Stiahnut.sk

Štvrtková recenzia (#2): Hearthstone: Heroes of Warcraft

Kartové hry na PC aj mobiloch zažívajú boom a nemalú zásluhu na tom má práve Hearthstone, CCG od Blizzardu zo sveta Warcraftu. Tejto hre sme sa na našom webe venovali už mnohokrát, ale až dnes vám prinášame plnohodnotnú recenziu. Je to naozaj taká pecka?

Viac ako 20 miliónov hráčov v Hearthstone nejaké kvality vidí, ale popularitu získavajú kadejaké "voloviny". Hearthstone je ale našťastie ďalším z dôkazov, že vývojári z Blizzardu robia svoju prácu na jednotku s hviezdičkou. V zásade ide o obyčajnú kartovú hru, ktorá je ale dotiahnutá do posledného detailu, prvotriednou prezentáciou počínajúc a svižným tempom končiac.

Hrdinovia a ich kartový arzenál

V hre proti sebe stoja vždy 2 hráči. Každý má k ruke jedného hrdinu a balík s 30 kartami. Hrdinovia majú fixné povolania, ktorých je deväť, a bez výnimky ide o význačné postavy z univerza Warcraftu. Čarodejnica Jaina, kňaz Anduin, lovec Rexxar a zvyšok bandy majú prístup vždy k jednej schopnosti povolania, ktorá stojí 2 many. Práve schopnosť povolania je jediná vec, na ktorú môžete manu míňať okrem vynášania kariet.

Hra za všetky povolania je podobne komplexná. Ak by ste očakávali, že Warrior bude mať primitívny herný štýl, napríklad oproti takému kňazovi, budete pomerne ďaleko od pravdy. Každé povolanie totiž musíte hrať inteligentne a nestačí len vykladať bojovníkov. Plánovanie, synergia a boostovanie v správnej chvíli sú taktiky, bez ktorých sa jednoducho nezaobídete, či už mlátite nepriateľov sekerou, alebo ich zasypávate ničivými kúzlami. Na druhú stranu sa aj nie práve nadaný hráč môže vďaka nákupu balíčkov a naučeniu sa taktík dostať veľmi vysoko - a keď narazí na naozaj talentovaného hráča s rovnako dobrým balíčkom, v nemalom percente súbojov o víťazovi rozhodne šťastie, pretože jednému jednoducho príde karta, ktorú potrebuje.

Questy ako grind

Jeden z najdôležitejších prvkov hry (pre neplatiaci hráčov) sú questy. Ide o úlohy, ktoré pribúdajú tempom 1 za deň, pričom maximálne môžete mať naraz questy tri. Navyše každý deň môžete jeden quest odmietnuť a v takom prípade dostanete namiesto neho iný. Najviac questov vyžaduje, aby ste vyhrali určitý počet zápasov za konkrétne povolanie - práve preto je ona možnosť výmeny questov neodmysliteľná, navyše, ak hráte Ranked zápasy, nechcete pendlovať medzi rôznymi hrdinami, pretože za každého sa hrá inak a konzistentné výkony vyžadujú dokonalé zžitie s balíčkom.

Za splnené questy získavate zlato. Splnený quest, to je väčšinou 40 zlatých, pričom za 100 zlatých si môžete kúpiť balíček 5 kariet, z ktorých aspoň jedna je vždy minimálne Rare (druhý zo štyroch stupňov vzácnosti kariet). Za 150 zlatých sa môžete zapísať do arény, kde máte šancu získať oveľa viac, napríklad niekoľko balíčkov a na to naspäť nejaké zlatky, lenže to musíte poraziť ďalších hráčov, navyše s iba čiastočne upraviteľným balíčkom kariet a jedným z troch hrdinov, z ktorých sa napríklad tiež žiadny nemusí zhodovať s vašimi hernými návykmi.

Stále dokola, ak si chcete zarobiť na jeden balík, ktorý vám dosť pravdepodobne neprinesie tie karty, ktoré chcete, musíte splniť o niečo viac ako 2 úlohy. Necelých 15 balíčkov mesačne neznie zle, problém je však v tom, že sa pri takomto hraní nebudete pravdepodobne môcť posúvať na rebríčku, pretože karty budete mať stále skoro rovnaké a nepriatelia vás od určitého Ranku bez problémov rozbijú. Grindovanie v Hearthstone tak môže byť zdĺhavé a do istej miery aj bez efektu, čo je krajne demotivujúce.

Pre ilustráciu, 15 balíčkov "mikro" transakcií vás vyjde na cca 20€ a nikto vám nezaručí, že dostanete kartu, ktorá sa vám naozaj hodí. Vzhľadom k absencii obchodovania medzi hráčmi ste tak odkázaní na náhodu alebo bezodnú peňaženku.

Rebríček je to, o čo tu ide

Ako kompetitívna multiplayerová hra (a akékoľvek klasické karty i CTG) je stredobod Hearthstone v rebríčku. Ten je rozdelený do 26 Rankov - čím nižší Rank, tým ste na tom lepšie. Začínate na Ranku 25 a ten "nulový" sa nazýva Legendary Rank, tam hrá iba elita s dokonalými balíkmi a prepracovanou stratégiou. Pre získanie lepšieho ranku potrebujete vyhrať pár zápasov, pre stratu ich potom zase pár prehrať, tu nič svetoborné nenájdeme. Do Ranku 20 je však hra miernejšia a klesať nemôžete, ale po získaní tohto Ranku už ide do tuhého - každá prehra je poznať a výhry spočiatku prichádzajú veľmi ťažko. Potešujúce je, že sa stačí v sezóne (tá trvá mesiac a na jej konci sú pozície hráčov čiastočne Vyresetované) dostať na Rank 20 a už na jej konci získate špeciálnu zadnú stranu pre vaše kartičky (každá sezóna má špeciálny rub, vy si potom môžete vybrať zo svojej zbierky, ktorý použijete).

Zaujímavosť

Podľa dostupných informácií sa do Legendary Ranku dostane iba 5% zo všetkých hráčov Hearthstone. Naraz sú v ňom navyše iba 2% hráčov, zatiaľ čo 75% sa potáca medzi rankom 25 a 15. Ak teda „netrajhardíte“, tak môžete za veľký úspech považovať i Rank 15 a čokoľvek lepšie.

Najkrajšia kartová hra

Technická stránka je jednoducho fantastická. Interaktívne arény, skvelé efekty kúziel a hlavne kartičky, ktoré sú v základnej verzii statické a po vyložení na stôl z nich je vidieť len obrázok a hlavné parametre. Vo vzácnejšej, zlatej verzii, je karta dokonca čiastočne animovaná a v mnohých prípadoch ide o parádne predstavenie. Pohľadné, prehľadné a ľahko ovládateľné (aj na mobilných telefónoch) už je aj samotné menu a napríklad otváranie nových balíčkov spôsobuje detinskú radosť, teda až na nepríjemný setback, kedy ste minuli posledné zlato za 5 kariet, ktoré vám sú úplne na nič, čo je prípad tak troch zo štyroch balíčkov.

Finálne hodnotenie nemôže byť iné ako veľmi pozitívne. Samotná hra by si možno vďaka svojej prepracovanosti a zábavnosti zaslúžila aj vyššie číslo, ale z dvoch dôvodov je to "len" deviatka. Prvým je zdĺhavé (alebo veľmi drahé, vyberte si) hromadenie kariet - každý balíček vám dá karty náhodne, teda aj pre povolania, ktoré hrať nechcete, takže dopátrať sa k legendárnym kartám pre jedno konkrétne povolanie je tak trochu otrava. Druhý (neodvratný) problém potom súvisí s tým, že ide o vysoko súťažný titul, takže ak chcete vyhrávať, musíte mať precízne zostavený deck a množstvo naozaj efektívnych buildov je obmedzené - ak chcete ísť navyše cestou "pokus-omyl", tak prehráte veľa bojov len kvôli tomu, že "horší" hráč si našiel buildy na internete. Po počiatočnom zoznamovaní sa s hrou odporúčame tieto návody využiť, aby vás hra zbytočne nefrustrovala.

HODNOTENIE: 9/10

Autor: Redakcia  |   Publikované: 24.9.2015   |   Zobrazené: 2910x

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  e c e b 2 1  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia