Stiahnut.sk

Počítačové vírusy – čo sú zač a ako sa brániť?

Vírusom a podobným zákernostiam sa na stránkach Softmania.sk či MujSoubor.cz venujeme naozaj výdatne. Väčšinou však so zameraním na samotné antivírusy a ich testy. Dnes to bude naopak a sústrediť sa budeme na škodcov samotných.

Vírusy sú programy, ktorých hlavný zmysel existencie spočíva vo využívaní bezpečnostných dier, množení sa v PC a šírení sa na ďalšie počítače. Pritom môžu, ale tiež nemusia páchať aj ďalšie akcie, ako je nadmerné užívanie výkonu PC, mazanie dát, špehovanie užívateľa alebo trebárs obyčajné zobrazenie správy na monitore.

Rezidentné vs. nerezidentné vírusy

Toto rozdelenie spočíva v správaní vírusu po spustení. Rezidentné vírusy preniknú do operačnej pamäte počítača a tam sú po celú dobu pripravené napádať ďalšie a ďalšie programy/dokumenty. Vírusy nerezidentné naopak po spustení infikovaného súboru len nájdu potenciálne terče a infikujú ich, potom prestanú fungovať.

Makrovírusy

Sú veľmi zákernými vírusmi, ktoré využívajú makrá v dokumentoch (typicky Word alebo Excel od Microsoftu). Pri spustení dokumentu dôjde aj ku oživeniu vírusu, ktorý napáda ďalšie dokumenty a často uskutočňuje zásadné, mnohokrát aj fatálne zmeny na infikovaných dokumentoch. Extrémne nebezpečenstvo preto hrozí napríklad z dokumentov priložených k emailom, ktoré neradno otvárať, ak si nie ste istí, o čo ide. Takýto vírus ale, podľa svojich schopností, dokáže napadnúť aj iné časti systému. Príkladom nech je vírus Melissa, ktorý sa po spustení ešte dokázal odoslať na prvých 50 emailových kontaktov z nakazeného PC.

Bootvírusy

Bootvírusy napádajú boot sektory disku, či už napríklad diskety, alebo HDD.Boot sektory disku obsahujú program potrebný pre spustenie systému, ale tieto vírusy s ním dokážu urobiť čokoľvek. Prepísať ho, vymazať ho, upraviť ho ako sa im zachce, presunúť ho niekam, kde ho počítač nikdy nenájde a pod.

Trójsky kôň

Trójsky kôň zo svojej podstaty nie je vírusom, nedokáže sa totiž sám šíriť. Spolieha sa totiž na užívateľa, ktorý ho ako naivný obyvatelia Tróje dotiahne za hradby svojho PC a spustí ho. Kým potom Trójsky kôň plní svoj ​​sľubovaný účel, potajomky kuje “pikle“ proti dôverčivému užívateľovi.

Červ

Na rozdiel od vírusu je červ už samostatným programom, ktorý nepotrebuje k svojej existencii a šíreniu parazitovať na iných programoch. Červ nepotrebuje ani zásah užívateľa, proste sa šíri a škodí podľa svojich schopností. Využíva chyby v zabezpečení k šíreniu a aj obyčajný červ navrhnutý na šírenie seba samého bez postranných úmyslov dokáže narobiť veľké problémy preťažením siete.

Ako sa brániť?

Základom je samozrejme kvalitný antivírusový program, najlepšie doplnený o nejaký anti-spyware, najmä pokiaľ ide o neplatené antivírusové programy, ktorých súčasťou ochrana proti spywaru nie je. Ak potrebujete poradiť v orientácii medzi antivírusovými programami, odporúčame naše predchádzajúce články, ktoré sa sústredia na testy odborníkov z AV-Comparatives.

Článok s najnovšími testami

Článok s testami za rok 2012

Autor: Redakcia  |   Publikované: 2.12.2013   |   Zobrazené: 8780x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  3 3 4 3 5 b  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia