Stiahnut.sk

Nová kartová hra od Valve nesie názov Artifact a k dispozícii bude koncom roku 2018

Zatiaľ najlepšie dotovaný esport turnaj The International 2017 mal okrem najvyššieho prize-poolu v histórii všetkých online počítačových hier aj bonus od Valve, a teda vlastnú hru. Nie je ňou ale nové pokračovanie Portal a už vonkoncom nie Half Life 3. Spoločnosť na čele s Gabeom Newellom sa rozhodla vytvoriť vlastnú verziu kartovej hry s názvom Artifact založenej na Dota 2 pozadí a konečne nadišiel čas, aby sme sa dozvedeli aj viac podrobných informácií. Po úvodnom traileri prezentovanom už na TI 2017 bolo okolo hry podozrivé ticho, až doteraz!

Kto za hrou stojí

Za tvorbou hry stojí, samozrejme, Valve a legendárny Richard Garfield známy predovšetkým vývojom hry Magic: The Gathering a jeden z otcov žánru kartových hier na PC. Artifact sa len málo podobá Hearthstoneu, momentálnemu kráľovi kartových online hier, a tvorcovia sa radšej vydali úplne novou, netradičnou cestou. Prepojenosť s Dota 2 nie je náhoda, ale skôr majstrovsky premyslený ťah, čím si Valve nechalo otvorené vrátka na pridávanie obsahu z jednej hry do druhej a naopak. Koniec koncov aj sami potvrdili, že v budúcnosti takéto spojenie hier bude prebiehať. Je tak veľmi pravdepodobné, že sa niektorí noví hrdinovia najskôr objavia v jednom titule, aby si následne našli cestu aj do ďalšieho.

Hrateľnosť

Celá hra je zasadená do prostredia troch liniek, boardov či dosiek, kde proti sebe stoja hráči v súboji jeden proti jednému. Každá doska má svoju vlastnú vežičku so 40 životmi a vyhráva ten hráč, ktorý z nich ako prvý zničí dve. Hráč si vyberie 5 vlastných hrdinov, ktorých rozmiestni na strany, aby bojovali proti súperovým hrdinom. Na doskách nechýbajú ani minioni, za ktorých zabíjanie, ako aj za hrdinov, získava hráč goldy. Tie potom môže použiť na vylepšovanie svojich postáv.

Artifact je ťahová kartová hra, kde sa ťahy striedajú medzi jednotlivými doskami napríklad v smere horná -> stredná -> dolná, aby sa následne cyklus vrátil k hornej a išlo sa odznova. Keď zomrie jeden z hrdinov, hráč musí celé kolo čakať, aby sa oživil a mohol s ním hrať opäť. Po smrti ho ale je možné umiestniť na inú dosku, než na ktorej sa nachádzal. Na každé kolo je vyhradená mana a po skončení všetkých ťahov a začatí nového cyklu sa obnoví.

Celý kartový deck na hranie bude obsahovať minimálne 40 kariet. Tie predstavujú prevažne kúzla alebo malé postavy ovplyvňujúce dianie na doskách. Každého hrdinu je ďalej možné vybaviť kartičkami s predmetmi, čo opäť dodáva väčšiu hĺbku do taktizovania a stratégie. Nie nadarmo je Dota najkomplexnejšia MOBA hra na trhu s obrovským množstvom kombinácií a možností. V prípade Artifactu si ale zachová aj prvky nepredvídateľnosti (v Dota 2 napríklad náhodné runy, zrodenie Roshana, vždy iné neutrálne kempy a pod.). Týka sa to hlavne útočenia minionov, kde sa bude cieľ vyberať náhodne.

Hrdinovia

Štyridsaťštyri – to je presný počet hrdinov schopných súboja bezprostredne po vydaní hry. Rozdelení budú do kategórií podľa vlastností a zamerania. Pravdepodobne budú 4 herné triedy:

  • Červená – tvrdí a silní warriori bojujúci na blízko
  • Modrá – mágovia s množstvom kúziel a zlepšujúci sa v priebehu hry
  • Čierna – zákerní a šikovní hrdinovia schopní interagovať s ostatnými doskami
  • Zelená – podporní support hrdinovia zameraní na liečenie a posilnenie druhých charakterov v súbojoch

Okrem známych hrdinov z Dota 2 ako napríklad Legion Commander, Lina, Phantom Assassin, Sven, Storm Spirit alebo Morphling ale pribudnú aj nové tváre! Kanna je záhadná postava podobná démonom s rohmi, Sorla Khan pochádza z rovnakého klanu ako Axe a po jeho odchode sa dostala do čela jeho armády a Rix je humanoid skrížený s vlkom. Nových postáv bude samozrejme viac, no zatiaľ je informácií len poskromne. Už teraz sa ale môžeme tešiť na viac než 10 000 hlášok hrdinov a ich vzájomných interakcií. Lore tak nezostane len na papieri, ale bude prítomné aj priamo v hre, kde sa spolu stretnú hrdinovia bok po boku, resp. tvárou v tvár.

Všetci hrdinovia majú inventár na 3 predmety, kde je možné skladovať zbraň, brnenie a bonus k životom. Každý tretí ťah sa zároveň dá za získané goldy dokúpiť nový predmet každému hrdinovi.

Dátum vydania, poplatky a platformy

Hra sa momentálne nachádza v štádiu zatvoreného beta testovania a prístup k nej majú len profesionálni hráči a pár vybraných šťastlivcov z recenzentov. Oznámený dátum vydania je koncom roku 2018, kedy vyjde hra na PC. V roku 2019 sa k nej pridajú aj mobilné verzie pre Android a iOS. Skvelou správou je Source 2 engine, na ktorom je hra postavená. Artifact tak zároveň bude prvým titulom na mobilných platformách s týmto engineom. 

Cena za hru ešte nebola stanovená, no už teraz vieme, že určite nebude zadarmo. Takisto bude obsahovať kartové balíčky, ktoré sa budú dať kúpiť alebo získať hraním. Artifact a nákupy ale určite budú spolupracovať na báze Steam Marketplace, resp. trhoviska. Tu bude možné vymieňať, nakupovať aj predávať karty.

Workshop a turnaje

Je niekoľko vecí, pre ktoré hráči Valve milujú. Jednou z nich je aj workshop, kde komunita môže vytvárať vlastný obsah do hier. Ten sa týka ako nových mapiek, tak aj kozmetických úprav hrdinov. Inak to nebude ani v prípade Artifactu, aj keď zo začiatku bude táto funkcia obmedzená. Do budúcna to ale znamená možnosť sťahovať a zdieľať custom arty.

Ďalšou vecou sú najviac sponzorované turnaje naprieč celým esport svetom. Už teraz sa vie, že v roku 2019 bude usporiadaný turnaj s odmenou 1 milión dolárov! Celkom pekná paralela s prvým The International turnajom, kedy bola pre hráčov Dota 2 vyhradená úplne rovnaká suma. Turnaj ponesie názov The Invitational.

Autor: Michal M.  |   Publikované: 9.3.2018   |   Zobrazené: 3303x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  c f 6 c 2 2  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia