbu a možno občas hrať nejaké tie hry.

Hry

Vôbec najdôležitejšiu kapitolu úspechu a prepadu konzol vždy píšu konkrétne hry. V minulosti sa objavilo nemálo hardvérovo a ideovo dokonalých herných zariadení, ktoré stroskotali na tom, že pre ne nikto nevytvoril dostatok kvalitných a jedinečných hier, kvôli ktorým by sa oplatilo hardvér kupovať.

Exkluzivity pre Playstation 4

Killzone – jedna z hier, z ktorých sme už videli video, naznačujúce, že sa táto legendárna strieľačka nestratí ani na novej konzole.

Gran Turismo (?) – nevieme kedy a s akou číslovkou, ale Gran Turismo bude jedným z najväčších lákadiel pri kúpe PS 4.

Uncharted 4 –  štúdio Naughty Dog už určite kutí pokračovanie svojho najslávnejšieho diela a asi vôbec najlepšej série na PS3. Ak by ste si mali kupovať konzolu kvôli konkrétnej hre, bude to asi táto, pretože na Xboxe nemá porovnateľnú náhradu.

Exkluzivity pre Xbox One

Forza 5 – pravdepodobne najlepšie závody pre široké masy. Séria Forza nastúpila do rozbehnutého vlaku súperiaceho s legendárnym Gran Turismom. A darí sa jej viac než dobre.

Quantum Break – nová značka od tvorcu Maxa Payna a Alana Wakea, v ktorej sa opäť vžijete do role svojrázneho hrdinu, ktorý bude tentoraz bojovať proti nebezpečenstvu časových paradoxov. Hoci o titule zatiaľ veľa nevieme, Remedy určite nesklame.

Spätná kompatibilita

V tomto ohľade sú na tom zatiaľ obe konzoly biedne. Žiadna spätná kompatibilita ohlásená nie je – pri oboch je spustenie stiahnutých hier a herných diskov z predchádzajúcich generácií úplne vylúčené.

Viac informácií k spätnej kompatibilite poskytlo Sony, ktoré naznačilo, že by sme sa mohli dočkať nejakej formy emulácie. Ide však iba o dohady.

Bazárové hry

Sony ani Microsoft nebudú brániť v hraní bazárových titulov, ale Microsoft to hráčom poriadne osolí. Opäť sa pohybujeme v rovne dohadov a neoverených informácií, ale prihlásenie hier na účet nového hráča by malo byť spoplatnené a je možné, že sumou, pri ktorej bazárový titul vyjde na rovnako ako novinka z obchodu.

 

Sony Playstation 4

Microsoft Xbox One

Dátum vydania

Posledný štvrťrok 2013

Posledný štvrťrok 2013

Spätná kompatibilita

Áno (Gaikai)

Nie

Ovládač

DUALSHOCK 4 s dotykovým ovládaním

Vylepšený tradičný ovládač

HW

Detaily neznáme, 8 GB DDR5

Detaily neznáme, 8 GB DDR3

Najväčšie lákadlá

Nový ovládač, kvalitné hry, klasické herné zariadenie, PS Move

Kinect, multimediálne centrum, hlasové ovládanie, najlepší ovládač

Exkluzívne hry

Gran Turismo, Uncharted, Killzone

Forza, Quantum Break

 

Autor: Redakcia  |   Publikované: 12.6.2013   |   Zobrazené: 7392x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  7 d e 7 5 a  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia