Stiahnut.sk

Ako zväčšiť písmo na monitore?

Máte problém s čitateľnosťou písma na monitore? Či už je to problém obyčajný, alebo napríklad len v internetovom prehliadači, riešenie nie je príliš zložité. V zásade sa musíte len uistiť, že máte dobre nastavené rozlíšenie a že v prehliadači nemáte nejakým nedopatrením zmenšené zobrazenie. V niektorých prípadoch nevhodnej kombinácie uhlopriečky monitora a jeho maximálneho rozlíšenia sa potom môže hodiť aj zväčšenie celého prostredia vo Windows.

Rozlíšenie? Maximálne

Dnešné LCD displeje sú robené na to, aby boli prevádzkované vo svojom maximálnom, natívnom rozlíšení. Najčastejšie ide o panely s FullHD rozlíšením (1080p, čiže presne 1920x1080 pixelov). Ak teda nemáte starý CRT monitor, rozhodne si nastavte maximálne rozlíšenie. To síce môže mať za následok zmenšenie písma, avšak dobre navrhnutý displej by mal byť stále bez problémov čitateľný.

Zmenu rozlíšenia vykonáte jednoducho priamo vo Windows. Pravým tlačidlom myši kliknite na voľné miesto na pracovnej ploche a vyberte položku "Rozlíšenie obrazovky" alebo "Nastavenie zobrazenia" (Windows 10). V tomto menu si môžete rozlíšenie displeja zmeniť.

Zoom v internetovom prehliadači

Asi najčastejším problémom je chybné nastavenie veľkosti zobrazenia v internetovom prehliadači. Dôjde k nemu totiž veľmi ľahko omylom, ale navrátiť do pôvodného stavu už to tak jednoduché nie je - respektíve je, ale musíte vedieť, čo urobiť.

Veľkosť zobrazenia v prehliadači sa udáva na percentá - 100% je základ, čokoľvek väčšie znamená, že všetko je väčšie, ale zmestí sa vám toho na obrazovku menej. Keď dáte menej percent, bude zobrazenie menšie, ale teoreticky toho môžete vidieť viac.

Najlepšie urobíte zmenu stlačením klávesy CTRL a pootočením kolieska na myši. Pohyb dopredu zobrazenie zväčšuje, pohyb vzad zase zmenšuje. Niektoré prehliadače neukazujú pri tomto procese percentá, takže nie je úplne jednoduché vystihnúť, kedy je to tých správnych 100% - v takom prípade môžete stlačiť CTRL + 0 (nula, či už na numerickej klávesnici, alebo na numerickom bloku nad písmenami) - táto klávesová skratka funguje tak, že okamžite nastaví 100% zobrazenie, ktoré je väčšinou ideálne.

Extrémne prípady príliš vysokého rozlíšenia alebo veľkej vzdialenosti

V niektorých prípadoch, hoci je všetko správne nastavené, jednoducho displej pohodlne čitateľný nie je. Najčastejšou príčinou je veľká vzdialenosť užívateľa od monitora, nasleduje potom aj príliš vysoké rozlíšenie displeja na malej uhlopriečke (veľmi aktuálna s modernými 4k panelmi) alebo veľké virtuálne rozlíšenie, ktoré ponúkajú napríklad karty od AMD.

V prvých dvoch prípadoch je riešenie jasné - zväčšenie zobrazenia textu a ďalších položiek. To urobíte v rovnakom menu ako zmenu rozlíšenia, len je treba kliknúť na konkrétnu položku a zvýšiť na 125 alebo 150%. Zmena sa však nebude týkať všetkých programov, takže napríklad v prehliadači si musíte pomôcť CTRL + koliesko myši. Ak potom máte monitor príliš ďaleko od očí, odporúčame reorganizovať PC kútik.

Ak ste využili zvýšené virtuálne rozlíšenie, rozhodne odporúčame túto vymoženosť deaktivovať a vrátiť sa k maximálnemu fyzickému rozlíšeniu vášho monitora.

Autor: Redakcia  |   Publikované: 16.12.2015   |   Zobrazené: 15914x

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  a 6 1 4 0 4  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia