Stiahnut.sk

Čo je to DPI na myši a aké je najlepšie nastavenie pre hráčov?

Pri výbere novej myši je DPI jedným z najčastejších parametrov. Čo presne ale hodnota DPI znamená a platí vôbec pravidlo „čím viac, tým lepšie“?

Kúpa novej myši k PC nie je vôbec tak jednoduchá, ako by sa mohlo zdať. Je potrebné si zvážiť všetky dôležité faktory, aby sme boli s výberom spokojní. Najlepšie je začať od tých najzákladnejších ako určenie, na čo vlastne myš budeme používať.

Ďalej si zvolíme, či chceme klasickú káblovú alebo bezdrôtovú myš a podľa rozmerov vyberieme veľkosť myši tak, aby nám presne sadla do ruky. Pre niekoho môže byť podstatné to, aby bola myš tichá, inému zase vyhovuje viac tlačidiel a možností prispôsobenia. Pri väčšine myší je ale uvedená aj hodnota DPI. Čo presne toto číslo udáva?

Čo znamená hodnota DPI na myši?

Označenie je odvodené z anglického „dots per inch“ a v skratke znamená citlivosť myši. To, ako rýchlo sa kurzor pohybuje po obrazovke, udáva práve číslo DPI. Vyššia hodnota značí vyššiu citlivosť myši, ktorá tak dokáže lepšie rozpoznať povrch, na ktorom je položená.

Ukážeme si to na jednoduchom príklade. Ak pohnete myšou o kúsok doprava pri nízkom DPI a potom urobíte rovnaký pohyb s vysokým DPI, kurzor myši na obrazovke sa posunie ďalej v druhom prípade a to aj navzdory tomu, že senzor na spodnej strane myši prešiel v obidvoch prípadoch rovnakú vzdialenosť.

V praxi to znamená, že vyššie DPI si vyberajú najmä hráči akčných strieľačiek. A má to aj jednoduchý dôvod: myš je citlivejšia na pohyb a pri mierení tak hráči potrebujú menej pohybu na to, aby sa s kurzorom pohli a dostali na želané miesto. Nie všetkým hráčom ale vysoké DPI vyhovuje a ako štandardné hodnoty citlivosti myši pri hrách sa udávajú hodnoty 400-800 DPI.

Väčšina lepších myší už má hodnoty DPI uvedené priamo v názve. Ak sa tam údaje nenachádzajú, v oficiálnom popise už budú určite. V prípade, že ste sa k hodnotám DPI nedopátrali ani tam, nepotešíme vás. V prípade, že výrobca DPI neuvádza, je veľká pravdepodobnosť, že hodnoty budú nízke.

DPI a Sensitivita

Citlivosť, DPI, sensitivita - tieto pojmy sú často zamieňané, aj keď každý vyjadruje čosi iné. Zvýšením DPI síce získame to, že myš bude citlivejšia, no nepleťme hrušky s jablkami. DPI vyjadruje hodnoty fyzických parametrov hardvéru myši, zatiaľ čo sensitivita (citlivosť) je zvyčajne udávaná softvérom, napríklad priamo vo Windows.

Preto si môžete nastaviť nízke DPI a vysokú sensitivitu a naopak. Keď sa od softvéru vyžaduje, aby citlivosť kompenzoval hardvér s nízkym DPI, používatelia sa môžu stretnúť s kolísavým výkonom pri priblížení cieľa alebo pri detailnej práci v grafickom programe.

Ako vybrať hernú myš podľa DPI?

Na rozdiel od myší na bežné používanie sú herné myši špecifické. Hráčov totiž nezaujíma len veľkosť, farba alebo to, či im padne do ruky. Samozrejme, že tieto parametre zohľadňujú, ale podstatnejšie sú pre hráčov aj iné technické parametre. Jedným z nich je aj hodnota DPI.

Odrazí sa to síce na cene, ale do kvalitnej hernej myši sa oplatí investovať. Zvlášť, keď počas niekoľkých rokov používania dostane poriadne zabrať. Herná myš by mala mať minimálne okolo 3000 DPI, aby bol pohyb kurzora presnejší. Nie je ale na škodu vybrať myš s 10 000 DPI a vyššie. To pre prípad, že by ste sa chceli s citlivosťou do budúcna hrať, prípadne zmeníte štýl hry a zistíte, že vám vyhovujú vyššie hodnoty.

Aké sú najlepšie hodnoty DPI pre hráča?

Rôzne herné žánre, a dokonca aj rozdielne hry v rámci žánru, vyžadujú rôzne nastavenia DPI. Všetko ale závisí najmä od vás a vašich preferencií. Niekto môže v strieľačkách hrať na vysokom DPI, inému zase vyhovuje nižšie číslo. To isté platí aj v stratégiách, MMORPG hrách aj MOBA žánri.

V skratke tak vyššie DPI oceníte v hrách, kde sa vyžadujú rýchle reakcie bez nutnosti pohybu ruky po celej podložke. Opäť ale neplatí žiadne pravidlo a každému vyhovujú iné nastavenia.

Všetko je to teda o pocite. Pre lepší pocit môžeme použiť takzvaný "360 stupňový test", kedy meriame vzdialenosť, ktorú musí myš prejsť, aby sa naša postava v hre otočila o plných 360°. Týmto spôsobom je možné zjednodušiť nastavovanie DPI pre konkrétnu hru. Nasledovať by malo experimentovanie s nastaveniami priamo v hre. Tam je možné voliť sensitivitu kurzora a doladiť si tak herný zážitok na maximum.

Všeobecne sa odporúča začínať na hodnote 800 DPI pri rozlíšení obrazoviek 1080p a 1440p. Namiesto toho, aby ste ale neustále menili DPI, vyskúšajte meniť najmä citlivosť kurzora myši v menu danej hry (eDPI – effective dots per inch). Ušetríte si tak čas a pravdepodobne dosiahnete aj presnejšie nastavenie.

Ako nastaviť citlivosť myši

Väčšina kvalitnejších myší, či už herných, alebo kancelárskych, má vlastné DPI tlačidlá. S tými môžete ľubovoľne pracovať a meniť si tak citlivosť myši kedykoľvek pomocou niekoľkých stlačení. Pohybujete sa vo Windowse? Znížte si DPI a pracujte pohodlne. Zapínate hru? Tak si rovno zvoľte DPI, ktoré vám vyhovuje a na ktoré ste zvyknutí.

Pri lepších myšiach sú štandardom aj sprievodné aplikácie priamo od výrobcu. V nich si nastavíte myš detailne vrátane DPI, prípadne budete používať predvolené profily s fixne danými hodnotami. Tie si potom meníte pomocou tlačidiel na myši k tomu určeným. Je preto dobré sa nechať inšpirovať u iných hráčov na internete a ich preferenciách citlivosti myši, ale podstatnejšie je, aké nastavenie vyhovuje vám. 

Vybrať si myš s vysokým DPI?

Ako sme už spomenuli, myš s vysokým maximálnym DPI je rozhodne výhoda. Používatelia tak majú viac možností prispôsobenia na rôzne činnosti. Vyššie hodnoty DPI sa môžu hodiť pri hrách, ako aj pre používateľov s väčšími obrazovkami.

Ak je totiž bežnou náplňou práce (alebo hry) prechádzanie z jednej strany obrazovky na druhú (bežná prax v strategických hrách), potom je možnosť zvýšiť DPI naozaj vítaná.

A naopak. V prípade, že je potrebná čo najlepšia presnosť, nižšie DPI príde vhod. Využitie tak nájde pri práci v grafických programoch alebo u hráčov, ktorí chcú mať "pevnejšiu ruku" pri mierení.

Autor: Redakcia  |   Publikované: 1.1.2023   |   Zobrazené: 1129x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  8 8 6 a 0 e  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia