Stiahnut.sk

Ako si vybrať najlepší antivírus pre rok 2022: Najčastejšie kladené otázky

Výber antivírusu je nesmierne dôležitý, pretože bezpečnostné firmy sa so svojimi produktami líšia vo viacerých funkciách. Najväčšie antivírusové programy ako Avast, ESET, Kaspersky, Avira, Norton alebo Bitdefender chránia pred hrozbami na internete, ale zároveň ponúkajú rôzne funkcie a dodatočné nástroje ochrany. Môže ísť o rodičovskú kontrolu, anti-spam funkciu, rozšírenia do prehliadačov, VPN pripojenie alebo podporu viacerých zariadení.

Okrem toho sa antivírusy líšia aj používateľským rozhraním či zaťažením výkonu PC, preto je pri výbere dôležité podrobné preskúmanie trhu. Výber zabezpečenia počítača by ste nemali brať na ľahkú váhu – predsa len ide o proces, ktorý vás môže ochrániť pred potenciálnymi hrozbami. Ako si teda vybrať ten správny antivírus tak, aby plne vyhovoval vašim požiadavkám?

Ako vybrať najvhodnejší antivírus?

Pred hľadaním antivírusu si položte otázku, čo od ochrany očakávate. Aj keď sa v základných funkciách ochrany väčšina antivírusov nelíši a poskytuje zabezpečenie v reálnom čase, jednotlivé značky disponujú rôznymi doplnkovými nástrojmi.

Sami si tak musíte určiť, akú úroveň ochrany potrebujete, čo na zariadení obyčajne vykonávate za činnosť a aký máte počítač. Na PC so slabším výkonom sa potom zameriate napríklad na zaťažovanie systému, pokiaľ PC využívajú aj deti, budete pravdepodobne chcieť aj Rodičovskú kontrolu. Alebo si vyberiete varianty s rozšírením do prehliadača či dôrazom na anonymné pripojenie k internetu pomocou VPN.

Obyčajným porovnaním dostupných antivírusov na trhu potom získate prehľad o aktuálnych možnostiach ochrany a jedine tak vyberiete ten najvhodnejší antivírus. Potom už je na vás, či si zvolíte bezplatnú verziu niektorého z mnohých dostupných antivírusov, alebo siahnete po platených verziách, ktoré ponúkajú širšie spektrum bezpečnostných nástrojov.

Ako funguje antivírus a ako ma chráni?

Základom každého antivírusu je nepretržitá ochrana pred rôznymi typmi malvéru. Program je spustený na pozadí systému, monitoruje vašu aktivitu a v prípade potenciálnej hrozby identifikuje, označí a odstráni vírusy.

Činnosti ako prehliadanie internetu, sťahovanie súborov, nakupovanie cez internet alebo otváranie e-mailov sú neustále monitorované a často sa stáva, že antivírusový program zneškodní hrozbu skôr, ako sa k vám vôbec dostane. Môže tak napríklad označiť webovú adresu za podozrivú, neumožní stiahnutie súboru do PC a pod.

Pred kybernetickými hrozbami vás antivírus chráni aj špecifickejšími nástrojmi ako Správca hesiel, zabezpečeným úložiskom alebo používaním anonymnej VPN. Každý spoľahlivý antivírus by mal ponúkať možnosť skenovania systému, odstránenie malvéru, ochranu pred phishingovými útokmi, ochranu pred ransomvérom, zabezpečenie a monitorovanie Wi-Fi aj ochranu viacerých zariadení súčasne. Samozrejmosťou je potom aktualizácia vírusovej databázy, vďaka ktorej môže reagovať aj na najnovšie hrozby.

Na čo sa pri výbere antivírusového programu zamerať?

Základom je vždy ochrana pred rôznymi druhmi malvéru ako sú trójske kone, červy, špehovacie programy (spyware), vírusy, ransomvér, phishingové útoky a pod. Na to využíva antivírus rôzne nástroje, ale vždy by mal ponúkať ochranu v reálnom čase. Zaistí tak, aby boli hrozby zastavené ešte predtým, než by mohli spôsobiť škodu.

V porovnávaní antivírusov sú dôležitými aspektami aj miera detegovania hrozieb, falošné poplachy, výkon programu aj doplnkové funkcie ako VPN pripojenie alebo správca hesiel. Rovnako dôležitá je aj zákaznícka podpora, pre ktorú môže mnoho Čechov a Slovákov siahnuť po tunajšom gigantovi Avast, či prehľadné používateľské rozhranie.

Vždy je dobré pozrieť sa aj na ocenenia antivírusov, zázemie spoločnosti alebo doplnkové bezpečnostné funkcie.

Môžem mať nainštalované a spustené dva antivírusové programy naraz?

Odpoveď je prostá a jasná: Je to možné, ale neodporúča sa to a to z veľmi jednoduchého dôvodu. Antivírusové programy sa vnímajú ako konkurencia, čím počítaču skôr škodia. Nielen že uberajú výkonu PC, ale môžu sa objaviť aj iné problémy ako padanie systému, nepredvídateľnosť, mrznutie a pod.

Mali by ste sa preto vždy rozhodnúť len pre jeden antivírus a druhý z počítača dôkladne odstrániť aj zo všetkými zostatkovými súbormi. Využit môžete jeden z mnohých čistiacich nástrojov. Výnimku tvoria bezpečnostné nástroje, ktoré nefungujú ako antivírus a špecializujú sa na konkrétnu funkciu. Môže ísť o programy blokujúce reklamu alebo brániace špehovaniu. Antivírus a antispyware spolu dokážu bez problémov fungovať, antivírus siným antivírusom už nie.

Potrebujem vôbec antivírusový program vo svojom zariadení?

Opatrnosť niekedy nestačí. Aj keď navštevujete len overené stránky, kybernetické hrozby môžu prísť odvšadiaľ, preto sa odporúča byť chránený. Veď online krádeže sú dnes už bežnejšie než na ulici! Milióny používateľov sa rok čo rok stanú obeťami krádeží identity, spamu, phishingových útokov, malwaru a pod. Antivírus poskytuje ochrannú vrstvu, ktorú je neradno podceňovať.

Môžem používať bezplatný antivírus?

Je mnoho voľne dostupných antivírusov a otázka, či ich používať, je namieste. Určite je lepšie používať bezplatný antivírus než žiadny antivírus, ale pridané bezpečnostné funkcie platených verzií sú často esenciálne. Navyše, dnes už nestoja vôbec veľa a vždy je tu možnosť stiahnuť si antivírus v bezplatnej verzii, vyskúšať si ho a ak vám sadne, môžete prejsť na platenú verziu.

Je aktualizácia antivírusu nevyhnutná?

Antivírusy sú prednastavené tak, aby pravidelne aktualizovali vírusovú databázu. Jedine tak dokážu zabrániť najnovším škodlivým softvérom v napáchaní škody. Aktualizácie sa odporúčajú aj pri samotných antivírusových programoch, kedy s novými verziami prichádzajú opravy chýb či nové nástroje. Rovnako sa odporúča aj pravidelné aktualizovanie operačných systémov a nainštalovaných programov v PC.

Čo je to firewall?

Firewall je sieťové zariadenie alebo softvér, ktorý povoľuje alebo blokuje komunikáciu. Stará sa o ochranu zariadení pred rôznymi útokmi a útočníkovi napríklad dokáže zabrániť v prevziatí kontroly nad zariadením. Táto počítačová "stráž" sa tak stará o to, čo pustí dovnútra a čo vypustí von. Komunikácia je ale kontrolovaná aj samotným antivírusom, pričom sa vždy odporúča mať firewall zapnutý na predvolených nastaveniach. Viaceré popredné antivírusy už disponujú aj vlastným firewallom.

Antivírus v počítači aj v mobile – mám sa chrániť všade?

Aj tu je odpoveďou prosté „áno“. Používatelia trávia na mobiloch denne hodiny a sú počas toho pripojení na internet. Rovnako ako počítače, aj mobilné zariadenia sú zraniteľné a môžu sa stať cieľom vírusov, trójskych koní, krádeže identity a pod. Internet Banking je dnes už prevažne riešený cez mobily a malwaru je úplne jedno, či ide o operačný systém Windows, Mac, Android alebo iOS. Preto je dôležité dbať na bezpečnosť aj na mobilných zariadeniach pomocou mobilného antivírusu.

Spomalí antivírus môj počítač?

Pomerne staromódnou obavou týkajúcou sa antivírusových programov je myšlienka, že ich používanie negatívne ovplyvňuje výkon PC. Hoci je bezpečnosť dôležitá, ľudia stále nechc spomaľovať svoje zariadenia. Našťastie väčšina antivírusových programov, ktoré sú dnes bežne dostupné, nespomaľuje zariadenia, a zároveň ich chráni.

Antivírus detegoval škodlivý súbor o ktorom viem, že nie je nebezpečný. Čo robiť?

Ak bol takýto súbor zmazaný, je potrebné ho obnoviť z karantény antivírusu. Ak bol súbor stiahnutý, ale počítač sa rozhoduje, či ho uloží, je nutné manuálne povoliť zapísanie súboru na disk. 

Autor: Michal M.  |   Publikované: 9.1.2022   |   Zobrazené: 3070x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  a 0 a 9 4 f  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia