Stiahnut.sk

Výnosy Microsoftu a Sony prudko stúpli. Zásluhu na tom majú Xbox Series X aj PlayStation 5

Ani rok celosvetovej pandémie nespomalil trh s predajom počítačov, práve naopak. Vyplýva to aj zo zverejnenej finančnej správy spoločnosti Microsoft za posledný štvrťrok. Za toto obdobie vykázala tržby 41,7 miliárd dolárov s čistým zisk 15,5 miliárd dolárov.

Tržby tak vzrástli o 19 %, čistý zisk dokonca o 44 %, a podľa Satya Nadella, výkonného riaditeľa Microsoftu, je to len začiatok. „Budujeme cloud pre ďalšie desaťročie, rozširujeme náš trh a inovujeme vo všetkých technologických oblastiach, aby sme našim zákazníkom pomohli v prispôsobení“, dodal.

Xbox dominuje so svojimi novými next-gen konzolami

Aj napriek (alebo vďaka?) aktuálnej situácii vo svete dopyt po PC hardvéri stále stúpa. Webový portál The Verge informoval, že podľa CEO z Microsoftu je aktuálne aktívnych 1,3 miliardy zariadení s operačným systémom Windows 10. Príjmy z OEM (Original Equipment Manufacturer) produktov Windows vzrástli o 10 %: Pro edície síce zaznamenali pokles o 2 %, tie základné ale nárast o 44 %.

Dopyt takisto stúpa aj na poli Xbox zariadení a cloudových služieb. Z pohľadu Xbox obsahu a služieb sa príjmy zvýšili o 739 miliónov amerických dolárov (34 %). Ak sa pozrieme iba na segment Xbox hardvéru a hier, ktorému aktuálne v Microsofte kraľujú next-gen konzoly Xbox Series X a Series S, pozeráme sa na nárast výnosov o celých 232 %.

Xbox Series X

Výnosy z komerčných Office produktov a cloudových služieb vzrástli o 14 % a príjmy zo spotrebiteľských Office produktov za zvýšili o 5 %. U dynamických produktov a cloudových služieb ide o 26 % nárast, rovnako ako pri produktoch spojených so serverom a cloudovými službami. Aj LinkedIn sa môže pochváliť zvýšenými príjmami o 25 %.

Microsoft Azure, cloudová výpočtová služba pre vývojárov, vytvorená pre účely tvorby, testovania a nasadzovania mobilných a webových aplikácií, takisto zaznamenala nárast príjmov. Celý segment Microsoft Intelligent Cloud, do ktorého spadá aj služba Azure, vykázal príjmy 15,1 miliárd amerických dolárov, čo je o 23 % viac v porovnaní s minuloročným štvrťrokom. Podľa riaditeľky Microsoftu pre vzťahy s investormi, Kyle Vikströmovej, sa tento segment dostane k tak vysokým číslam, že „sa v priebehu času nárast príjmov spomalí“. Microsoft ďalej uviedol, že v rámci Intelligent Cloud sekcie predpokladá nárast v štvrtom štvrťroku 2021 na 16,2 až 16,45 miliárd amerických dolárov.

Darí sa aj Sony a ich konzole PlayStation 5

Nedostatkový tovar – aj tak by sa aktuálne dala popísať na trhu situácia okolo konzoly PS5 od Sony. Za posledný fiškálny rok sa po celom svete predalo aj napriek tomu 7,8 miliónov kusov. PS5 sa tak dostala na druhé miesto v predaji produktov Sony v tomto fiškálnom roku. Len pre zaujímavosť, staršia konzola PS4 dosiahla za toto obdobie predaje 5,7 miliónov kusov.

Japonskej spoločnosti sa darí aj s predajom softvéru. V poslednom fiškálnom roku zaznamenala 338,9 miliónov zakúpených hier, z čoho 220 miliónov (65 %) si hráči zakúpili v digitálnej podobe.

PlayStation 5

Kvôli nedostatočnému množstvu produktov sa nám tu rozšíril aj menej príjemný aspekt, a to kupčenie s konzolami v rámci bežných používateľov, alebo dokonca aj e-shopov s veľkými prirážkami. Frustrácia medzi čakajúcimi hráčmi na konzolu prerástla do nekonečne dlho trvajúceho trpkého vtipu, kedy sa v internetových obchodoch vytvorili poradovníky a tovar sa dodáva buď podľa toho, kedy dorazí na sklad, alebo druhej strane tým zákazníkom, ktorí si PS5 rezervovali medzi prvými.

No a situácia sa podľa všetkého nezlepší ani v priebehu tohto roka. Kvôli nedostatku kľúčových súčiastok sa objem výroby konzol nezdvihne a PS5 tak bude najbližšie mesiace stále nedostatkovým tovarom. Informáciu prezradil Hiroki Totoki, finančný riaditeľ Sony.

A ako si na tom ty? Užívaš si svoju novú konzolu, alebo stále čakáš na dodanie?

Autor: Redakcia  |   Publikované: 3.5.2021   |   Zobrazené: 2478x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  d f 7 6 5 d  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia