Stiahnut.sk

Štvrtková recenzia (#4): FIFA 15

Máme tu FIFA 16 a je najvyšší čas zhodnotiť, ako obstál predchádzajúci ročník. Prvá moderná FIFA na PC (s IGNITE enginom) je práve tá existujúca, ktorá zmazala priepasť medzi konzolovými a počítačovými verziami. Aká je ale FIFA 15 (na PC aj konzolách) po roku viac či menej intenzívneho hrania? Ide o "naskriptované kartičky", alebo plnohodnotnú športovú simuláciu?

Futbal nie je len kopaní do lopty, čo je dôvod, prečo FIFA vládne futbalovým hrám a japonský Pro Evolution Soccer so svojou parádnou hrateľnosťou nezvláda konkurovať - ​​fanúšikovia futbalu chcú mať ako na dlani svojich obľúbených hráčov, svoje obľúbené súťaže, svoje obľúbené tímy a trénerov, nie bezmenné stádo štatistík a výber skutočných hráčov. V tomto ohľade nemá FIFA konkurenciu a bohužiaľ asi ani nikdy mať nebude. To samo o sebe znamená, že ak milujete futbal a celé divadlo okolo neho, nič iné vám nezostáva - musíte si zaobstarať FIFU a hrať ju takú, aká je. Takto ľahko ale športová simulácia nemôže z recenzie vyjsť, pretože má aj zásadné chyby, o ktorých by mal kupujúci vedieť - občas je totiž lepšie nehrať nič, než sa trápiť s rozbitým produktom.

Množstvo kvalitného obsahu

FIFA je plná obsahu, či už v herných módoch alebo hráčoch/tímoch. Jediná výčitka tu smeruje k absencii českej najvyššej súťaže - veľa šťastia so zostavovaním slovenskej reprezentácie... Inak je všetko na svojom mieste, hlavne teda kariéra, Be a Pro mód, sezóny a potom FUT.

FIFA Ultimate Team je pilierom posledných fíf, ale viac o ňom v odseku "Kartičky a multiplayer". Ku koncu sezóny (respektíve na začiatku tej novej) sa už začína ukazovať, že u niektorých hráčov sa v EA Sports so štatistikami príliš netrafili. Ide najmä o hráčov, ktorí v sezóne 13/14 vo svojich kluboch často nenastupovali, pričom v sezóne ďalšej sa ukázalo, že ich kvality napríklad aj presahujú hráča s výrazne lepšími štatistikami, ktoré v zostave svojich tímov nahradili. Ako fanúšik Arsenalu som si to ľahko všimol napríklad u Héctora Bellerína, ktorý sa "pýši" celkovým hodnotením 60, zatiaľ čo pôvodný pravý bek Debuchy má okolo 80. Síce mrzuté, ale pochopiteľné, nič čo by vás odradilo od hrania.

Ak preferujete singleplayer, môžete vyberať z klasiky - turnaj, sezóna a hlavne kariéra v úlohe hráča i manažéra. Keď chcete trochu inú formu "kariéry", môžete čisto singleplayerovo poňať aj Ultimate Team.

Herné mechaniky sú zábavné

Hrateľnosť samotných zápasov je na veľmi, veľmi vysokej úrovni. Graficky sú podarené hlavne opakovačky (inak tráva naozaj nie je tak pekne hustá a 3D ako na niektorých screenshotoch - pri detailných záberoch ale áno, čo oceníte práve pri niektorých opakovačkách). S tým idú ruka v ruke aj animácie a fyzika. Tu existujú problémy, hlavne vďaka kolíznemu systému, ktorý rieši naozaj to, čo sa na ihrisku deje - občas sú síce zrážky až smiešne, ale celkovo prepracovaná fyzika hre prospieva. V dlhodobom horizonte je najdôležitejšie, že nad hráčmi máte dostatočnú kontrolu, zatiaľ čo lopta si robí, čo chce. A to je presne to, čo by mal futbal ponúkať - precízne ovládanie hráča, ktorý musí vyjsť v ústrety veľkej neznámej, ktorou je tá guľatá mrcha kotúľajúca sa po tráve.

Najväčšou slabinou ovládania je prepínanie aktívneho hráča pri hre bez lopty. Máte tu v zásade na výber medzi automatickým prepínaním, ktoré sa veľmi často mýli vo výbere vhodného hráča, obzvlášť ak chcete vystúpiť s obrancom proti útočníkovi, čo je nesmierne efektívna taktika, ktorá hlavne v multiplayeri súpera slušne rozhodí a dovolí vám ho potom o loptu obrať.

Druhou možnosťou je použiť pravý analóg a prepínať na hráča, ktorý je v danom smere od toho hráča, ktorého máte vybraného teraz. Tu zase nastáva problém s orientáciou (možná iba pri niektorých hráčov vrátane mňa), kedy pri hľadaní vhodného hráča môžete stratiť zo zorného poľa označeného hráča, takže následne pri voľbe smeru pre prepnutie urobíte chybu a dostanete pod kontrolu úplne iného hráča, ktorého navyše musíte znova hľadať. To, že v tento moment už pravdepodobne lopta leží za bránkovou čiarou a súper sa raduje z gólu, asi dôjde každému.

Vďaka tomu je FIFA 15 oveľa naklonenejšia útočeniu, kedy máte všetko vo svojich rukách. Bránenie je trochu pôrod, čo je škoda, pretože táto činnosť má veľký potenciál byť zábavnou, a keď všetko zrovna šliape a automatika (alebo hráč) sa trafí, ide o plnohodnotnú súčasť zápasu.

Kartičky

Kartičky, čiže Ultimate Team, zďaleka najdôležitejšia časť niekoľkých posledných dielov série. Ak nevyžadujete hráčsky progres, ale stačí vám progres tímový a ligový, dokáže úplne nahradiť klasickú kariéru. Každý hráč je tu kartička, ktorú si musíte zaobstarať, či už ako súčasť balíčkov s random kartami, alebo priamo konkrétneho hráča v obchode, kde si kupujete hráčov, ktorých predávajú ostatní užívatelia - áno, Ultimate Team je rýdzo online mód, hoci obsahuje celú sadu priateľských zápasov, sezón aj turnajov v multiplayeri aj singleplayeri. S jedným Ultimátnym tímom tak môžete hrať proti ľuďom aj AI - v oboch prípadoch získavate za úspechy hernú menu a občas aj balíčky s hráčmi, záleží na každom turnaji, na každej lige.

V Ultimate Teame si môžete vytvárať rôzne zostavy, nech už je vaším cieľom čokoľvek. Autor recenzie si chce napríklad vytvoriť čo najkvalitnejší tím s hráčmi Arsenalu. To je síce limitujúce (neexistujúce rýchle ľavé krídlo v skutočnej zostave Arsenalu), ale prináša to bonus v podobe bezchybnej "chémie", ktorá medzi hráčmi panuje, čo vylepšuje ich výkony. Ako fanúšik českej reprezentácie by som si tiež rád vytvoril zostavu podľa českej reprezentácie, ale to je vo FIFA 15 úplne nemožné, vďaka už spomínanej absencii hráčov zo Synot Ligy. Pokiaľ ale nemáte takto špecifické a nereálne prianie, môžete sa v Ultimate Teame dosýta vyšantiť - obmedzení ste len rozpočtom, či už tým, ktorý si vyhráte v súťažiach, alebo tým reálnym, pretože balíčky s hráčmi možno kupovať za skutočné peniaze.

Multiplayer

Hoci Ultimate Team môžete hrať aj ako single player proti AI, najväčším lákadlom FIFA 15 je bezpochyby Ultimate Team v multiplayer, kde meriate svoje schopnosti s ďalšími hráčmi. K tomu slúži hlavne (ale nielen) systém líg - začínate v desiatej divízii, a keď sa vám darí porážať súperov z rovnakej divízie, získate v 10 zápasoch dosť bodov a posuniete sa do divízie deviatej. A keď budete veľmi dobrí, alebo veľmi bohatí (dobrí hráči spravia veľa, prirodzene), alebo veľmi zákerní (spamovaniu efektívnych taktík tú je pomerne bežné, ale o tom až ďalej), dostanete sa až do divízie prvej, z ktorej je najľahšie zostúpiť, ale zároveň si v nej zarobíte najviac financií.

Problémy s multiplayerem sú dva – po vyskúšaní vám už hra proti AI bude pripadať monotónna, strojová, nudná, a zároveň vás budú štvať hráči, ktorí "hrajú hru, ale nie futbal", a to aj potom, čo sa ich hernému štýlu prispôsobíte a začnete ilúziu futbalovej simulácie tiež boriť neustálymi lobmi za obranu na vysokých rýchlych útočníkov a sólami cez pol ihriska s hráčmi s kvalitným driblingom.

Exploitovať FIFU je vyložene jednoduché - AI obrancovia nie sú schopní pokrývať nábehy a útočiaci hráči majú obrovskú výhodu aj proti hráčom ovládaným obrancom. Ak si chcete FIFU 15 užívať dlhodobo a nestačí vám opakovať dve nudné taktiky, musíte hrať lepšie ako súperi, ktorí tieto exploity využívajú.

Po prvé, musíte sa naučiť brániť proti vyššie spomenutým taktikám, po druhé musíte produkovať futbal, ktorý je iný a zároveň efektívny - a efektívny nemusí byť iba priamy postup na bránu. Dať gól môžete aj vďaka kvalitnému prihrávaniu alebo dynamickej hre po krídlach. Záleží na tom, aký futbal si prajete hrať, alebo akého futbalu je vaša vyvolená jedenástka schopná (Walcott na krídle znamená, že utečiem drvivej väčšine obrancov a môžem centrovať, silný stredový rad sa môže do šancí prekombinovať,…).

Verdikt

FIFA 15 je skvelá. Nie dokonalá, ale naozaj podarená. Má rad problémov, ktoré ale nie sú nevyhnutne systémové, čo spoznáte aj podľa toho, že nová verzia nemá prinášať revolučné prvky, ale skôr detaily (práve kvalitnejšiu prácu AI obrancov, ktorá by mohla hru výrazne spríjemniť). Ľahké exploitovanie zlozvykov AI v obrane a nedokonalé prepínanie hráčov sú tými najpálčivejším, absencia Synot a Fortuna ligy je skôr detailom, ktorý ale zamrzí. Skvelý mód Ultimate Team, vynikajúci engine (fyzika, grafika, animácie) a licencie na väčšinu dôležitých ligových súťaží a hráčov robia z FIFA 15 ten najlepší futbal, ktorý si môžete dnes zahrať. A tiež to znamená, že je tu aj FIFA 16, ktorá by mala zážitok opäť o niečo vylepšiť.

HODNOTENIE: 8,5/10

 

Autor: Redakcia  |   Publikované: 31.12.2015   |   Zobrazené: 2425x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  c f 7 1 1 7  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia